System TMV 5 od TOSOT działa w oparciu o technologię VRF. Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w średnich i dużych obiektach komercyjnych. Kompleksowy system zapewnia komfort przy niskich kosztach eksploatacji i łatwym montażu instalacji.

Zintegrowane systemy klimatyzacji i wentylacji są obecnie nieodłączną częścią biurowców, galerii handlowych, szpitali, hoteli i innych budynków użyteczności publicznej. W tego typu miejscach najważniejsza jest kompleksowość i wysoka efektywność energetyczna. Dlatego zamiast kilku oddzielnych systemów do ogrzewania i chłodzenia optymalne jest wykorzystanie jednego układu, który łączy w sobie obie te funkcje, a dodatkowo samodzielnie zarządza swoimi parametrami.

Szereg udogodnień dla projektantów i mnogość zastosowań
Główną cechą wyróżniającą TMV 5 są nieograniczone możliwości projektowania nowych, jak i rozbudowywania istniejących już instalacji. Maksymalna długość każdej z nich może wynosić nawet 1000m, a przy tym system może współpracować z 80 jednostkami wewnętrznymi, w tym ściennymi, kasetonowymi, kanałowymi lub przypodłogowo-sufitowymi. Zwiększa to uniwersalność zastosowań tego rozwiązania – jednostki ścienne i przypodłogowo-sufitowe sprawdzą się np. w domach jednorodzinnych i małych przestrzeniach komercyjnych, a kasetonowe i kanałowe zadbają o klimat w biurowcach czy hotelach. Komfort użytkowania podnoszą inteligentne sterowniki, które pozwalają elastycznie operować temperaturą oraz innymi parametrami powietrza. Tzw. precyzyjne sterowanie wielostrefowe pełni znaczącą rolę w takich miejscach, jak np. kluby fitness, które łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a co za tym idzie zmiennym komforcie cieplnym. Układ wyposażony w centralne sterowniki zoptymalizuje temperaturę w poszczególnych strefach danego obiektu – sportowego, hotelu czy galerii handlowej z mnóstwem punktów usługowych. Nadzorując stale warunki panujące w budynku istnieje możliwość dowolnego zmieniania ich w zależności od aktualnego zapotrzebowania. System TOSOT bazuje na czynniku chłodniczym R410A, którego nadmiar magazynowany jest w przewodach rurowych, przez co jego ilości ograniczone są do minimum i zwiększa się precyzja w zakresie regulacji.

TMV 5 – w jakich inwestycjach jeszcze się sprawdzi?
System może być zastosowany zarówno w mniejszych obiektach indywidualnych (domy jednorodzinne, zabudowy szeregowe czy budynki mieszkalne). 
– Tutaj, oprócz energooszczędności, liczy się też kompaktowość i niska waga jednostek – dla takich inwestycji zaprojektowano dodatkowe warianty systemu: MINI do 6HP oraz SLIM do 12HP. Do niewielkich wymiarowo agregatów można podłączyć 20 jednostek wewnętrznych, których maksymalna moc sięgnie 33,5 kW. Agregaty zewnętrzne bardzo dobrze sprawdzą się w realiach polskich temperatur – zakres pracy urządzeń w trybie chłodzenia wynosi już od -5°C do 52°C, a w trybie grzania od -20°C do 24°C. Dzięki możliwości pracy w bardzo szerokim zakresie napięcia roboczego – od 320 do 460V – TMV 5 sprawdzi się również w przypadku niestabilnego napięcia – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.

System TMV 5 to także modułowa seria urządzeń z funkcją odzysku ciepła – Heat Recovery. Ich wykorzystanie pozwala na dopasowanie parametrów do użytkowników, a trzyrurowa instalacja pozwala na pracę jednostek wewnętrznych w dwóch trybach jednocześnie – grzania i chłodzenia. Odzyskiwanie ciepła, a przy tym oszczędności na poborze energii elektrycznej do 75%, to wynik działania modułów odzysku ciepła, które w zależności od modelu, obsługują 1, 4 lub 8 gałęzi, przy czym każda z nich może pracować równocześnie w innym trybie. To świetne rozwiązanie dla  wielkopowierzchniowych budynków komercyjnych, składających się z kilku stref, gdzie w każdej z nich użytkownicy mają różnorodne preferencje – ogrzewania lub ochładzania powietrza. Szeroki zakres pracy urządzeń umożliwia pracę w pięciu trybach: pełnego chłodzenia, głównie chłodzenia, pełnego odzysku ciepła, głównie grzania oraz pełnego grzania. 

TMV 5 posiada szereg udogodnień, pozwalających na komfortową i optymalną eksploatację, a także obsługę. Jest to m. in. zaprogramowana funkcja samooczyszczenia, ograniczająca rozwój niekorzystnych mikroorganizmów czy też samodiagnoza – w przypadku awarii, na wyświetlaczu sterownika i urządzenia, pojawia się kod błędu, który pozwala serwisantom na szybką i łatwą diagnozę źródła problemu.
Wielkopowierzchniowe inwestycje komercyjne to nie tylko galerie handlowe, restauracje czy magazyny, ale i przestrzenie biurowe, gdzie oprócz wydajności, liczy się funkcja cichej pracy – ograniczony poziom hałasu w TMV 5 jest wynikiem zastosowania nawiewu powietrza z niską wydajnością oraz automatycznych ustawień jednostki wewnętrznej z możliwością wymuszenia ciągłej pracy agregatu na poziomie 45 dB(A) – dodaje Sylwia Lenik.
Szeroki wybór dostępnych sterowników gwarantuje komfortowe zarządzanie instalacją – od modeli bezprzewodowych po sterowanie centralne kontrolerami i wielostrefowe sterowanie BMS realizowane przez bramki Modbus oraz BACnet.

TMV 5 został wyposażony w najnowszej generacji rozwiązania techniczne i konstrukcyjne – zastosowanie wysokiej klasy komponentów i szeroki wybór modułowych jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, ułatwia dobór rozwiązania do każdego typu inwestycji, co odpowiada na zróżnicowane potrzeby projektantów i inwestorów.

 

Dowiedz się więcej