Czym jest certyfikat LEED? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jest to jeden z najbardziej popularnych obecnie sposobów na potwierdzenie, że wzniesiony lub odnowiony budynek spełnia wymogi energooszczędności, jest zrównoważony oraz cechuje go minimalne negatywne oddziaływanie na otoczenie. Aby budynek mógł uzyskać certyfikat, należy nie tylko używać właściwych materiałów do jego wznoszenia, ale także dobrać odpowiednią izolację techniczną.

Izolacje techniczne a certyfikacja LEED.
O tym jak odpowiednie otuliny mogą wpłynąć na otrzymanie certyfikatu opowiada Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Program certyfikacji LEED zmienia nasze myślenie o tym jak budynki są projektowane, konstruowane i zarządzane. Jego główną zaletą jest dostarczenie zewnętrznego audytu budynku pod kątem jego „zielonych” cech, takich jak obniżenie zużycia energii i wody, dostęp do światła dziennego czy wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów. Podczas procesu weryfikacji przez niezależnych specjalistów wszystkie te parametry są analizowane i nadawana jest im wartość punktowa, dzięki czemu otrzymany wynik jest obiektywną oceną obiektu. Na podstawie liczby zdobytych punktów przyznawany jest również certyfikat na odpowiednim poziomie: Certified, Silver, Gold i Platinium.

Dokument ten ma wartość dla użytkowników, społeczności lokalnej jak i właścicieli budynków zarówno ze względu na aspekt ekologiczny, jak i finansowy. Biurowce, hotele czy apartamentowce akredytowane w systemie LEED są bowiem bardziej wartościowe, a dział marketingu inwestora zyskuje dodatkowe narzędzie promocji.

Aby ubiegać się o certyfikat LEED należy rozpocząć starania już podczas wstępnych prac koncepcyjnych i projektowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór izolacji technicznych przeznaczonych do zabezpieczania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych chłodniczych i kanalizacyjnych. Odpowiednio dobrane otuliny zmniejszą straty energii, zwiększą komfort akustyczny i zabezpieczy przed powstawaniem grzybów i pleśni, co pozwoli na uzyskanie kolejnych punktów w systemie LEED.

System kredytów certyfikacji LEED obejmuje całościową charakterystykę i wydajność materiałów budowlanych i nie ocenia konkretnych rozwiązań czy marek. Należy jednak pamiętać, że niektórzy producenci oferują szeroką gamę zaawansowanych technologicznie wyrobów, takich jak otuliny, mających zdecydowanie pozytywny wpływ na punktację LEED. Jedną z firm, która oferuje najwyższej jakości izolacje techniczne jest Armacell, globalny lider w tej branży” – mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Punktujące izolacje

System LEED podzielony jest na 5 podstawowych i 2 uzupełniające kategorie, w których łącznie zdobyć można 110 punktów. Aby otrzymać certyfikat na podstawowym poziomie (Certificate) wystarczy zdobyć 40 punktów. Najwyższy poziom Platinum otrzymać można za 80 punktów i więcej. Dodatkowo certyfikacja dostępna jest w kilku rodzajach, w zależności od typu i przeznaczenia budowanego obiektu (np. nowe budynki, szkoły czy handel detaliczny). „Armacell stawiał na ekologiczne, bezpieczne i komfortowe rozwiązania na długo przed wzrostem popularności LEED w naszym regionie. Nasze wyroby doskonale wpasowują się w wiele kategorii LEED i przyczyniają się do uzyskiwania certyfikatów przez budynki, w których są wykorzystane, co gwarantuje oszczędności energii, ciszę i ochronę przed mikroorganizmami” – wyjaśnia Maria Witkowska z firmy Armacell.

Poniższa tabela ilustruje kategorie LEED i poszczególne kredyty, w których izolacje techniczne przyczyniają się do zdobywania punktów certyfikacyjnych.

Tabela