Montaż klimatyzatorów w budynkach mieszkalnych to coraz częstsze zjawisko. Dostawcy i firmy instalacyjne zapewniają szereg rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb. W ofercie znajdują się klimatyzatory przenośne, split i multisplit – który z nich wybrać?

Jaki klimatyzator do domu?  Zobacz przegląd rozwiązań i kosztów

Coraz wyższe temperatury, większa dostępność klimatyzatorów oraz przystępne koszty inwestycji sprawiają, że z roku na rok coraz więcej osób rozważa możliwość zamontowania tych urządzeń w domu. Według danych Lion’s Banku, na podstawie wyliczeń GUS-u z 2016 roku, już ponad 64 tys. gospodarstw korzysta z dobrodziejstw klimatyzacji. Zobacz, jak dopasować rozwiązanie do swoich możliwości!

 

Klimatyzatory przenośne (monoblokowe)
Jest to najtańsze rozwiązanie, pomagające przetrwać najgorsze upały. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowo łatwej dostępności. W zależności od ceny, różne modele możemy zakupić podczas sezonu praktycznie we wszystkich marketach budowlanych. 

Istotną kwestia przy wyborze klimatyzatora przenośnego, jest fakt, że wymaga on stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. otwartego okna. Jest to konieczne, gdyż za pomocą elastycznej rury, ciepłe powietrze ze środka wyprowadzane jest poza pomieszczenie. Zależność ta może mieć odzwierciedlenie nie tylko w wydajności urządzenia, ale także może wpływać na nasz budżet domowy. Monobloki potrzebują sporo energii, aby schłodzić powietrze w danym pomieszczeniu. Rozwiązanie to może podczas lata zwiększać rachunki za prąd nawet dwukrotnie. 

Klimatyzatory przenośne posiadają także dużą zaletę, jaką jest ich mobilność. Urządzenia możemy umiejscowić w dowolnym pomieszczeniu, jednak należy pamiętać, że monobloki potrzebują przestrzeni do pracy. Dodatkowo urządzenia te nie pracują bezszelestnie, więc trudno będzie przy nich zasnąć.

DLA KOGO? Dla osób chcących tymczasowo schłodzić niewielkie pomieszczenie.

SZACUNKOWY KOSZTY ZAKUPY/MONTAŻU: od 1000 zł w górę.  

 

Klimatyzatory typu split (dwuczęściowe)
Rozwiązania składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, tzw. parownika i skraplacza. W środku są montowane przeważnie na ścianie lub tuż pod sufitem, ale możemy też spotkać modele klimatyzatorów typu przypodłogowego lub kasetonowe. Zewnętrzna część (skraplacz) montowany jest na elewacji, dachu, balkonie czy kominie, dzięki czemu hałas przeniesiony jest poza pomieszczenie.

Obie jednostki łączy ze sobą instalacja chłodnicza, co może w pewnym stopniu ograniczać użytkownika w zakresie miejsca montażu. Klimatyzatory typu split montowane są na stałe, a więc pomagają schodzić wybraną część domu. W zakresie instalacji urządzeń w bloku, musimy zdobyć uprzednio zgodę zarządcy, spółdzielni bądź wspólnoty, na zamontowanie jednostki zewnętrznej. W domu nie ma konieczności wykonywania większych przeróbek instalacyjnych. Urządzenia dwuczęściowe posiadają z reguły nowoczesny design oraz dopasowaną do wnętrza kolorystykę jednostek. Dzięki temu istnieje możliwość wkomponowania urządzeń w wystrój mieszkanie. Według Dawida Kozyry z firmy CentroClima to właśnie zaleta tego rozwiązania.

DLA KOGO? Właścicieli domków jednorodzinnych lub mieszkań w bloku z pozwoleniem spółdzielni na montaż urządzeń.

SZACUNKOWY KOSZT ZAKUPU/MONTAŻU: ceny urządzeń do mieszkania o powierzchni do 50m2. zaczynają się od 1500 zł, a koszt instalacji od 1200 zł w górę. 

 

Klimatyzatory typu multisplit 
To nic innego, jak klimatyzacja centralna. Rozwiązanie to zapewnia największe możliwości klimatyzowania całego mieszkania lub domu. System działalnia zbliżony jest do klimatyzatora typu split. – System multisplit, jak sama nazwa wskazuje, to wielość splitów, która daje możliwość zastosowania jednego agregatu/jednostki zewnętrznej z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi „parownikami” mogącymi obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Decyzja o montażu multisplit powinna zapaść już na etapie projektowania lub budowy domu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych przeróbek. Warto pamiętać, że od każdego klimatyzatora musi zostać poprowadzona instalacja chłodnicza do jednostki zewnętrznej. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jest to najdroższa, a zarazem najrzadziej wybierana opcja. Wyceny całego systemu są zawsze uzgadniane indywidualnie ze względy na mnogość czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę – m.in. liczbę pomieszczeń, specyfikę budynku, nasłonecznienie, usytuowanie okien względem stron świata czy liczbę zazwyczaj przebywających w pomieszczeniu osób – wyjaśnia Dawid Kozyra z firmy CentroClima. Systemy multisplit posiadają układ sterownia, umożliwiający wygodną zmianę temperaturą w każdym z pomieszczeń niezależnie.

DLA KOGO?: właścicieli domków jednorodzinnych lub mieszkań wielkopowierzchniowych 

SZACUNKOWY KOSZT ZAKUPU/MONTAŻU: zawsze uzgadniany indywidualnie, koszt instalacji systemu w domach o powierzchni do 100m2 – od kilku tysięcy złotych w górę. 

 

Przy wyborze klimatyzatorów typu split lub multisplit należy pamiętać, że ich odpowiednie dopasowanie i montaż powinna przeprowadzić profesjonalna firma. Poza możliwością skorzystania z profesjonalnego doradztwa, warto także skorzystać z serwisu urządzeń podczas sezonowych przeglądów.