Klimatyzatory montowane w budynkach mieszkalnych to komfort nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Możemy bowiem za ich pośrednictwem skutecznie dogrzewać pomieszczenia, przy okazji oczyszczając powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń.

Dodatkowo funkcja pompy ciepła sprawia, że klimatyzacja zimą wcale nie musi pozostać nieużyteczna. Zarówno klimatyzatory typu split, multisplit lub VRV szybko i efektywnie dogrzeją mieszkanie lub część domu. 

 

Chłodzi latem, grzeje zimą
Większość dostępnych urządzeń może wydajnie działać przez cały rok. Ich wielofunkcyjność pozwala na bezproblemowe wykorzystanie klimatyzatorów jako alternatywnego źródła energii. Ciepło we wnętrzu naszego mieszkania wytworzą już popularne splity, pracujące w obrębie jednego pomieszczenia. Te proste systemy składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zimą mogą funkcjonować jak pompa ciepła typu “powietrze-powietrze”. Klimatyzatory należy tylko przełączyć na tryb ogrzewania i wówczas odwrócimy zasadę ich działania. Jednostka, zamontowana na zewnątrz pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i dzięki wysokowydajnej sprężarce przekazuje je do środka. Podczas tego procesu powietrze standardowo zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Parametry mikroklimatu w domu możemy ustawić podobnie, jak podczas fali upałów, regulując temperaturę.  

 

Grzanie klimatyzacją – czy to się opłaca?
Wczesna wiosna i późna jesień to idealne pory, aby skorzystać z całorocznej możliwości pracy klimatyzatorów. W tym okresie panują z reguły przejściowe temperatury, poniżej 10 stopni, a w naszych mieszkaniach daje się już odczuć chłód, zwłaszcza wieczorami. – Czas do pierwszych przymrozków to dobry moment na przełączenie trybu pracy klimatyzatorów. Zasada jest taka, że im na dworze cieplej będzie zimą, tym bardziej będzie opłacalne działanie urządzeń. Klimatyzatory dzięki funkcji pompy ciepła zużywają mniej prądu niż np. elektryczne grzejniki, farelki itp. i w takich warunkach są w stanie samodzielnie zapewnić optymalną temperaturę w domu. Nie ma wtedy potrzeby włączać centralnego ogrzewania. Podczas silnych mrozów (do -15 stopni C) możemy wykorzystać je jedynie jako wspomaganie dla podstawowego sposobu ogrzewania w domu – wyjaśnia Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach HVAC. 

Dogrzewanie klimatyzatorem zwiększy nam zatem rachunki za energię elektryczną, ale porównując to do ogrzewania elektrycznego, koszt będzie ponad trzykrotnie niższy. Im bardziej sroga zima, tym oczywiście urządzenia będą zużywać więcej prądu. W związku z tym, korzystanie z klimatyzacji przez cały rok będzie korzystne, jeśli zwrócimy uwagę w momencie zakupu na oznakowanie klimatyzatorów. Każde urządzenie najefektywniej pracuje w konkretnym zakresie temperatur. Nowoczesne klimatyzatory inwerterowe są z roku na rok coraz bardziej dostosowywane do warunków występujących w Europie środkowej. Dostosowują chłodzenie i grzanie w zależności od zaprogramowanej przez nas temperatury powietrza, pracują z coraz większa sprawnością w coraz to niższych temperaturach zewnętrznych.

Praca klimatyzatorów zimą może być ekonomiczna, jeśli przemyślimy sam zakup i określimy całoroczne zapotrzebowanie naszego domu na ciepło. W wyborze na pewno pomoże nam doświadczona ekipa monterska.

 

Dowiedz się więcej