Skąd pomysł na obudowę nagrzewnicy wykonaną z EPP? W czym spieniony polipropylen jest lepszy od ABS (tworzywo sztuczne)? Co to jest EPP i dlaczego warto go stosować? I w końcu czym różni się EPP od zwykłego styropianu (EPS)? Na te i inne nurtujące pytania dotyczące obudowy nagrzewnic LEO FB odpowiedzi udzieli R&D Department Manager firmy FLOWAIR – Grzegorz Perestaj.

Innowacyjna obudowa nagrzewnic wykonana z EPP.

Firma FLOWAIR jako pierwsza na rynku zastosowała spieniony polipropylen (EPP) do urządzeń grzewczo – wentylacyjnych. Dzięki właściwościom materiał ten został użyty do stworzenia innowacyjnej jednostki wentylacyjnej z odzyskiem ciepła OXeN.  Ze względu na dość duże gabaryty produktu bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze tego surowca była jego niska waga, która pozwoliła na obniżenie całej masy urządzenia o ponad 40%.  Po wielkim sukcesie nie tylko na rynku polskim, lecz także europejskim w ciągu roku FLOWAIR zdecydował się na przeprojektowanie nagrzewnic LEO FB oraz zmianę ich obudowy na ten sam materiał.  Duży nacisk został położony na zwiększenie funkcjonalności oraz ułatwienie montażu, co uzyskano m.in. dzięki lekkiej obudowie. Nagrzewnica nie wymaga wytrzymałych konstrukcji nośnych ani zaangażowania większej ilości osób do jej montażu –  wystarczy jedna osoba.            

 

Ale czym jest tak na prawdę EPP?

Spieniony polipropylen  jest tworzywem sztucznym, które w swej strukturze przypomina styropian (EPS), natomiast w odróżnieniu od niego nie jest tak sztywny i kruchy oraz posiada właściwości, które mają niezwykle duże znaczenie dla urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Dzięki zastosowaniu EPP jako obudowy nagrzewnicy wodnej LEO FB, urządzenia są dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz mają doskonałą odporność chemiczną i korozyjną. Co więcej materiał ten ma znakomitą pamięć kształtu –  po różnego rodzaju obciążeniach nie ulega deformacji. Spieniony polipropylen jest także materiałem bardzo ekologicznym. W jego procesie produkcyjnym używa się tylko i wyłącznie powietrza oraz wody, a podczas procesu produkcyjnego praktycznie nie występuje odpad technologiczny. Materiał podlega w 100% recyklingowi, a ponadto może być wykorzystywany kilkakrotnie.           

Ze względu na plastyczność i odkształcalność materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, a ilość produktów, które można z niego wykonać jest niemal nieograniczona. Najczęściej spotykane produkty w jakich wykorzystuje się EPP to m.in.  samochody, kaski ochronne, meble czy foteliki dziecięce, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo, elastyczność oraz niska  waga. Ponadto EPP jest surowcem odpornym na zabrudzenia, nie absorbuje wody, jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały na wysokie oraz niskie temperatury.

Zarówno nagrzewnice jak również jednostki odzysku ciepła w obudowie z EPP cechuje również wysoka estetyka – urządzenia zostały zaprojektowane przez inżynierów wzornictwa przemysłowego, dzięki czemu łączą cechy praktyczne z nowoczesnym designem oraz wysoką jakością wykonania.  Głównym założeniem przy projektowaniu urządzeń była ich funkcjonalność. Poszczególne elementy konstrukcji były dokładnie analizowane przez technologów, inżynierów i projektantów przede wszystkim pod kątem wygody użytkowania oraz ergonomii urządzenia.

 

Czytaj więcej o innowacyjnej obudowie nagrzewnic LEO FB