Nasze otoczenie z dnia na dzień staje się coraz głośniejsze. Nie możemy wpłynąć na każde jego źródło, jednak są sfery, w których świadome działanie hałas wyeliminuje lub ograniczy. Jego ograniczenie, np. w rurach klimatyzacyjnych, może mieć ogromny wpływ na komfort życia oraz na zdrowie.

Innowacyjna izolacja akustyczna od Armacell.
Według najnowszych badań prawie jedna trzecia z nas żyje w tzw. strefie hałasu, czyli przestrzeni, gdzie poziom natężenia dźwięku przekracza 70 dB. Tak głośne otoczenie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego słuchu, jednak nawet mniej intensywne dźwięki mogą powodować liczne schorzenia cywilizacyjne, takich jak zaburzenia snu, nerwica, nadpobudliwość, co w konsekwencji doprowadzić może nawet do chorób krążenia, otyłości i depresji. Co istotne, nawet z pozoru niegroźne dźwięki, jak np. powtarzający się odgłos spuszczanej wody czy deszczówki odprowadzanej do ścieków, może na dłuższą metę mieć skutki zdrowotne. Jak zatem zabezpieczyć się przed uciążliwym bulgotaniem w rurach?

Kanalizacja jak dzwony rurowe


Rury kanalizacyjne i deszczowe wytwarzane są obecnie z polichlorku winylu, polipropylenu lub żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Są one popularne głównie ze względu na swoją cenę, odporność na korozję oraz łatwość instalacji. Ich wadą w stosunku do tradycyjnych rozwiązań kamionkowych, betonowych czy żeliwnych, są jednak właściwości akustyczne, powodujące, że płynąca przez nie woda hałasuje, powodując tym samym nierzadko dyskomfort i skrępowanie domowników. Wpływ na to negatywne zjawisko mają również materiały budowlane wykorzystane do budowy ścian i stropów, które wpadać mogą w rezonans, dodatkowo wzmacniając niepożądane dźwięki, a nawet przenosząc je do odległych pomieszczeń.

Aby zredukować drgania rur powodujące dyskomfort akustyczny, zastosować można specjalne rury niskoszumowe, które są nawet cichsze niż np. rury żeliwne. Jednak to nowoczesne rozwiązanie jest kosztowne i może znacznie zwiększyć budżet budowy czy remontu. Warto więc zwrócić uwagę na izolacje polietylenowe o specjalnej budowie gwarantującej podwyższone parametry dźwiękoizolacyjne.

Ciszej i przyjemniejWybierając odpowiedni rodzaj izolacji należy pamiętać, że nie każda otulina polietylenowa wyciszy rury we właściwy sposób. Klasyczny materiał izolacyjny przylega bowiem do całej powierzchni rury, co powoduje przeniesienie drgań i ma bardzo ograniczony wpływ na poprawę komfortu akustycznego. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie wyrobu o konstrukcji maksymalnie wyciszającej rury, takiego jak Tubolit AR Fonowave.

Rozumiejąc zmieniające się potrzeby mieszkańców i użytkowników budynków w stosunku do komfortu akustycznego, stworzyliśmy otulinę Tubolit AR Fonowave o najwyższych parametrach dźwiękoizolacyjnych. Charakterystyczna, pofalowana powierzchnia blokuje fale dźwiękowe i powoduje, że nawet tańsze rury przestają wydawać nieprzyjemne dźwięki” – mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Tubolit AR Fonowave charakteryzuje gwarantowanym współczynnikiem tłumienia dźwięków na poziomie 11 dB(A), a parametr ten został potwierdzony badaniami w renomowanym Instytucie Fizyki Budowlanej w Sztutgarcie zgodnie z normą zgodnie EN 14366.

Wysokiej klasy izolacja rur odpływowych to jednak nie tylko cisza, ale również inne walory użytkowe. Jedną z podstawowych zalet izolacji wykonanej z polietylenu jest zapobieganie skraplaniu się pary wodnej, dzięki czemu na jej powierzchni nie tworzą się niebezpieczne dla zdrowia pleśnie i grzyby. Co więcej, zewnętrzna powierzchnia izolacji Tubolit AR Fonowave pokryta jest wytrzymałą folią ochronną, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Inne materiały izolacyjne, jak np. wełna mineralna, nie mogą poszczycić się takimi właściwościami.

Izolacje dźwiękoizolacyjne do rur odpływowych, takie jak Tubolit AR Fonowave, cechują się wszechstronnością i mogą być stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w hotelach, szpitalach, biurowcach, szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej. Dzięki ciszy, ochronie przed powstawaniem pleśni i grzybów oraz warstwie ochronnej zapewniają komfort i zdrowe otoczenie przez długie lata.