W dniach od 21 do 23 października we Wrocławiu obył się Festiwal Innowacji 2013. Uczestniczyli w nim członkowie i goście stowarzyszenia Climate-KIC z całej Europy. Ich dyskusje dotyczyły zmian klimatycznych, sposobów oszczędzania energii oraz wzajemnej współpracy. Ponadto można było obejrzeć wystawy nowatorskich projektów.

Grupa ARCHIPELAG dla klimatu - Festiwal Innowacji 2013
Platforma możliwości

Tegoroczny Festiwal Innowacji zintegrował przedstawicieli świata nauki, biznesu i władz lokalnych, którzy dyskutowali o adaptacji do zmian klimatycznych w perspektywie zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji zostały zaprezentowane eko-pomysły grup badawczych z całej Europy, m.in. technologia pozyskiwania ciepła z serwerów komputerowych, elektryczny rower oraz sposób odzyskiwania biomateriałów z ziaren kawy, zmniejszający przy tym toksyczność odpadów. Ekologia to filozofia życia. To świadomość, że codzienne czynności i podejmowane przez nas decyzje mają pośredni i bezpośredni wpływ na stan otaczającej nas przyrody. Nowoczesny dom łączy potrzeby współczesnego inwestora z możliwościami oferowanymi przez rozwój cywilizacyjny – wykorzystuje innowacyjne materiały i technologie, integruje systemy, zapewnia efektywność energetyczną i najwyższy komfort użytkowy. Emituje przy tym mniej CO do atmosfery – jest przyjazny ludziom i środowisku naturalnemu – wyjaśnia architekt Artur Wójciak, prezes Grupy ARCHIPELAG.

Architektura jutra

Grupa ARCHIPELAG od lat wspiera budownictwo energooszczędne. Proekologiczne i nowoczesne podejście architektów ARCHIPELAGU zostało docenione przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które zaprosiło Pracownię do grona festiwalowych wystawców. Dom i jego otoczenie tworzą ekosystem, który wymaga troski ze strony człowieka. Świadome korzystanie z energii nierozłącznie wiąże się z jej oszczędzaniem – ograniczeniem zużycia energii konwencjonalnej, uzyskiwanej ze źródeł nieodnawialnych, na korzyść energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce i woda. Bardzo się cieszymy, że nasze projekty uznano za modelowy przykład nowoczesnej architektury jutra – to dla nas wielki zaszczyt – dodaje architekt Artur Wójciak. Podczas dwudniowego festiwalu uczestnicy mieli okazję poznać projekty Grupy ARCHIPELAG z kolekcji ECONOMIC, EX, ENERGO i ENERGO PLUS, które nie tylko oszczędzają energię, ale także aktywnie ją pozyskują ze źródeł naturalnych, wyznaczając tym samym kierunek budownictwa przyszłości.

W służbie ochrony klimatu

Festiwal Innowacji był doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń, a także nawiązania kontaktów, które otwierają nowe możliwości. Obecnie jesteśmy świadkami rewolucyjnych zmian – obserwujemy jak nowe technologie przenikają nasze życie, biznes, kulturę, jak negocjują z nami warunki swojego funkcjonowania. Bardzo się cieszymy, że podczas festiwalu spotkaliśmy tak wielu, fantastycznych ludzi z całej Europy, z którymi mogliśmy porozmawiać o tym, jak wspólnie i mądrze wykorzystać ten technologiczny potencjał. Integrując nasze pomysły i działania, razem, dla dobra klimatu możemy zdecydowanie więcej – komentuje Anna Czyż, kierownik ds. rozwoju w Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


ArchipelagArchipelag