W ostatni weekend, tj. 14-16 marca br., odbyły się Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich w czeskim Harrachovie. Firma AIR PRODUCTS wraz z Polar Snow stanęła na wysokości zadania i wyprodukowała na potrzeby zawodów ponad 200 metrów sześciennych śniegu z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Harrachov ze wsparciem AIR PRODUCTS.
„Używając naszych technologii możemy wyprodukować śnieg nawet na Saharze” – powiedział Radek Maděra, specjalista ds. kriogeniki w czeskim oddziale Air Products.

W ostatnim czasie temperatura powietrza w Harrachovie wzrosła do 15 stopni powyżej zera, co mogłoby uniemożliwić organizację Mistrzostw Świata. Dlatego specjaliści z firmy Air Products wykorzystując ciekły azot, w specjalnych namiotach, wyprodukowali odpowiednią ilość śniegu na potrzeby tej imprezy sportowej. „Do uzyskania ponad 200 metrów sześciennych śniegu potrzebowaliśmy zaledwie 12 godzin” – dodał Radek Maděra.

Co ważne, śnieg produkowany przy pomocy takiej technologii nie zawiera żadnych chemikaliów, jest więc identyczny z naturalnym. Sam proces produkcji śniegu polega na podawaniu przez dysze bardzo zimnego gazu (ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni) do mieszanki sprężonego powietrza i wody. W zależności od dobranych parametrów, a konkretnie ciśnienia sprężonego powietrza, można uzyskać śnieg o bardzo małych kryształkach, twardy i wytrzymały, który idealnie nadaje się do uprawiania narciarstwa. Wydajność tej technologii sięga nawet 100 m3 śniegu na godzinę.

W tym roku firma Air Products wspierała już organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem, gdy dodatnie temperatury powietrza zagrażały organizacji tych imprez. Zamrażanie rozbiegu skoczni w Wiśle trwało dwa dni. Do tego celu Air Products wykorzystało 1000 litrów ciekłego azotu oraz autorski system do spryskiwania torów na zimno.

System do spryskiwania torów na zimno wykorzystuje ciekły azot o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Urządzenie zostało opracowane przez Air Products w 2007 roku, kiedy dodatnie temperatury zagrażały organizacji Pucharu Świata w Zakopanem. Dzięki niemu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych zawody mogą się odbywać. W ostatnich latach nasza firma kilkakrotnie wspierała organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnio dostarczyliśmy ciekły azot oraz technologię Air Products do zamrażania torów na potrzeby konkursu skoków narciarskich mi in. w Wiśle 16 stycznia i w Zakopanem 18-19 stycznia br.” – powiedział Janusz Paździora, specjalista ds. kriogeniki w polskim oddziale Air Products.

Komitet organizacyjny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce wielokrotnie prosił firmę Air Products o możliwość wsparcia przy mrożeniu rozbiegu skoczni. Specjaliści Air Products byli zawsze w gotowości na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wykorzystania w tym celu ciekłego azotu.

Produkcja śniegu w HarrachovieProdukcja śniegu w HarrachovieProdukcja śniegu w Harrachovie

Źródło: ''