„Tyle słońca w całym mieście” - tak śpiewała przed laty Anna Jantar o szczęśliwie zakochanych. Dzisiaj słowa piosenki idealnie nadają się do promocji zdrowego, ekologicznego, a przede wszystkim taniego źródła energii, jakim jest słońce. Przy zastosowaniu odpowiednich instalacji możemy cieszyć się ciepłą wodą dostępną przez cały rok. Niezawodne w tej sytuacji będę urządzenia z gamy Kairos.

Słońce to bezpłatne, ogólnodostępne, a co najważniejsze - niewyczerpalne źródło energii. Jego ogromny potencjał z powodzeniem wykorzystany zostaje w systemach solarnych włoskiej marki Ariston, dostępnych w gamie urządzeń KAIROS.

Najważniejszym urządzeniem systemu solarnego jest kolektor. Wykorzystuje on promieniowanie słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i letniskowych, a także w budynkach gospodarczych i obiektach publicznych. Kolektor słoneczny, zwany popularnie solarem, przekształca w ciepło promieniowanie rozproszone (odbijane głównie przez cząstki pyłów i gazów) oraz bezpośrednie (docierające w linii prostej do ziemi). Całkowite promieniowanie, docierające do Polski, to około 1.000 kWh/m2 w przeciągu jednego roku. Jest to natężenie w zupełności wystarczające do efektywnego i ekonomicznego wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

W ofercie marki Ariston występują trzy typy nowoczesnych kolektorów słonecznych: KAIROS CF 2.0, KAIROS XP 2.5 oraz KAIROS VT 15 lub VT 20. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikat Solar Keymark, dzięki któremu można otrzymać 45% dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmującą koszty zakupu oraz montażu kolektorów.

KAIROS CF 2.0

Wysokosprawny kolektor słoneczny do instalacji z obiegiem wymuszonym KAIROS CF 2.0 to najpopularniejsze rozwiązanie wśród produktów solarnych marki Ariston. Urządzenie ma wymiary 2 x 1 m, waży niespełna 36 kg, a jego powierzchnia absorpcyjna to 1,74 [m²]. Kolektor został wyposażony w specjalne szkło solarne (hartowane, pryzmatyczne, antyodblaskowe) - idealne do pracy w systemach z obiegiem wymuszonym, zaś jego rama została wykonana z anodowanego aluminium odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo aluminiowy absorber pokryty został powłoką Tinox, zapewniającą wysoką sprawność urządzenia przez długie lata. Jest to kolektor wybierany do instalacji domowych.

KAIROS XP 2.5


Najnowszym urządzeniem w ofercie solarów jest KAIROS XP 2.5 – wysokowydajny, płaski kolektor słoneczny do instalacji o wymuszonym obiegu. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach: do montażu pionowego oraz do montażu poziomego. Dzięki temu korzystne dopasowania do warunków architektonicznych budynku jest niezmiernie łatwe. Absorber wykonany jest z miedzi i został pokryty powłoką Tinox. Waga urządzenia to 48 kg, a jego powierzchnia absorpcyjna wynosi 2,23 [m²] Kolektor ten jest najczęściej wybierany do zastosowań przemysłowych i większych instalacji.

KAIROS VT 15 lub VT 20

Próżniowy kolektor słoneczny do instalacji z obiegiem wymuszonym o dużych przepływach. Dzięki wysokiej sprawności znakomicie sprawdza się nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wyróżnia się łatwością i wszechstronnością montażu i znakomitą izolacją. Poprzez obracanie Ru możliwa jest optymalizacja ekspozycji. Powierzchnia absorpcyjna kolektora to 1,5 lub 2 [m²], zaś jego wago to 51 kg (wersja VT 15) oraz 68 kg (wersja VT 20). Jest to najwyższa półka wśród wszystkich kolektorów gamy Kairos.

Zasobnik KAIROS MACC

Instalacja, która będzie wykorzystywała energię słoneczną do celów użytkowych, powinna być wyposażona w nowoczesny podgrzewacz akumulacyjny. Jego rolą będzie przekształcanie potencjału wydajności wykorzystywanych paneli. Z tego powodu jest to bardzo istotny element składowy całego systemu solarnego. Seria wysokowydajnych bojlerów akumulacyjnych KAIROS MACC do ciepłej wody użytkowej została stworzona specjalnie w celu połączenia jej z polami kolektorów solarnych o powierzchni do 5 m². Zastosowanie wybranych komponentów, wstępnie wyregulowanych i zwymiarowanych w dostosowaniu do całego systemu, zapewnia maksymalny komfort pod względem c.w.u. oraz maksymalną wydajność energetyczną. Dostarczony na wyposażeniu zespół hydrauliczny jest już zamontowany na bojlerze i obejmuje: manometr, pompę obiegu solarnego, zbiornik wyrównawczy (16 l), odgazowywacz, zawór bezpieczeństwa, mieszalnik termostatyczny z silnikiem i zespół zabezpieczający.