Sezon wysokich temperatur zaczął się na dobre. Oznacza to nie tylko wiele słonecznych dni, ale i zaduch w mieszkaniach. Producenci oferują nam szeroki wybór jednostek, dbających o nasz komfort cieplny, zapewniając przy tym wiele innych udogodnień. Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w domu, sprawdź, co warto wiedzieć.

Klimatyzacja w domu – jaką wybrać?

Klimatyzacja towarzyszy nam na każdym kroku – w nowoczesnym budownictwie galerii handlowych, przestronnych biurowcach i nowo powstałych lub modernizowanych budynkach mieszkalnych. Dzięki niej możemy utrzymać korzystną i zgodną z naszymi preferencjami temperaturę powietrza, a także zadbać o jego jakość – oczyścić z drobnych pyłków i kurzu, osuszyć i polepszyć samopoczucie alergików. Aby odpowiednio dobrać urządzenia do naszych oczekiwań i cieszyć się nimi przez długie lata, powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, typ budynku, a także nasze możliwości i upodobania.

 

Klimatyzator dopasowany do potrzeb

Najtańsze i najszybsze rozwiązanie chłodzące to klimatyzatory przenośne, czyli monoblokowe. Dzięki swojej kompaktowej budowie nie potrzebują wiele przestrzeni, więc świetnie sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach lub domach, gdzie w zależności od potrzeb możemy przenosić je między pomieszczeniami. Jeśli z kolei chcemy przeznaczyć na instalację nieco więcej miejsca, warto zastanowić się nad układami split lub multisplit, posiadających jednostkę wewnętrzną – parownik i jednostkę zewnętrzną – skraplacz. Różnią się one elastycznością zastosowania – tym pierwszym schłodzimy tylko jedno pomieszczenie, a jednostka systemu multisplit może działać w kilku miejscach jednocześnie. Do wyboru mamy pełną gamę jednostek wewnętrznych od ściennych, przez kasetonowe i  przypodłogowo-sufitowe do kanałowych. Mogą być one wyposażone w funkcjonalne układy sterowania ułatwiające regulację temperatury. Skraplacz inaczej nazywany agregatem zazwyczaj umieszczany jest na balkonie lub na dachu, co ogranicza hałas wewnątrz budynku.

– Dla zastosowań domowych dostępne są również urządzenia VRF, które stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem ze względu na swoją wydajność i elastyczność pracy. Osiągają najwyższe standardy komfortu, a przy tym oszczędzają czas i pieniądze – odzyskują energię wytwarzaną w trakcie chłodzenia i przekazują ją na potrzeby ogrzewania powietrza i ciepłej wody użytkowej. Takim rozwiązaniem jest np. TMV Home od TOSOT, który łączy w sobie wszystkie funkcje zaawansowanych systemów klimatyzacji - mówi Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.

Nowoczesne klimatyzatory to wydajne urządzenia, ale także coraz częściej designerska ozdoba wnętrza. Niestandardowe formy, szeroka gama kolorystyczna i ciekawe materiały sprawiają, że można je dopasować do charakteru każdego wnętrza.

 

Koszty - jak wybrać oszczędne urządzenia?

Przy jednostkach starszej generacji instalacja klimatyzacji była luksusem dla wybranych, a wysokie koszty urządzeń i zużycia prądu nie zachęcały do jej zakupu. Obecne technologie i rozwiązania pozwalają cieszyć się nieograniczonym komfortem, a szeroki wybór urządzeń spełnia różne oczekiwania użytkowników.

– Szukając oszczędnych i efektywnych jednostek powinniśmy skupić się na funkcjonalnościach, które oferują nam producenci. Korzystnym rozwiązaniem jest zaprogramowany tryb oszczędzania energii -  automatyczny lub wymuszony. W pierwszym przypadku system samodzielnie, w zależności od zapotrzebowania, reguluje parametry, dzięki czemu ogranicza zużycie energii nawet o 15%, a w trybie wymuszonym o 20% - dodaje Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.

Dodatkowym kosztem przy eksploatacji klimatyzacji są jednak okresowe przeglądy gwarancyjne oraz kompleksowe czyszczenie. Ze względu na skomplikowaną budowę instalacji należy powierzyć je profesjonalistom. Aby jednostki nie były dla nas szkodliwe należy wykonywać te czynności regularnie, nie czekając na uciążliwą pracę i nieprzyjemny zapach z urządzenia.

 

Profesjonalna ekipa czy domowi majsterkowicze?

Wiedza techniczna i świetna znajomość budowy klimatyzatorów przydadzą się przy nowoczesnych urządzeniach, które charakteryzują się wysokimi parametrami. Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu jednostki sprawdzą się tak samo – pod uwagę należy wziąć liczbę schładzanych pomieszczeń, usytuowanie okien czy nasłonecznienie budynku. Bez specjalistycznego wsparcia i doświadczenia, konfrontacja naszych oczekiwań z możliwościami klimatyzatorów może być trudna. W związku z tym montaż najkorzystniej powierzyć sprawdzonej ekipie branży HVAC, która już na etapie projektowania instalacji zapewni nam klimatyzację komfortu -  jednostki powinny być umieszczone na tyle wysoko, żeby bezproblemowo monitorować ich pracę, na bieżąco eliminować drobne usterki czy ustawiać parametry, a przy tym kierować strumień nawiewanego powietrza tak, by nie był powodem przeziębień, ale zapewniał odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dobór właściwej jednostki jest gwarancją komfortu domowników, a także wydajnej pracy i dłuższej eksploatacji urządzenia. Nie warto oszczędzać na instalacji – należy pamiętać, że początkowe oszczędności zwykle prowadzą do awarii i kosztownych napraw.

 

Dowiedz się więcej


Komentarze

  • markizy

    markizy pionowe montowane po zewnętrznej stronie okien to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Płacisz raz i korzystasz, a klima jednak sporo energii ciągnie.