Instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne w obiektach hotelowych powinny być wydajne, ekonomiczne, a przy tym pogodzić charakter wielu różnych pomieszczeń. Odpowiedzią na współczesne wyzwania projektantów i inżynierów jest precyzyjne sterowanie wielostrefowe typu VRV.

Obiekty hotelowe z racji swojej wielofunkcyjności generują wysokie koszty eksploatacyjne. Związane są z tym trudności ze sprawnym zarządzaniem klimatem na terenie całego kompleksu wypoczynkowego. Rozwiązaniem tych niedogodności jest zintegrowany system chłodzenia i ogrzewania VRV. Instalacja oparta na ekologicznej metodzie została zamontowana w krakowskim hotelu Grand Ascot przy ul. Józefa Szujskiego 4.

Nowości w zarządzaniu systemami HVAC
Systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne w hotelach i pensjonatach tworzy się z myślą o możliwie jak najefektywniejszym mikroklimacie i wysokim standardzie wypoczynku. Poszczególne części budynku wymagają różnych warunków. Jest to zależne przede wszystkim od ich przeznaczenia oraz potrzeb użytkowników końcowych - od recepcjonisty, kucharza, baristy, administratorów hotelu po zakwaterowanych gości. Centralny system chłodniczy łączy w sobie funkcje ogrzewania, chłodzenia, wentylowania i podgrzewania wody. Dzięki temu staje się jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań dla obiektów komercyjnych. 

– Zaletą tego układu jest kompleksowość i wysoka efektywność energetyczna. Zamiast oddzielnych systemów do ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynku wykorzystujemy jeden układ, który łączy w sobie te funkcje i umożliwia indywidualne sterowanie klimatem na wielu piętrach czy w poszczególnych pomieszczeniach. Co więcej, wszystkie urządzenia klimatyzacyjne można podłączyć do sterownika centralnego lub systemu BMS, czyli nowoczesnego systemu zarządzania wszystkim instalacjami w budynku. Na ekranie zbiorczego sterownika centralnego użytkownik ma możliwość monitorowania pracy każdego z klimatyzatorów, jak i daje mu możliwość zdalnego zarządzania jego pracą – wyjaśnia Jarosław Hrehorowicz, dyrektor ds. technicznych firmy CentroClima, odpowiedzialnej za montaż instalacji i dobór urządzeń. 

Poza inteligentnym zarządzaniem, instalacja systemu daje sporo możliwości projektantom. Sprawdza się w różnych obiektach hotelowych, ponieważ poszczególne moduły wpisują się w dostępną przestrzeń i możliwości techniczne budynku. 

VRV w praktyce – jak wygląda instalacja w hotelu Grand Ascot?
W hotelu Grand Ascot zainstalowano system VRV Daikin, którego działanie opiera się na zmiennej ilości czynnika chłodzącego. Pozwala to efektywnie zagospodarować odzyskaną energię. Siedem central wentylacyjnych zamontowano na dachu i w przyziemiu. Każdy z układów został wyposażony w chłodnice freonowe oraz skuteczny odzysk ciepła na wymiennikach rotacyjnych i krzyżowych w zależności od specyfiki obsługiwanych przestrzeni. W poszczególnych pomieszczeniach – pokojach gościnnych, sali konferencyjnej, fitness, foyer etc. – zainstalowano różne typy jednostek wewnętrznych systemu klimatyzacji VRV. Wygodne panele pozwalają gościom precyzyjnie dopasować temperaturę panującą w pokoju do swoich preferencji, ale jednocześnie ogranicza dostęp do zaawansowanych funkcji. Wpływa to na bezpieczeństwo całego systemu, bo najważniejsze parametry pozostają w zasięgu centralnego sterowania – zintegrowany system KNX włącza i wyłącza klimatyzację w oparciu o najróżniejsze parametry. Ponadto w restauracji i kawiarni działa system aromatyzacji powietrza (dyfuzory aromatów), neutralizujący intensywne i niezbyt przyjemne zapachy. W garażu podziemnym, zapleczu kuchennym, hydroforni, pomieszczeniu elektrycznym i socjalnym oraz na zapleczu baru firma wykonawcza zainstalowała automatyczną wentylację wyciągową. Z kolei instalacje wentylacji nawiewno-wywiewnej objęły: kuchnię i zaplecze, pokoje hotelowe, zaplecze komunikacyjne i rekreacyjne, pomieszczenia sanitarne, salę restauracyjną, kawiarnię, foyer i recepcję. 

– Łączna ilość powietrza wentylowanego to ok. 22 000 m3/h, a moc chłodnicza zainstalowanych urządzeń to prawie 300kW. W budynku zainstalowaliśmy również powietrzne pompy ciepła dla klimatyzacji pomieszczeń użytkowych, które pracują całodobowo. System sterowania jest łatwy w obsłudze, a dzięki kontroli klimatu w każdej części budynku redukuje koszty zużycia energii. Systemy VRV dzięki pobieraniu ciepła z obszarów wymagających chłodzenia pozwalają obniżyć koszty ogrzewania i pozyskania ciepłej wody użytkowej – dodaje Jarosław Hrehorowicz. 

Zintegrowane systemy klimatyzacyjne są wyznacznikiem standardu jakości hotelu. Komfort wypoczynku gości i pracy obsługi to bardzo istotne aspekty, których nie można pominąć w dobie coraz większej konkurencji i rosnących oczekiwań. Inteligentny system zarządzania gwarantuje komfort cieplny, jest wydajny, pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji oraz obniżyć emisję dwutlenku węgla. Sprawdza się zarówno w dużych, jak i średniej wielkości obiektach hotelowych.

 

Dowiedz się więcej