319
317
305

Grzejniki do zadań specjalnych

Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon budów i remontów. To właśnie teraz najczęściej planujemy czy modernizujemy ogrzewanie i kupujemy grzejniki, które mają zapewnić w naszym domu komfort przez zimowe miesiące. Na rynku jest zaś tak szeroki wybór systemów, że przyda nam się kilka wskazówek dotyczących optymalnego doboru grzejników.

Nie jest łatwo wybrać grzejniki do domu czy mieszkania. Komfortowe odczuwanie ciepła to bowiem nie tylko kwestia efektywnego kotła grzewczego i prawidłowego wykonania instalacji. Liczy się także dopasowanie rodzaju grzejników do każdego pomieszczenia – innego efektu oczekujemy przecież w łazience, a inny potrzebny jest nam w sypialni.

Wybór grzejników mamy zaś ogromny – od popularnych grzejników płytowych i konwektorowych, przez łazienkowe (rurkowe), aż po ukryte w podłodze kanałowe i nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Eksperci marki Purmo przygotowali poradnik, w jaki sposób znając słabe i mocne punkty danego rodzaju grzejnika uniknąć niepotrzebnych strat ciepła oraz zapewnić sobie optymalny komfort i wygodę użytkowania.

Ciepłe płyty na salonach

Grzejniki płytowe to najpopularniejsze od lat grzejniki na rynku. Są trwałe i estetyczne, a przy tym dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Przekazują ciepło do pomieszczeń dzięki ciepłej wodzie przepływającej pomiędzy stalowymi płytami grzejnymi. Typowe modele posiadają dodatkowo elementy konwekcyjne zwiększające efektywność oddawania ciepła dzięki powietrzu przepływającemu przez grzejnik z dołu do góry. Grzejniki tego typu nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecinnych.

Z reguły producenci nie zalecają montowania ich w łazience ze względu na podwyższoną wilgotność i możliwość przyspieszonej korozji krawędzi grzejnika. Wymiary grzejnika dobierze dla nas projektant instalacji, zaś jego wygląd zależy już tylko od nas. Wiele modeli znajdziemy na przykład w ofercie popularnej marki Purmo.

„W zależności od upodobań możemy wybrać grzejnik z tradycyjną, profilowaną płytą przednią (Purmo Compact) lub gładki (Purmo Planora z powierzchnią o delikatnej fakturze skórki pomarańczowej lub idealnie gładki Purmo Plan).

Montaż grzejników płytowych Purmo jest łatwy dzięki różnym rodzajom podłączeń: z boku, od dołu, a ostatnio nawet dzięki środkowemu od dołu, co pozwala nam bardziej elastycznie planować przyszłe miejsce dla grzejnika. Pasujący do każdej aranżacji wnętrza kolor dobierzemy z ponad 220 barw palety RAL” – radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating Sp. z o. o. produkującej grzejniki Purmo.

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że grzejnik powinien być usytuowany pod oknem. Minimalizujemy w ten sposób straty ciepła, którego najwięcej ucieka właśnie przez szyby.

Grzejniki dla estetów

Odmianą grzejników płytowych są modele nazywane ze względu na wyjątkową stylistykę dekoracyjnymi. O ile tradycyjne grzejniki płytowe mają dość klasyczny wygląd, dekoracyjnych nie sposób nie zauważyć. Dlatego polecane są do pomieszczeń reprezentacyjnych – salonów, kuchni połączonych z pokojem dziennym oraz hallu wejściowego.

Model dobieramy nie tylko w zależności od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu, ale przede wszystkim od stylistyki pomieszczenia. „Grzejniki, zwłaszcza takie o wymiarach pozwalających na ogrzanie dużego salonu, raczej trudno ukryć. Ze względu na zapewnienie efektywnej pracy nie powinno się też ich zasłaniać.

Dlatego do efektownych, reprezentacyjnych wnętrz polecamy dekoracyjne modele Purmo Kos, Faro lub Vertical. Każdy z nich ma odmienną stylistykę i uzupełni wnętrze o innym charakterze” – radzi Małgorzata Kerntopf- Zalewska, ekspert od grzejników dekoracyjnych i łazienkowych Purmo.

Do minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji pasował będzie grzejnik Kos o gładkiej powierzchni, zwłaszcza w wersji wykończenia „inox” z przednią płytą wykonaną ze stali nierdzewnej. Zwolennicy mniej surowych, ale nadal nowoczesnych wnętrz chętnie wybiorą model Faro. Jego płyta czołowa jest ozdobiona delikatnym profilowaniem, które dodaje całej konstrukcji lekkości i elegancji. Model Vertical jest natomiast atrakcyjny i zarazem funkcjonalny - można go kupić już od szerokości 300 mm, dzięki czemu nadaje się do montażu w miejscach, gdzie mamy małą do wykorzystania wąską ścianę.

Sprawdzi się więc na przykład w zwykle niewielkim przedpokoju. Uzyskanie niezwykłych efektów jest możliwe także dzięki palecie ponad 220 kolorów RAL, w jakich są dostępne wszystkie grzejniki dekoracyjne Purmo.

