Dbając o komfort i bezpieczeństwo domowników, w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej pojawiają się kompleksowe systemy klimatyzacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, żeby przez cały rok cieszyć się ich możliwościami.

Odpowiednio dopasowane do naszych oczekiwań urządzenia, jak również ich prawidłowe codzienne użytkowanie, zapewniają wydajną pracę jednostek i korzystny mikroklimat przez wiele lat. Decydując się na nowoczesne systemy klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie i typ budynku, a także możliwości konstrukcyjne, które nie narażą nas na drogie i czasochłonne modernizacje. Jak więc z niej korzystać, by była dla nas bezpieczna?

 

1. Regularny serwis i czyszczenie gwarancją niezawodnego systemu 

W sezonie wysokich temperatur systemy klimatyzacji pracują nieprzerwanie przez kilka miesięcy w roku. Ich zadaniem jest nie tylko utrzymanie korzystnej temperatury, ale także filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń, a tych podczas zaduchu nie brakuje w mieszkaniach – drobny pył i kurz osiadają na filtrach, co wpływa na wydajność, a przy tym zwiększa koszty użytkowania urządzenia. Dlatego też tak istotne jest regularne czyszczenie jego wewnętrznych i zewnętrznych części – filtr, jeśli nie jest jednorazowego użytku, należy ostrożnie opłukać pod bieżącą wodą (jej temperatura nie może przekraczać 45°C) z dodatkiem delikatnego detergentu, a obudowę przetrzeć suchą i miękką ściereczką. Specjaliści HVAC zalecają również, by tego typu zabiegi wykonywać przynajmniej raz na trzy miesiące, a zapewni nam to bezpieczeństwo i zdrowie. Jednym z częstych wymogów gwarancyjnych jest także regularny serwis przeprowadzony przez certyfikowanych członków ekipy monterskiej – zdecydujmy się na niego niezwłocznie, gdy z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach, jednostka zaczyna pracować zbyt głośno, przeszkadzając nam w codziennych czynnościach lub gdy całkowicie zaprzestała chłodzenia.

 

2. Skuteczne i bezpieczne chłodzenie oraz ogrzewanie powietrza

Urządzenia pracują najwydajniej w sytuacji, w której nic nie blokuje dostępu świeżego powietrza, a elektroniczne podzespoły nie są narażone na przegrzanie.
W przypadku domowych klimatyzatorów naściennych, to bardzo ważne, aby niczym ich nie zabudowywać i nie zasłaniać. Stale pracujące układy ulegają przegrzaniu, co w konsekwencji może doprowadzić do przepalenia wewnętrznych przewodów i konieczności kosztownej wymiany całego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele jednostek, w tym m.in. kasetonowych, kanałowych lub przypodłogowo-sufitowych, które wraz z dedykowanymi sterownikami odznaczają się eleganckim wzornictwem. Tak wiele różnorodnych opcji umożliwi nam dobór najlepszego systemu, który z powodzeniem może stać się również ozdobą naszych mieszkań – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT POLSKA.
Bezprzewodowe piloty, wbudowane panele naścienne czy dedykowane aplikacje nie służą tylko do uruchamiania dodatkowych funkcjonalności, ale przede wszystkim do bezpiecznego wyłączania jednostki. Gdy pracujące urządzenie nagle zostanie odłączone od źródła zasilania, olej krążący w zamkniętym układzie sprężarki nie może do niej powrócić. Cyklicznie powtarzające się problemy doprowadzają do ścierania mechanicznych komponentów, co w konsekwencji spowoduje przedwczesną eksploatację silnika i całego układu.

