Najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne (klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące) wymagają ciągłych udoskonaleń w kwestii energooszczędności, wydajności, ekologiczności i wygody eksploatacji. Przedsiębiorcy mają coraz większy wybór, ponieważ nowe skłonności bardzo szybko szerzą się na rynku.

Klimatyzacja - co nowego?

Duże wymagania ze strony klientów związane z energią oraz ekologią, są swoistym „motorkiem napędowym” zarówno dla producentów urządzeń grzewczych, jak i klimatyzacyjnych. Żeby urządzenie spełniło wysokie oczekiwania, musi być zgodne z warunkami panującymi w miejscu jego montażu.

Problemy ekologii

Klimatyzatory typu split okazują się najprostsze w konstrukcji i działaniu. Idealnie sprawdzają się w małych serwerowniach i w miejscach, w których istotnym czynnikiem jest zapewnienie komfortu przebywającym w pomieszczeniu osobom. Dla ekologów liczy się nie tylko zużycie energii elektrycznej, ważne są także wpływy czynników chłodniczych na środowisko naturalne – szkodliwy dla środowiska czynnik R22, w klimatyzatorach split został zastąpiony przez czynnik R410A. Na rynku dostępny jest również ekologiczny R32, który jest odpowiedzią na problemy emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu zły wpływ urządzenia na środowisko zostaje zmniejszony; zwiększa się zaś efektywność jego pracy.

Wskaźnik SCOP dla klasy energetycznej A zwiększył się do 3,6-4, SEER oscyluje w granicach od 5,10 do 5,60. Klasyfikacja A+++ oznacza, że SEER klimatyzatorów przekracza 8,5. Ze względu na zwiększone wymagania klientów, producenci dążą do osiągnięcia jak najwyżej klasy urządzeń.

Skuteczne schładzanie

Na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu wpływa pozytywnie wbudowany w klimatyzator czujnik ruchu. Dzięki niemu urządzenie rozprowadza powietrze w taki sposób, by osoby nie były bezpośrednio owiewane przez zimny strumień. Ponadto czujnik pozwala na oszczędzenie energii – kiedy nie rejestruje w pomieszczeniu ruchu, przełącza się na tryb zmniejszonej wydajności, a po pewnym czasie wyłącza się całkowicie.

Prawidłowa klimatyzacja pomieszczeń nastąpi wówczas, gdy powietrze nie będzie wpadać bezpośrednio z urządzenia do strefy, w której przebywają ludzie, a zamiast tego dotrze w głąb pomieszczenia. Za podobny rezultat odpowiedzialny jest efekt Coandy, czyli przyklejania powietrza do sufitu.

Komfort zwiększają również : magazynowanie kurzu w pojemniku (z wykorzystaniem folii hybrydowej i skraplanej na niej wody), nawilżanie powietrza oraz automatyczne czyszczenie filtra – dzięki temu można zniwelować nieprzyjemne zapachy i wyeliminować bakterie oraz pleśń. Dodatkowo o czystość powietrza dbają jonizatory i filtry jonów ujemnych, które usuwają główne źródło zanieczyszczeń – formaldehyd, i wykrywają elektroujemnie naładowane cząsteczki.

Klimatyzacje posiadają tryb cichej pracy, do której przyczyniają się cienkie łopatki o specjalnie zaprojektowanym nachyleniu. Możliwe jest również ręczne wyciszenie klimatyzatora oraz ustawienie takich parametrów, które będą w stanie zagwarantować spokojny i przyjemny sen.