Co roku w Polsce przychodzą dni z wysokimi temperaturami powietrza. Zdarzają się wręcz takie, które nie tylko odbierają komfort funkcjonowania, ale bywają nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia, np. osób starszych.

Klimatyzacja w domu – luksus czy standard?

Na początek warto zdefiniować czym w ogóle jest klimatyzacja. Klimatyzator to urządzenie, którego zadaniem jest kontrola temperatury w pomieszczeniu przez schładzanie lub ogrzewanie powietrza. W Polsce stosowanie klimatyzatorów jako źródło ciepła w domu wciąż nie jest tak bardzo popularne. Za ich główne zadanie uznaje się chłodzenie latem. Dodatkowo urządzenia są w stanie osuszać pomieszczenia. Najpopularniejszymi klimatyzatorami na rynku są urządzenia typu „split”, czyli podzielone na jednostkę wewnętrzną montowaną w pomieszczeniu i zewnętrzną instalowaną na zewnątrz. Wśród tych najczęściej spotykane są klimatyzatory ścienne, z tego względu, że producenci oferują właśnie ich najwięcej na rynku.

Z pomocą mogą przyjść zarówno zimne napoje czy wyjazd nad wodę, ale także po prostu klimatyzowanie pomieszczeń. Jak wielu z Twoich znajomych nie musi przeżywać znoju lata i szukać ochłodzenia, bo zainstalowała klimatyzator w salonie? Czy są to tylko Ci bogaci, którzy mogą sobie pozwolić na luksus? Czy posiadanie klimatyzacji w domu czy biurze w ogóle wciąż kojarzone jest z luksusem i dobrobytem?

Zdjęcie 1. Klimatyzator ścienny typu split Gree Bora

Obecnie na polskim rynku można znaleźć wiele marek klimatyzatorów, z których przynajmniej kilkanaście zasługuje na miano solidnych i długo działających w naszym kraju. Producenci oferują średnio od dwóch do nawet siedmiu (m.in. Gree) modeli klimatyzatorów ściennych. Pozwala to klientom na wybór spośród kilkudziesięciu modeli! Gree jest marką, prezentującą jedną z najbogatszych ofert. Wśród klimatyzatorów ściennych możemy wybierać pomiędzy Lomo Eco, Lomo Luxury, Bora, Amber Standard (dostępny od 2019 roku w 3 wersjach kolorystycznych), Amber Prestige, U-Crown oraz Muse. Modele poza funkcjami, wyglądem i możliwościami różnią się także ceną. Najtańszy klimatyzator o mocy 2,6kW (przeznaczony do pomieszczenia dwudziestokilkumetrowego), czyli Lomo Eco, katalogowo kosztuje 2090 zł netto. Od tej ceny firmy instalacyjne według własnego uznania mogą udzielać rabatu. Do ceny urządzenia należy doliczyć koszt montażu. W zależności od ofert poszczególnych firm cała inwestycja może się zamknąć w kwocie 2 500 – 3 000 zł netto. Odpowiednio koszt inwestycji w najdroższy model, czyli Amber Prestige, wyniesie około 4 500 – 5 000 zł netto. Jak widać samo posiadanie klimatyzatora nie musi już być oznaką bogactwa i prestiżu.

Zdjęcie 2. Model Gree U-Crown. Urządzenie będące “Doskonałością Roku 2017”

 

Zdjęcie 3. Najprostszy i zarazem najpopularniejszy model klimatyzatora Gree – Lomo Eco

W przeszłości klimatyzatory wyposażane były w najprostsze i najbardziej podstawowe funkcje oraz możliwości. Ich zadaniem było jedynie skuteczne chłodzenie/ogrzewanie pomieszczeń. Od kilku, jak nie kilkunastu lat, wymagania klientów doprowadziły do zmiany sposobu myślenia o klimatyzatorze. Aktualnie już najprostsze i najtańsze urządzenia wyposażane są w standardzie w wiele dodatkowych możliwości. Dla przykładu, marka Gree wszystkie modele, włącznie z najbardziej podstawowymi, posiadają wbudowany moduł WiFi pozwalający na kontrolę urządzenia z dowolnego miejsca, dzięki aplikacji dedykowanej na smartfony i tablety. Podobnie jest z funkcją odczytu temperatury pomieszczenia z pilota, co pozwala jeszcze dokładniej kontrolować komfort. Inną dodatkową funkcją jest możliwość pracy w trybie ogrzewania nieużytkowanych pomieszczeń do 8°C, gwarantując uniknięcie uszkodzeń instalacji wewnętrznych, przy zachowaniu niskich kosztów energetycznych. Cechą, która w przeszłości uznawana była za ekskluzywną, dziś w Gree na porządku dziennym, jest wyposażenie klimatyzatora w jonizator powietrza. Pozwala on, generując jony ujemne, zwalczać mikroorganizmy i bakterie występujące w powietrzu. Jak widać, nie tylko posiadanie klimatyzatora, ale także zakup modelu z rozbudowanymi i nowoczesnymi funkcjami już od wielu lat nie stanowi o ekskluzywności i luksusie.

Zdjęcie 4. Interfejs aplikacji sterowania urządzeniami przez WiFi Gree+

Oczywiście są także modele najnowocześniejsze i wśród klimatyzatorów ekskluzywne, jak Amber Prestige czy U-Crown w ofercie marki Gree. Dzięki swoim możliwościom i parametrom klasyfikowane są one jako luksusowe. Co zasługuje na to miano? W porównaniu do najtańszych klimatyzatorów, a także modeli ze średniej półki, powyższe modele posiadają dwustopniową sprężarkę, dzięki której są w stanie wyjątkowo wydajnie ogrzewać pomieszczenia przy temperaturze na zewnątrz dochodzącej do -30°C. Dla porównania - granicą dla standardowych urządzeń jest zazwyczaj -15°C. Są one ponadto wysoce energooszczędne (klasa efektywności energetycznej dla chłodzenia/grzania nawet A+++/A+++ przy standardowym A++/A+ dla modeli podstawowych). O najwyższej klasie świadczy również wyposażenie w automatyczne, sterowalne żaluzje pionowe i poziome, kierujące nawiew powietrza oraz aż 7 ustawień intensywności nawiewu. Wyjątkowo cenioną przez najbardziej wymagających klientów wartością jest także design. Wpisuje się w to wspomniany model U-Crown, dzięki niepowtarzalnemu i eleganckiemu wyglądowi. Trendem, który w ostatnich latach kreuje się coraz mocniej jest projektowanie budynków z inteligentnym zarządzaniem. Amber Prestige to jeden z modeli, który daje możliwość podłączenia pod BMS (ang. Building Management System – System zarządzania budynkiem). Dzięki temu użytkownik ma pełną i szeroką kontrolę nad urządzeniem przez inteligentne sterowniki i systemy informatyczne.

Porównanie dolnej granicy zakresu pracy w trybie grzania dla modeli ściennych

Analizując aktualną sytuację na rynku klimatyzacyjnym można stwierdzić, że samo posiadanie klimatyzatorów w domu lub biurze, nie jest już luksusem zarezerwowanym dla osób, które mogą sobie na to pozwolić finansowo. Klimatyzacja z roku na rok staje się bardziej dostępna, popularna, co jest cechą charakterystyczną dla wszystkich nowo pojawiających się owoców rozwoju technologicznego.  Nie mniej jednak poszukiwacze prestiżowych rozwiązań również znajdą coś wyjątkowego dla siebie.

 

Dowiedz się więcej