O tym, że najtaniej, nie idzie w parze z ‘najlepiej’, przekonał się każdy choć raz w życiu. Skuszeni atrakcyjną „metką” nabywamy tanie odkurzacze, miksery i ekspresy do kawy.

Jak najtaniej wykonać system rekuperacji w opinii ekspertów www.Rekuperatory.pl
Za miesiąc, dwa lub trzy lądują one w piwnicy, bo… odkurzacz nie ciągnie i nie można do niego dokupić filtra, kawa jakaś taka kwaśna i śmierdzi plastikiem, a z miksera odpadła śrubka i nie mieli ani nie miesza. W przypadku tych sprzętów, żal trwa tyle, co droga do piwnicy: stało się! Są jednak takie inwestycje, których pozornie niska cena może wpędzić w nie lada kłopoty, a atrakcyjna cena szybko nie tylko okazuje się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, ale przysparza wielu kłopotów.

Taką inwestycją jest niewątpliwie bardzo modny ostatnio w Polsce system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

Jak podają niektóre gazety, system rekuperacji można kupić już za 10.000 zł. Podczas gdy firmy instalacyjne podają raczej kwotę około 2 x wyższą. Co kryje się pod taką - stosunkowo niską - ceną? Czy opłaca się zapłacić mniej? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się nim.

Serce systemu: bardzo tania centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator.
Cena: 2000 zł brutto.

Cechy szczególne:

* Dużo niższa niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (minimalna energooszczędność).
* Rekuperator nie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych (długotrwałe, niskie temperatury zewnętrzne), co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu aż do uszkodzenia urządzenia.
* Ograniczone możliwości sterowania rekuperatorem.
* Niskowydajne i energochłonne silniki typu AC.
* Niska jakość spasowania i wykonania podzespołów (częste awarie, brak szczelności wymiennika, brak dostatecznej izolacji urządzenia).
* Słaby dostęp serwisowy lub całkowity brak dostępu (w przypadku awarii konieczność demontażu całego urządzenia, co może znacząco zwiększać koszty po okresie gwarancji).
* Zastosowana konstrukcja urządzeń nie jest dopasowana do polskiego klimatu (mrozy nawet poniżej minus 20oC), co powoduje spadek wydajności i sprawności, a nawet wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych.
* Niska moc urządzenia przy określonym sprężu (jeden z najważniejszych parametrów rekuperatora: takie urządzenie nie będzie w stanie zapewnić właściwej ilości prędkości przesyłu powietrza).
* Permanentne zawilgocenie spowodowane umieszczeniem rekuperatora lub/i instalacji w nieodpowiednim miejscu. Urządzenie gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń).


Kanały wentylacyjne: instalacja wraz z usługą montażu.
Cena: 8000 zł.


Cechy szczególne:

* Przewody miękkie, tzw. flexy (folia aluminiowa wzmocniona drutem nadającym jej okrągły kształt, w lameli z wełny mineralnej), które łatwo uszkodzić podczas montażu.
* Lub…kanały wentylacyjne stalowe niskiej jakości, źle połączone i niezaizolowane.
*Brak ustabilizowania instalacji.
* Instalacja umieszczona w pomieszczeniu, w którym panują nieodpowiednie warunki.Pozostałe elementy.
Cena: gratis.* Wykonawstwo na zasadzie: będzie Pan zadowolony. Brak obliczeń inżynierskich dotyczących wydatków powietrza w określonych pomieszczeniach, dobrania właściwej mocy rekuperatora.
* Brak projektu: brak wyznaczenia trasy prowadzenia kanałów w celu prawidłowego zwentylowania wszystkich pomieszczeń.
* Brak wszystkich punktów nawiewnych (lub wywiewnych).
* Brak nadzoru inżynierskiego podczas wykonywania instalacji.
* Punkty nawiewne zlokalizowane w niewłaściwych miejscach.
* Nie zachowane pełne średnice w kanałach wentylacyjnych (powietrze nie przepływa tak, jak powinno).
* Brak wyregulowania instalacji po zakończeniu prac montażowych.
* Brak pełnego protokołu odbioru instalacji.
* Brak zbilansowania systemu, co może skutkować zasysaniem powietrza z kominka.
* Utrudniony dostęp do gwarancji na urządzenie i poprawne działanie instalacji.
* Słabej jakości lub brak serwisu w Polsce.
* Zero kontaktu z wykonawcą (po przelaniu kwoty za usługę).
* Brak ubezpieczenia instalatora i w razie problemów, brak możliwości uzyskania odszkodowania.

Wynik:
Minimalny (lub zupełny brak) odzysku ciepła.
Brak komfortu wentylacyjnego.

Podsumowanie:

Jeżeli system rekuperacji oznacza brak odzysku ciepła i zerowy komfort wentylacyjny, stawia to pod znakiem zapytania o jego sensowność. Dodatkowo jeszcze powierzenie montażu systemu rekuperacji niedoświadczonemu instalatorowi, który usługę wykona za stosunkowo niską cenę, skutkować może większymi kłopotami w postaci zawilgocenia ścian i koniecznością wykonania całej instalacji od nowa. Warto więc wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji. Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy najmniejszy krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu.

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na wykonawcę systemu rekuperacji, skonsultuj z fachowcem zgromadzone oferty i świadomie wybierz najlepszą. W wyborze pomogą Ci specjaliści z www.rekuperatory.pl