Z roku na rok w coraz większej liczbie gospodarstw domowych montowana jest klimatyzacja. Ocieplający się klimat oraz poprawiająca się sytuacja finansowa Polaków, sprzyjają dalszemu wzrostowi tej tendencji. Z czym wiąże się taka decyzja i na co się przygotować, zanim umówimy ekipę montażową?

Klimatyzacja domowa w ciągu kilku ostatnich lat jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów HVAC. Szacuje się, że nadchodzący sezon również będzie korzystny dla całej branży. Sprawdź co użytkownicy powinni mieć na uwadze - od projektu po montaż instalacji.

Dobry projekt to podstawa

Bez względu na to, czy chcemy klimatyzować wybraną część mieszkania (np. kuchnię połączoną z salonem) lub cały dom, etapy całego przedsięwzięcia będą identyczne. Pierwszą istotną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór firmy odpowiedzialnej za projekt, dobór jednostek i montaż. Wszystkie te usługi coraz częściej jesteśmy w stanie zakupić u jednego źródła. Wybierając wykonawcę na pewno warto wziąć pod lupę doświadczenie, posiadane certyfikaty czy też zrealizowane inwestycje. Wybór ekipy montażowej, która będzie odpowiedzialna za rekomendację rozwiązań, wpłynie nie tylko na nasz późniejszy komfort i koszty związane z użytkowaniem nowej instalacji. W dłuższej perspektywie przełoży się także na comiesięczne rachunki za prąd oraz koszty związane z serwisem samych urządzeń. Do większości firm wystarczy wysłać zapytanie ofertowe drogą elektroniczną, by umówić się na tzw. wizję lokalną. W jej trakcie inżynier budowy przeprowadzi analizę możliwości instalacyjnych, dokona pomiaru pomieszczeń oraz określi niezbędną moc chłodniczą. Dysponując odpowiednimi informacjami i dokładnym pomiarem, dział ofertowy jest już w stanie przygotować nam dokładny kosztorys, zarys projektu i harmonogram prac. 

Jaki klimatyzator sprawdzi się w moim mieszkaniu?

Na etapie wyceny zwykle zapada decyzja o wyborze klimatyzatorów. W zależności od potrzeb do wyboru mamy tak naprawdę 3 rodzaje: splity, multisplity i rozbudowane systemy VRF. Pierwsze z nich sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy efektywnie schłodzić tylko jedno pomieszczenie. Wówczas praca ekipy monterskiej polega tak naprawdę na przebiciu się przez ścianę i zamocowaniu dwóch jednostek - jednej wewnątrz, a drugiej na zewnątrz domu, a następnie połączeniu ich w jedną instalację. W przypadku mieszkania w bloku może to być balkon, o ile zarządca budynku wyrazi na to zgodę. Z kolei klimatyzatory typu multisplit są dedykowane do schładzania całych mieszkań lub niewielkich domów. W tym przypadku jeden agregat zewnętrzny obsługuje kilka jednostek wewnętrznych montowanych na suficie, przy podłodze lub na ścianie - w zależności od preferencji klienta. Z kolei systemy typu VRF łączą w sobie kilka funkcji, jak chłodzenie, grzanie, nawilżanie czy osuszanie.

- Nowoczesne klimatyzatory typu VRF montuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych o powierzchni ok. 100 mkw. i większych. Pracują wydajnie i są przy tym energooszczędne. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy, jak nasz TMV Home, mogą - poza chłodzeniem - podgrzewać ciepłą wodę użytkową (poprzez ekologiczny odzysk ciepła), a wczesną wiosną lub jesienią służyć jako dodatkowe źródło ciepła (np. zasilając ogrzewanie podłogowe). Każda z tych funkcji może być aktywowana niezależnie lub w jednym czasie - poza trybem jednoczesnego grzania i chłodzenia. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają projektantom wkomponować urządzenia w estetykę samego budynku, ale też dostosować długość całej instalacji do dostępnej przestrzeni, a tym samym ograniczyć koszty związane z inwestycją. Aktualnie jest to jedno z lepszych i najbardziej komfortowych dla użytkownika rozwiązań na naszym rynku - wyjaśnia Sylwia Lenik z TOSOT Polska.

Każdą z opisanych jednostek możemy sterować za pomocą tradycyjnego pilota, sterowników ściennych lub wifi. Propozycje doboru urządzenia będą dołączone do projektu, a wszystkie nasze wątpliwości możemy skonsultować z doradcą. Kiedy już uzgodnimy wszystkie szczegóły, możemy przygotować się na remont. 

Po niewielkim remoncie czas na serwis

Montaż całej instalacji z reguły trwa od 2 do 5 dni. Na długość i czas pracy fachowców wpływa oczywiście wielkość samej inwestycji. Dwupokojowe mieszkania wykonawcy będą w stanie oddać do użytku już tego samego dnia, a na koniec remontu w dużym jednorodzinnym domu poczekamy nawet tydzień. Kiedy jednak będziemy już mogli cieszyć się klimatyzacją komfortu we własnych czterech ścianach, pamiętajmy też o zasadach bezpiecznego użytkowania. Jako przyszli wzorowi użytkownicy klimatyzacji powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji (przed i po sezonie wakacyjnym). Dzięki nim nasze jednostki będą pracować bez zarzutu nawet przez kilka ładnych lat.

 

Dowiedz się więcej