 

3. Wentylacja ma znaczenie 

Korzystając na co dzień z klimatyzacji zależy nam, aby spełniała swoje zadania przy jak najniższych kosztach utrzymania. Stałe warunki cieplne w pomieszczeniu mają ogromne znaczenie dla jej wydajności – kiedy w panelu sterowania ustawimy pożądaną przez nas temperaturę, urządzenie działające w zamkniętym obiegu, będzie schładzało lub ogrzewało powietrze do momentu jej osiągnięcia. Właśnie w ten sposób jednostki osiągają optymalne parametry, a my powinniśmy pamiętać o używaniu jej tylko przy zamkniętych oknach. Dostęp do świeżego powietrza zagwarantuje nam odpowiednio zaprojektowana wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, gdzie stale zachodzi korzystna dla naszego samopoczucia wymiana powietrza. Należy o nią zadbać już na etapie projektowania instalacji w domu, a jeśli to niemożliwe, pozostaje modernizacja kanałów wentylacyjnych z pomocą specjalistycznych firm wykonawczych. To wysoki, jednorazowy koszt, który przynosi efekty podczas wieloletniej eksploatacji systemów, umożliwiając ich efektywne wykorzystywanie. 

 

4. Najwyższy komfort użytkowania 

Nowoczesne klimatyzatory mają za zadanie zapewnić nam komfort i całe spektrum dodatkowych udogodnień i funkcjonalności. Poza podstawowymi zadaniami, tj. chłodzenie, ogrzewanie, wentylacja, oczyszczanie i osuszanie powietrza, urządzenia umożliwiają uruchomienie kilkunastu trybów i funkcji, które znacznie bardziej przyczyniają się do zapewnienia korzystnego mikroklimatu.
Szczególnie przydatna w zarządzaniu domową instalacją i kosztami utrzymania budynku jest m.in. funkcja automatycznego wykrywania temperatury – urządzenie po przeanalizowaniu warunków wewnątrz pomieszczenia, dopasowuje parametry tak, aby zoptymalizować zakres swojego działania, a tym samym obniżyć pobór energii elektrycznej. Co więcej, jeśli pomieszczenie, gdzie zainstalowano jednostkę wewnętrzną służy jako sypialnia, z pewnością ucieszy nas funkcja cichej pracy, która sprawia, że klimatyzator pracuje ciszej niż ludzki szept – to komfortowe rozwiązanie w najnowocześniejszym wydaniu. Dodatkowe, zdalne możliwości sterowania umożliwiają ustawienie pożądanej temperatury w domu z każdego miejsca na świecie – dodaje Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT POLSKA.
Regularne czyszczenie i serwisowanie wspomoże funkcja przypominania o czyszczeniu filtra, a dzięki automatycznemu przełączaniu w tryb wentylatora, jednostka intuicyjnie pozbywa się nadmiaru wilgoci z parownika, nie doprowadzając tym samym do powstawania niekorzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.  

 

5. Przygotuj klimatyzację do następnego sezonu

Po wielu miesiącach ograniczonej pracy jednostki, nadchodzi moment, gdy urządzenie musi powrócić do codziennej, często całodobowej eksploatacji chłodniczej. Jak więc przygotować je do bezpiecznego i wydajnego użytkowania? Przede wszystkim należy sprawdzić czy wewnątrz urządzenia nie nagromadziły się zabrudzenia w postaci kurzu, liści, drobnych gałęzi lub kamieni, gdyż mogą one doprowadzić do kosztownych w naprawie uszkodzeń mechanicznych. Po zdjęciu obudowy z urządzenia zaleca się skontrolować czy filtr jednostki jest poprawnie zamontowany, a jego stan umożliwia bezpieczną i skuteczną filtrację powietrza – gdy zauważymy jakiekolwiek naderwania lub niepokojące zabrudzenia, zdecydujmy się na jego bezzwłoczną wymianę. Producenci nowoczesnych systemów zalecają, by po dłuższym czasie nieużywania jednostki podłączyć ją do prądu na co najmniej 8 godzin przed planowanym uruchomieniem, co zapobiegnie zwarciom lub błędom technicznym urządzeń. 

 

Klimatyzacja, jeśli jest prawidłowo użytkowana, dba o jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Zapewnia najkorzystniejsze dla naszego organizmu warunki cieplne, a specjaliści przyjmują, że optymalna różnica temperatura wewnątrz i na zewnątrz budynku nie powinna przekraczać 8°C. Nie zapominajmy także o jej cyklicznym czyszczeniu i serwisowaniu, jeśli chcemy cieszyć się wydajnymi i bezpiecznymi jednostkami przez cały rok.  

 

Dowiedz się więcej