Jubileuszowa Budma przyciąga wystawców
Po raz dwudziesty specjaliści z branży spotkają się w styczniu przyszłego roku w Poznaniu, by uczestniczyć w największych targach budowlanych w naszej części Europy. Zainteresowanie udziałem w jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma (11-14.01.2011) jest bardzo duże. We wstępnych rozmowach uczestnictwo potwierdziła większość liderów rynku oraz liczne firmy, które do tej pory nie prezentowały swojej oferty na targach Budma. Promocyjne ceny udziału w targach obowiązują tylko do 30 czerwca.
Podczas przyszłorocznej edycji zmianie ulegnie układ oraz wzbogacony zostanie zakres ekspozycji. Tematyka targów obejmować będzie wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej - od projektowania, prac gruntowych oraz sprzętu budowlanego na placu budowy, przez elementy konstrukcyjne, ściany i elewacje, stropy, posadzki, stolarkę otworową, drzwi, dachy, chemię budowlaną i ceramikę łazienkową, po systemy wykończeniowe i systemy zarządzania budynkiem. Te ostatnie prezentowane będą m. in. na ekspozycji znanego z poprzednich edycji projektu BudShow. W jego ramach w jednym z pawilonów powstanie od podstaw „dom inteligentny” wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie wspieranego komputerowo sterowania elektronicznego.
Przyszłoroczne ekspozycje specjalne blisko związane są z tematem przewodnim targów Budma 2011 „Zrównoważone budownictwo - Inwestycja w przyszłość". Z uwagi na spodziewany znaczny wzrost kosztów energii elektrycznej, a także zdecydowaną politykę Unii Europejskiej w kwestii redukcji zużycia energii elektrycznej i emisji gazów cieplarnianych, zarówno ekspozycja, jak i program targów koncentrować się będą wokół jednego z najważniejszych elementów zrównoważonego budownictwa, jakim jest energooszczędność. Sporo uwagi poświęcone zostanie nowoczesnym materiałom i technologiom izolacji cieplnej. Wątek energooszczędności w jeszcze szerszym zakresie niż w tym roku kontynuowany będzie w ramach ekspozycji specjalnej Budownictwo pasywne. Po raz pierwszy na targach Budma tak kompleksowo przedstawione zostaną możliwości pozyskiwania do ogrzewania domów energii ze źródeł odnawialnych. Swoją ofertę zaprezentują producenci i dystrybutorzy kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz urządzeń wykorzystujących energię geotermalną.
Po raz szósty w ramach Budmy odbędzie się CBS Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness i Spa, będące największymi w Polsce targami poświęconymi branży budownictwa sportowego. W ramach CBS swoje produkty i najnowsze osiągnięcia materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne zaprezentują producenci i dystrybutorzy z sektora budownictwa sportowego i rekreacyjnego oraz producenci materiałów, wyposażenia i technologii stosowanych w obiektach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, wellness i spa.
Po raz drugi podczas Budmy odbędą się organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. Ich debiutancka edycja zyskała pozytywne opinie wystawców i zwiedzających. W 2009 roku 130 wystawców na powierzchni ok. 6500 m2 prezentowało najnowsze, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania oraz technologie stosowane w produkcji stolarki budowlanej. Zakres tematyczny ekspozycji WinDoor-tech obejmuje m.in. systemy konstrukcyjne, profile, półfabrykaty, materiały i produkty ze szkła, okucia, technikę mocowania, zabezpieczenia, maszyny, urządzenia i narzędzia, a także usługi.
20 lat minęło
Pierwsza edycja targów Budma odbyła się w 1992 r. i zgromadziła 283 wystawców z 10 krajów. W latach 90. nastąpił dynamiczny rozwój branży budowlanej, który skutkował też znaczącym wzrostem liczby wystawców. W trosce o czytelność nieustannie rozwijającej się ekspozycji styczniowych targów budowlanych Międzynarodowe Targi Poznańskie postanowiły wydzielić niektóre bloki tematyczne, organizując dla nich osobne wydarzenia. W 2000 r. zorganizowano pierwsze edycje targów instalacyjnych (Instalacje) i maszyn budowlanych (Bumasz). W 2008 r. wydzielono targi wykończenia wnętrz (Budma Interior) oraz branży szklarskiej i kamieniarskiej (Glass & Stone), a rok później z sukcesem zadebiutowały wspomniane już Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. Gdyby wszystkie te branże prezentowały się nadal podczas jednego wydarzenia targowego, wzięłoby w nim udział 3000 firm a ekspozycja wystawców zajęłaby 100.000 mkw.
Obecnie Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma należą do grona wiodących spotkań biznesowych dla branży budowlanej w tej części Europy. Targi budowlane w Poznaniu w 2010 roku odwiedziło blisko 60 000 gości z kraju i zagranicy, którzy mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą ponad 1300 firm z kraju i zagranicy prezentowaną na 60 000 mkw. powierzchni wystawienniczej. Wśród zwiedzających przeważały osoby podejmujące kluczowe decyzje inwestycyjne, przedstawiciele sieci handlowych i firm wykonawczych.
Więcej informacji na www.budma.pl
Źródło: ''