Danfoss od wielu lat oferuje swoim klientom rozwiązania pozwalające na bezpieczną eksploatację systemów ciepłej wody użytkowej stosowanych w szpitalach, hotelach, mieszkalnych budynkach wielorodzinnych i innych obiektach. Nasze wielofunkcyjne zawory termostatyczne MTCV oraz nowy, elektroniczny sterownik CCR2+ pozwalający na automatyczną dezynfekcję został udoskonalony, by oferować jeszcze więcej korzyści.

Równoważenie termiczne

Podstawą bezpiecznej oraz oszczędnej instalacji ciepłej wody użytkowej jest jej zrównoważenie termiczne. Termostatyczne zawory cyrkulacyjne montowane są na rurociągach powrotnych każdego pionu, a także ustawiane na wymaganą minimalną temperaturę wody. Przez regulację temperatury powrotnej instalacji ciepłej wody użytkowej automatycznie równoważony jest układ. Cyrkulacyjne zawory termostatyczne optymalizują wydajność, a przy tym podnoszą komfort użytkowników oraz zapobiegają rozwojowi groźnych bakterii Legionella.

 

Modernizacja zaworu MTCV

Zawór Danfoss MTCV od wielu lat cieszy się opinią niezawodnego i trwałego cyrkulacyjnego zaworu termostatycznego. Na przestrzeni lat przeszły one kilka zmian, jak materiał głównego stożka, który zamiast z metalu wykonany został z polimeru POM. Poprawiło to higieniczność oraz gładkość powierzchni, a także zapobiegając przyleganiu cząstek wody. Wykonywanie pozostałych elementów stykających się z wodą następowało z mosiądzu pozbawionego ołowiu, natomiast korpusu z brązu Rg5 i tak pozostało do dziś. 

 

Inteligentna regulacja instalacji ciepłej wody użytkowej przez CCR2+

Istnieje możliwość rozbudowy instalacji ciepłej wody użytkowej wyposażonej w termostatyczne zawory MTCV oraz optymalizacji przy wykorzystaniu całkowicie nowego sterownika CCR2+. Automatyzując tym samym rejestrację temperatur wody w instalacji oraz zapisując je na swojej pamięci. Sterownik CCR2+ jest nowoczesnym, cyfrowym urządzeniem, które można obsługiwać za pośrednictwem komputera, tabletu lub telefonu podłączonego do sieci Wi-Fi bądź LAN. Obsługa protokołu Modbus IP oraz RS485 RTU umożliwia integrację z systemami zarządzania budynkiem.

W efekcie powstaje nowoczesna instalacja ciepłej wody użytkowej, która pozwala na dostęp do zarejestrowanych danych w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Zdalna obsługa i dostęp do wszystkich parametrów sterownika dodatkowo zapewniają szybką interwencję i zadziałanie w przypadku wystąpienia awarii.

 

Automatyczna dezynfekcja zwiększa wydajność energetyczną

Sterownik CCR2+ nie został zaprojektowany tylko w celu zdalnej regulacji i rejestracji pracy całej instalacji. Wraz z wielofunkcyjnymi zaworami MTCV oraz siłownikami termicznymi TWA sprawia, że instalacja ciepłej wody użytkowej staje się w pełni zautomatyzowanym systemem regulującym temperaturę oraz zapewniającym optymalny proces dezynfekcji instalacji. Układ można dezynfekować okresowo przepłukując go gorącą woda o temperaturze do 78°C, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki obniżeniu nastawy temperatury utrzymywanej przez zawór MTCV, możliwe jest także obniżenie kosztów pracy instalacji. Całość układu skutecznie przeciwdziała rozwojowi bakterii Legionella.

 

MTCV i CCR2+

Termiczne zawory równoważące MTCV gwarantują dynamiczne, oparte na temperaturze rozwiązanie do zastosowań w układach c.u.w. W połączeniu ze sterownikiem CCR2 +, stworzono inteligentne i energooszczędne, elektroniczne rozwiązanie do monitorowania i dezynfekcji systemów układów ciepłej wody użytkowej.

 

Jak równoważyć układy ciepłej wody użytkowej?

Duże zużycie wody i energii, zła dystrybucja wody w systemach c.w.u. czy też rozwój śmiercionośnej bakterii Legionella w instalacji to tylko niewiele problemów, które pojawiają się w przypadku niepoprawnie zrównoważonej termicznie instalacji ciepłej wody użytkowej - w budynkach mieszkalnych, obiektach komercyjnych oraz instytucjonalnych. Poniższy film prezentuje, co należy zrobić, by tych problemów uniknąć.

 

Zobacz film

 

Dowiedz się więcej