WENTYLACJA DECENTRALNA z oferty VENTS GROUP – najlepszy sposób na poprawienie komfortu w budynkach użyteczności publicznej.

Jak poprawić komfort w budynkach użyteczności publicznej?

Konsekwencje nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń o wysokiej użyteczności
Najistotniejszym skutkiem nieodpowiedniej wentylacji w szkolnych klasach, biurach i czytelniach umiejscowionych w starych lub remontowanych budynkach jest przede wszystkim bardzo niska jakość powietrza - wysoka wilgotność, duża zawartość CO2 i niski poziom tlenu. Sytuacja ta wpływa na wysuszenie i podrażnienie gałek ocznych, problemy z koncentracją czy nasilające się zmęczenie. Ponadto dowiedziono, że niska jakość powietrza może odpowiadać za spadek wydajności osób dorosłych w pracy nawet o 5-10%. Jeszcze gorzej wpływa to na dzieci, stanowiąc jeden z czynników ograniczających ich szkolne osiągnięcia.

Wzrost wilgotności w pomieszczeniu może natomiast prowadzić do rozwoju pleśni i drobnoustrojów, które powodują astmę i alergię. Odpowiednia wentylacja to ważny czynnik zapobiegający wspomnianym chorobom. Wietrzenie pomieszczeń jest skuteczne, jednak krótkotrwałe i powoduje straty ciepła. Niestety takie rozwiązanie nie niweluje wysokiego stężenia CO2 w powietrzu, które jest nieuniknione w momencie przebywania w pomieszczeniu wielu osób. W okresie zimowym kolejnym zagrożeniem jest smog. Na obszarach miejskich dotkniętych tym zjawiskiem standardowe wietrzenie pomieszczeń powoduje przeniknięcie do środka większej ilości szkodliwych cząstek PM10 i PM2,5. By uniknąć wspomnianych problemów wynikających z wentylacją okienną najlepiej jest zastosować wentylację decentralną. Zagwarantuje ona stabilną jakość powietrza, jego filtrację oraz dodatkowo oszczędzi energię cieplną.

 

Starty ciepła w pomieszczeniach
Głównym celem modernizacji obiektów użyteczności publicznej jest obniżenie kosztów ogrzewania. Wymiana okien i drzwi na nowe, o wysokiej nieprzepuszczalności powietrza, jest jednym z głównych elementów strategii oszczędzania energii. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, szczelne obiekty wymagają znacznie bardziej wydajnego systemu wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła, co pozwala uzyskać w pomieszczeniu wysoką jakość powietrza przy niskim zużyciu energii. Dzięki zastosowaniu w modernizowanych pomieszczeniach wentylacji decentralnej rekuperatora, można uzyskać efektywność odzysku ciepła nawet do 97%.

 

Mała przestrzeń montażowa w obiektach modernizowanych
Poza wspomnianymi wyżej trudnościami z samym przepływem powietrza w modernizowanych pomieszczeniach, pojawia się także problem ograniczonej przestrzeni montażowej. Z tego powodu inżynierowie zmuszeni są opracowywać specjalne, niestandardowe rozwiązania. Brak wystarczającej ilości miejsca na montaż kanałów powietrznych może nieść za sobą konieczność bardzo głębokiej ingerencji. Może się zdarzyć także, że ograniczenia te całkowicie uniemożliwią instalację. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest wentylacja decentralna. Pozwala ona uniknąć konieczności montowania przewodów powietrznych, gdyż to rozwiązanie można zainstalować bezpośrednio w wentylowanym pomieszczeniu. 

 

Zalety wentylacji instalowanej w jednym pomieszczeniu:

 • Dobór objętości powietrza i rodzaju jednostki wentylacyjnej do indywidualnych potrzeb danego pomieszczenia,
 • Indywidualne sterowanie wentylacją, dostosowanie czasu pracy i odpowiedniej ilości powietrza dla każdego z pomieszczeń,
 • Krótki kanał powietrzny wbudowany w ścianę dostarczający świeże powietrze,
 • Brak marnowania energii na pokonanie oporu powietrza występującego w długich kanałach,
 • Brak połączeń poszczególnych pomieszczeń kanałami powietrznymi - większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

Jednostki wentylacyjne specjalnie dedykowane dla obiektów użyteczności publicznej, takie jak CIVIC, wyposażono w automatyczny układ sterowania prędkością strumienia powietrza, który pozwala zachować jego odpowiednią jakość. Urządzenia te, dzięki zastosowanej izolacji akustycznej zapewniającej cichą pracę oraz opcjonalne zastosowanie filtrów węglowych ( F8 – H11) umożliwiają zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe standardy w zakresie poziomu hałasu i czystości powietrza.

 

 

WENTYLACJA DECENTRALNA - najlepszy sposób na poprawienie komfortu w budynkach użyteczności publicznej.


Sprawdź ofertę firmy VENTS GROUP


Komentarze

 • Oferta

  Aby uzyskać szczegółową ofertę na podane produkty, zapraszamy do kontaktu pod adresem: wentylatory@mkwent.com.pl

 • Ukraina

  Ciekawe jaki jest srodek tego urzadzenia , mam na mysli silniki wymiennik -ciekawe czy jest tak wadliwy jak centrale Vents?
  myślę że na Ukrainie nikt tego nie bada , mają większe pproblemy