Zobacz 6 rozwiązań na każdą kieszeń, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu!

Na ogrzewanie przeciętny Polak wydaje prawie 59,7% wszystkich kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Chcąc efektywnie obniżyć rachunki, warto postawić na modernizację instalacji lub uciec się do kilku sprytnych sposobów. Oto patenty na oszczędne ogrzewanie na każdą kieszeń.

Pierwszy krok, który można podjąć w celu zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, to przeprowadzenie audytu energetycznego. Analiza zapotrzebowania na ciepło w budynku pozwoli dobrać działania, które wpłyną na nasze oszczędności. Dzięki temu możemy podjąć świadomą decyzję o modernizacji i określić, z jakimi problemami w budynku mamy do czynienia, na czym należy się skupić, jaki będzie koszt inwestycji i w jakim czasie zacznie ona przynosić oszczędności. Jeśli sezon grzewczy już trwa, a technologiczne rozwiązania są zbyt kosztowne i wymagają rozważnych działań, warto skorzystać też z tych, które przynoszą natychmiastowe efekty. 

 

Rozwiązania doraźne do 1000 zł:

1. Montaż ekranów zagrzejnikowych –  niewielka inwestycja, która może przynieść spore oszczędności. Samoprzylepna mata, która pokryta jest folią aluminiową i mocowana za grzejnikiem. Kiedy kaloryfer osiąga pożądaną temperaturę, promieniowanie cieplne odbija się od powierzchni maty, powracając do pomieszczenia. Wydajność odbitych promieni to aż 90%. Dzięki temu ilość ciepłego powietrza pochłanianego przez ściany budynków ograniczymy do minimum. 

2. Uszczelnienie okien – najkrótszą drogą do wyższych rachunków są nieszczelne okna. To właśnie one odpowiadają za stratę energii cieplnej do nawet 30%. Warto zdecydować się na ich wymianę w całym budynku, a przy wyborze kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej. To rozwiązanie niesie ze sobą spore koszty i jest uzależnione od pory roku, stąd wymianę zaleca się w okresie letnim. W zimie możemy uszczelnić stare okna za pomocą specjalnych taśm, które są łatwe w montażu. 

3. Odpowietrzenie grzejników – ten zabieg warto wykonywać przed każdym sezonem grzewczym. Kiedy powierzchnia grzejnika pomimo ustawienia ich na maksymalną temperaturę pozostaje zimna, w instalacji grzewczej najpewniej znajduje się powietrze. Ten sam problem może objawiać się głośną pracą kaloryferów lub uciążliwym syczeniem. Odpowietrzenie jest bardzo prostym zabiegiem, który w kilka chwil podniesie efektywność urządzeń grzejnych. 

 

Rozwiązania technologiczne powyżej 1000 zł:

4. Rekuperator to obecnie obowiązkowy element wyposażenia budynku energooszczędnego. Wentylacja mechaniczna z centralą (rekuperatorem) oparta jest na wymienniku ciepła, przez który przechodzą strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, nie mieszając się. Zużyte ciepłe powietrze ogrzewa świeże zimne, dzięki czemu obniżamy zapotrzebowanie energetyczne budynku, nie wychładzając go. Jakościowo najlepsze urządzenia oraz konsultacja planów budowy z doświadczoną firmą instalacyjną pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Dodatkowo dzięki umieszczeniu w rekuperatorze dwóch filtrów, za wentylatorem nawiewnym i wywiewnym, oddychamy oczyszczonym powietrzem, które pozbawione jest zanieczyszczeń i CO2. 

5. Klimatyzacja – jest nie tylko sposobem na ochłodzenie powietrza. Z łatwością dogrzeje pomieszczenie lub całą powierzchnię domu, w zależności od wybranego typu urządzenia – multi-split lub vrf (oba składają się z jednostek wewnętrznych i agregatu na zewnątrz). Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (im wyższa, tym bardziej energooszczędne), a także optymalny zakres temperatur, w których pracuje (mroźne powietrze na zewnątrz wpływa na zwiększony pobór prądu). Jeśli w nocy cenimy sobie bezwzględną ciszę, zastosowanie klimatyzatora może być uciążliwe, gdyż niektóre modele pracują dość głośno.

6. Pompa ciepła –  jedno z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych. Jej działanie opiera się na energii odnawialnej, która pobierana jest z gruntów, słońca, wody gruntowej i powietrza. Jej funkcjonowanie można porównać do odwróconego działania lodówki – zamiast odprowadzać ciepło na zewnątrz, pompa ciepła pobiera energię cieplną z zewnątrz, dostarczając ją do budynku. – To ekologiczny i efektywny system  ogrzewania domów oraz uzyskiwania ciepłej wody. Wykazując niskie koszty eksploatacji i niską awaryjność, a także koszty pozyskiwania energii cieplnej, jest popularnym rozwiązaniem. Modernizując instalacje grzewcze, możemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i przyczyniać się do ochrony środowiska – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima, która specjalizuje się w montażu instalacji HVAC.

 

Obecnie na rynku instalacji HVAC coraz bardziej widoczny jest wzrost zainteresowania ekologicznymi i oszczędnymi źródłami energii cieplnej. Chcemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i stan środowiska naturalnego. Skutkiem tych zmian są przede wszystkim zaproponowane przez rząd dopłaty do wymiany instalacji grzewczych – jest nim np. projekt KAWKA, który pokrywa koszty zakupu, montażu, wymiany lub unowocześnienia urządzeń. Ponadto, do modernizacji jesteśmy zobligowani prawnie – coraz więcej miast wprowadza tzw. ustawy antysmogowe, które w szczegółowy sposób regulują parametry instalacji grzewczych.

 

Dowiedz się więcej