Pstryk i świeci się światło. Odkręcamy kran i możemy wziąć prysznic. Nie zastanawiamy się jednak na tym skąd płynie prąd lub jak trafia do nas woda. Korzystamy z nich, traktując je jako coś naturalnego, a co gorsze, niewyczerpywalnego. Niestety tak nie jest. Słodka, świeża woda stanowi zaledwie 2,5% całej wody na Ziemi[1], a jej źródła wciąż się zmniejszają. Z kolei, żeby elektrownia mogła wytworzyć prąd potrzebne jest paliwo, np. węgiel lub woda. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób przyczynić się do oszczędzania naturalnych zasobów naszej planety. Najlepiej, jeśli zaangażuje się w to całą rodzinę, aby także kolejne pokolenia uczyły się odpowiedzialnego gospodarowania nimi.

- Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF, 1 na 3 osoby (czyli 2,1 mld ludzi) nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania[1]. Z kolei wzrost liczby ludności na świecie, rozrastające się miasta i rozwijający się przemysł powodują, że nieustannie zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ekspert wspierający akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. I dodaje – To, w jaki sposób zużywana jest energia elektryczna czy woda zależy od kilku czynników: naszego trybu życia i rzeczywistych potrzeb, ale też przyzwyczajeń i nawyków, a te nie zawsze są proekologiczne. Niepotrzebnie zapalone żarówki, godzinami grający telewizor, którego nikt nie ogląda czy mycie naczyń pod bieżącą wodą – jeśli robią tak tysiące ludzi, oznacza to ogromne marnotrawstwo zasobów naturalnych i nieodwracalne straty dla naszej planety. Nadszedł zatem czas abyśmy zrozumieli, że od naszych codziennych zachowań zależy tempo zużycia zasobów naturalnych na Ziemi oraz stan otaczającej nas przyrody. Do wdrożenia oszczędności powinny nas także przekonać zmniejszające się rachunki za prąd czy wodę.

 

5 sposobów na skuteczne oszczędzanie energii

  1. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa oraz urządzenia, których aktualnie nie używasz. Ale uwaga! Jeśli wiesz, że za kilka minut chcesz znów usiąść do komputera czy obejrzeć program w telewizji – nie wyłączaj tych sprzętów. Urządzenia pobierają najwięcej energii przy uruchamianiu. Lepiej więc zostawić je włączone na 2 minuty niż co jakiś czas włączać od nowa.
  2. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w stanie czuwania na całą noc, a także gdy na dłużej wychodzisz z domu. Wyjmij też z gniazdek kable od tych, których akurat nie używasz – one również pobierają prąd.
  3. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długi czas. Ciepłe powietrze, dostające się do środka  zmusza ją do zwiększonego pobierania energii, aby mogła utrzymać właściwą temperaturę.
  4. Segreguj odpady. Recykling oznacza, że są one ponownie przetwarzane, a w ten sposób nie trzeba wytwarzać energii do produkcji nowych przedmiotów.
  5. Oszczędzaj wodę. Do jej oczyszczania potrzebna jest energia elektryczna – to także kosztowny proces. W dodatku z każdym oczyszczaniem spada jakość wody, co ma wpływ na nasze zdrowie, a także życie na całej Ziemi.

W oszczędzaniu energii oraz wody kluczowe są dobre nawyki, dlatego to właśnie na ich wyrabianiu powinniśmy skupiać się na co dzień.

 

5 sposobów na skuteczne oszczędzanie wody

  1. Sprawdź, czy wszystkie krany są dobrze dokręcone oraz czy nie trzeba wymienić jakiejś uszczelki. Zakręcaj kran myjąc zęby lub goląc się. Zamiast kąpieli bierz prysznic. Jeśli jednak masz dużą chęć na kąpiel, to nie napełniaj wanny po brzegi – kiedy do niej wejdziesz poziom wody i tak się podniesie.
  2. Wybierz baterie, które pozwalają szybko ustawić temperaturę wody. Możesz też wykorzystać tzw. perlator, który napowietrza strumień wody i sprawia, że jest większy.
  3. W toalecie korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie”. Nie wrzucaj też do niej np. fusów po kawie czy herbacie – do tego służy brązowy kosz na odpady „bio”. Pamiętaj – jedno spłukanie w toalecie to od 7 do 10 litrów wody!
  4. Jeśli masz taką możliwość - korzystaj ze zmywarki. Jeśli nie – naczynia myj po nalaniu wody do komory zlewu, a nie pod bieżącą wodą. Rozsądnie korzystaj także z pralki – uruchamiaj ją, gdy jest pełna lub korzystaj z trybu ½ wkładu.
  5. Latem trawnik podlewaj rano, gdy jest chłodniej i woda nie będzie tak szybko odparowywać. Wystarczy to robić co 5-7 dni. Dodatkowo można zbierać deszczówkę, która doskonale posłuży np. do podlania domowych kwiatów.

Ostatnią zasadą – ważną zarówno dla planu oszczędzania wody i energii - jest zaangażowanie w niego całej rodziny. Dzieci uwielbiają czuć się odpowiedzialne i traktowane na równi z dorosłymi. W związku z tym chętnie skorzystają z okazji, żeby przypomnieć tacie o zakręceniu kranu podczas golenia, a mamie o wyjęciu nieużywanej ładowarki z gniazdka. Najmłodsi lubią także dzielić się wiedzą zdobytą w przedszkolu. Dlatego zaangażowanie tych placówek w proekologiczną edukację jest bardzo ważne. Wystarczy zgłosić przedszkole do tematycznej akcji edukacyjnej, jak np. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Z tej możliwości korzysta co roku już co 2 placówka w Polsce. Ich wychowawcy oraz dzieci otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne pozwalające na przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których najmłodsi dowiadują się jak w łatwy sposób dbać o zasoby naturalne Ziemi i troszczyć się o otaczającą nas przyrodę. Dzięki temu najmłodsi mogą stać się doskonałymi ambasadorami zmian we własnych domach.

 

Źródła:
[1] http://www.fao.org/nr/water/aquastat/didyouknow/index.stm 
[2] https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanitarnych