Polski rynek rekuperatorów oferuje wiele central wentylacyjnych opartych na różnych technologiach odzysku ciepła, jak i zastosowanych w nich komponentach. Przy wyborze urządzenia musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj odzysku ciepła.

Jak wybrać centralę wentylacyjną? - zobacz film.
Komfovent
Producenci oferują rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, krzyżowymi oraz przeciwprądowymi. W polskich warunkach klimatycznych, najodpowiedniejszym wyborem wymiennika ciepła w Wizualizacja przepływu powietrza w domach jednorodzinnych jest wymiennik obrotowy.

Druga istotną cechą urządzeń jest rodzaj wentylatorów użytych w centralach wentylacyjnych. Ponieważ rekuperatory pracują cały rok bez przerwy, należy wybrać rozwiązania energooszczędne, które zapewnią niskie koszty eksploatacyjne. Aktualnie proponowane są dwa rodzaje silników: AC i EC. Lepszym wyborem są centrale z silnikami EC, nieznacznie droższe od silników AC. Jednakże w dłuższej perspektywie wydatek na pewno się zwróci, ponieważ zużycie energii poprzez silniki EC jest dużo mniejsze niż silników AC. Poza tym silniki EC zapewniają płynną regulację obrotów wentylatorów.

Musimy także pamiętać o odpowiedniej filtracji powietrza z zanieczyszczeń zewnętrznych takich jak pyłki, kurz itp. Najlepiej aby klasa filtrów nie była niższa niż F5 lub F7. Należy mieć na uwadze, że im wyższa klasa filtracji, tym czystsze powietrze dostarczamy do naszego domu. Dodatkowo musimy wybrać urządzenie które będzie proste w sterowaniu, np. poprzez zewnętrzny panel kontrolny.

Film „Jak wybrać centralę wentylacyjną” w prosty i przejrzysty sposób informuje na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora, porusza zalety i wady poszczególnych rozwiązań technologicznych.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem:

Zobacz film