Nietypowe ciepło

Grzejniki konwektorowe grzeją poprzez konwekcję - powietrze krążące w pomieszczeniu „omywa” grzejnik i ogrzewa się. Zaletą grzejników konwektorowych jest fakt, że mogą być bardzo niskie – są dostępne już od 7 cm wysokości. Sprawdzają się więc idealnie w pomieszczeniach z tak modnymi ostatnio dużymi przeszkleniami (wielkie okna wychodzące na ogród lub w mieszkaniach typu loft). Dzięki nietypowym wymiarom można takie grzejniki zgodnie z zasadami zamontować pod oknami. Przykładem modeli konwektorów są grzejniki Narbonne oraz Kon marki Purmo.

Co jednak powinniśmy zrobić, gdy przeszklenia w salonie sięgają podłogi, a przy tym mamy duże drzwi prowadzące na taras? Problem rozwiążą grzejniki także typu konwektorowego, ale montowane w kanałach umieszczonych pod powierzchnią podłogi – na przykład seria Purmo Aquilo. Przykryte estetyczną kratką są w zasadzie niewidoczne i dodatkowo zapobiegną skraplaniu się pary wodnej na szybie.

Ciepłe drabinki

Grzejniki drabinkowe idealnie nadają się do łazienki. Urządzenie dobieramy tak, aby zapewnić optymalną temperaturę - ok. 24 stopnie. Tutaj wyjątkowo liczy się komfort cieplny – stąpamy przecież boso po podłodze i wychodzimy mokrzy spod prysznica. Dzięki szerokiej ofercie różnych modeli – na przykład Purmo proponuje ich aż 10 – na pewno znajdziemy grzejnik pasujący do wielkości i stylu łazienki. Klasyczne grzejniki mają zwykle proste kolektory (np. modele Purmo Java czy Santorini). Ale jeśli zależy nam na fantazyjnych efektach, wybierzmy choćby Sardinię o wygiętych w łuk kolektorach czy przestrzenny model Anafi.

Niezależnie od designu drabinkowa konstrukcja grzejników łazienkowych jest bardzo funkcjonalna. Można na niej suszyć ręczniki. Wszystkie modele możemy wyposażyć w grzałkę elektryczną – bardzo przydatną poza sezonem grzewczym. Gdy chwilowo na dworze zrobi się zimniej, grzałka umożliwi zachowanie komfortu w łazience bez konieczności włączania kotła centralnego ogrzewania, który w tym momencie niepotrzebnie pracowałby na potrzeby całego domu. Pamiętajmy, że grzejnik z grzałką elektryczną montujemy co najmniej 60 cm od obrysu wanny, natrysku lub umywalki.

Popularne „drabinki” świetnie nadają się także do innych pomieszczeń. Na przykład w kuchni otwartej na salon ciekawą propozycją będzie grzejnik łazienkowy Mauritius marki Purmo przystosowany do montażu prostopadle do ściany. Uzyskujemy dzięki temu ażurową ściankę, którą możemy wykorzystać jako element wystroju kuchni lub sposób na oddzielenie jej od części jadalnej. Na takim grzejniku możemy także na przykład suszyć zioła. Z kolei w przedpokoju możemy zamontować elegancki model Imia, do którego można dokupić chromowane wieszaki. Wtedy grzejnik posłuży nam za wieszak i suszarkę do przemoczonych kurtek, oszczędzając miejsce.

Ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to w naszych domach coraz popularniejsze rozwiązanie. Jest niewidoczne, efektywne i… oszczędne. W zasadzie można je stosować w całym domu. Ale gdzie sprawdzi się najlepiej? ”Ze względu na komfortowy efekt ciepłej podłogi polecane jest do pokojów dziennych, pokojów dziecięcych i łazienki. W łazience zwykle stosuje się kombinację takiego ogrzewania z grzejnikiem drabinkowym, ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi.

Z kolei w pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni, ogrzewanie podłogowe oszczędzi nam miejsce - jest przecież ukryte pod posadzką. Sprawdzi się więc w niewielkim przedpokoju czy zabudowanej kuchni. Ogrzewanie podłogowe ponadto polecane jest w domach alergików – nie powoduje bowiem unoszenia się kurzu i zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład ciepła w pomieszczeniu.” – radzi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. Do niedawna podstawową zasadą dla planujących ogrzewanie podłogowe była konieczność zastosowania posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło. Jednak w nowym energooszczędnym domu można wybierać wykończenie podłogi nieco swobodniej.

Wprawdzie w przedpokoju, kuchni i łazience bardzo chętnie układamy podłogi z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych i gresu, lecz pamiętajmy, że w pokojach w grę wchodzą prawie wszystkie sposoby wykończenia powierzchni. Nie musimy tu rezygnować z podłogówki - trzeba tylko odpowiednio wcześnie ustalić materiał i grubość posadzki z projektantem instalacji.

W pomieszczeniach, w których meble zajmują dużą część podłogi – na przykład w małej sypialni – także możliwe jest zastosowanie ogrzewanie podłogowego, jeżeli łóżko i szafa będą uniesione na nóżkach, pozwalających na swobodny przepływ powietrza. Pewien problem może stanowić tylko upodobanie do grubych i miękkich dywanów, które niestety hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia. Jeżeli zajmą one znaczną część powierzchni grzejnej, podłogówka może stracić dużą część swojej mocy.

Wachlarz dostępnych rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego dobry instalator czy projektant jest na wagę złota – doradzi i dobierze odpowiednie rozwiązanie. Warto też zapoznać się z ofertą producenta takiego jak Purmo, który oferuje bardzo szeroki zakres rozwiązań pozwalający na swobodny wybór w zależności od potrzeb

Komentarze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.