Właśnie zakończyła się dwudziesta edycja konkursu DOBRY WZÓR 2013. Konkurs nagradza najlepsze projekty produktów i usług na polskim rynku. W tym roku zwycięzcą a kategorii Praca zwycięzcą zostały jednostki odzysku ciepła OXeN. Produkt firmy Flowair pokonał 16 konkurentów w samym finale.

Jednostka odzysku ciepła OXeN od firmy Flowair została zwycięzcą DOBREGO WZORU 2013 w kategorii PRACA!
OXeNCO NAS INSPIRUJE DO DZIAŁANIA?
Powstaniu produktu towarzyszyła seria pytań:
Skąd brać energię w przyszłości?
Jak oszczędzać?
Jak zrobić to prościej?


Jednostki odzysku ciepła OXeN pozwoliły wcielić w życie nową ideę, jaką jest wykorzystywanie najtańszej energii, czyli energii zaoszczędzonej z wentylacji. OXeN pozwala odzyskać energię z powietrza usuwanego z pomieszczenia (energię cieplną), przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia konsumpcji energii. Jedna jednostka odzysku ciepła rocznie pozwala zaoszczędzić 68% energii cieplnej*. Dzięki urządzeniom OXeN możliwość zastosowania odzysku ciepła stała się prostsza i tańsza, a do tego odbywa się z wysoką sprawnością.
Hasło

Wykres
Jednostki odzysku ciepła OXeN znajdują zastosowanie w budynkach o większej kubaturze, takich jak: hale produkcyjne, magazynowe, salony wystawowe, warsztaty samochodowe, obiekty sportowe i handlowe. System nie wymaga przebudowy konstrukcji budynku, jest łatwy do rozszerzenia (np. po rozbudowie) i do przemodelowania (po zmianie funkcji w budynku).JAK TO ZROBIĆ PROŚCIEJ?

Jak uzyskaliśmy prostsze rozwiązanie? Jednostki odzysku ciepła OXeN to system:
- bezkanałowy – nie wymaga sieci kanałów, przez co zużywa mniej energii do przetłoczenia powietrza
- niezależny – każda jednostka OXeN pracuje lokalnie, niezależnie, posiada swój system czujników i wbudowany systemem sterowania, zapewnia zarówno nawiew jak i wywiew powietrza z pomieszczenia poprzez zintegrowaną czerpnio wyrzutnię powietrza,
- kompaktowy – prosty do montażu, o przemyślanej i zwartej konstrukcji

Kolejnym ekologicznym i innowacyjnym rozwiązaniem docenionym przez jury było zastosowanie w konstrukcji urządzeń obudowy wykonanej z nowoczesnego materiału EPP (spieniony polipropylen). EPP w 100% nadaje się do recyklingu, ponadto jego zaletami są: niska waga, izolacja termiczna, wytrzymałość mechaniczna, wysoka zdolność tłumienia hałasu, czy długa żywotność materiału.

UZASADNIENIE WYBORU IWP


Jednostkę odzysku ciepła OXeN jury uznało za wzór projektowania kompleksowego. Począwszy od ograniczenia i odchudzenia elementów konstrukcyjnych, poprzez uproszczenie sposobu montowania produktu oraz intuicyjną obsługę sterownika. OXeN może być wzorem innowacyjności: urządzenie zapewnia energooszczędną wentylację nawiewno – wywiewną dzięki dwustopniowemu odzyskowi ciepła. Wentylacja bezkanałowa sprawia natomiast, że koszt inwestycyjny jest niski i dostępny dla szerokiej grupy użytkowników (http://www.iwp.com.pl/projekty_dobry_wzor2013).

GDZIE MOŻNA NAS ZOBACZYĆ?

Finalistów i laureatów konkursu będzie można podziwiać na pokonkursowej wystawie DOBRY WZÓR 2013 już od 25 października do 8 grudnia. Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, Warszawa.

Wystawa
Serdecznie zapraszamy!

*uwarunkowania klimatyczne centralnej Polski wg IMGW