Podczas trwającego właśnie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wybrano 16 najbardziej zaawansowanych technologicznie inteligentnych zakładów produkcyjnych, nazwanych fabrykami Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Wśród nich znalazła się Danfoss w chińskim Wuqing. Dlaczego?

Pracownicy Danfoss w fabryce Wuqing wykorzystują szeroką gamę inteligentnych narzędzi podczas montażu produktów.
Jednym z nich są śrubokręty, które rozpoznają właściwy moment dokręcenia dla każdego z komponentów. Kiedy on nastąpi, śrubokręt zapala się na zielono.
Jeśli pracownik nie dokręci komponentu we właściwy sposób, śrubokręt nie pozwoli mu przejść do kolejnego etapu procesu montażu.
Na zdjęciu: operator linii produkcyjnej Wenju Ding.

 

W fabryce Danfoss, która znajduje się w Strefie Rozwoju Wuqing w Chinach produkowane są kompresory. Bezzałogowe pojazdy poruszają się wzdłuż alejek dostarczając pracownikom odpowiednie komponenty. Zatrudnieni z kolei, wykorzystują inteligentne narzędzia wykorzystujące Bluetooth, które informują o właściwym przebiegu procesu złożenia komponentów. Pracownicy mają także dostęp do elektronicznych opisów prezentujących krok po kroku wykonywane przez nich zadanie – bez względu na to, w której części zakładu produkcyjnego dziś pracują.

Lista inteligentnych technologii, w które fabryka zainwestowała w ostatnich latach, jest znacznie dłuższa. Co więcej, inwestycja już się zwróciła. W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, produktywność pracowników wzrosła o 30%, koszty związane z odpadami poprodukcyjnymi spadły o 20%, a co najważniejsze - liczba zastrzeżeń klientów zmalała o 57%.

To właśnie takie technologie sprawiły, że fabryka Danfoss w Wuqing znalazła się na liście opracowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne, zawierającej 16 najbardziej inteligentnych centrów produkcyjnych świata. Według WEF, inteligentna fabryka to nie tylko taka, w której sprawnie wdraża się nowoczesne technologie, ale potrafiąca również zamienić związane z nimi inwestycje w korzyści operacyjne oraz finansowe.

Fabryki, które znalazły się na liście, zostały wytypowane z grupy ponad tysiąca zakładów produkcyjnych.

- Przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego odwiedzili niedawno naszą fabrykę i przeprowadzili całodniowy audyt. Jesteśmy niezwykle dumni z jego wyniku. Dzięki niemu, nasz zakład znalazł się na finałowej liście rankingu. Bez wątpienia jest to bezpośrednio powiązane z faktem, że nasze inwestycje w digitalizację produkcji zwróciły się w postaci wyższego stopnia produktywności, poprawy jakości oraz większej satysfakcji klienta. Będziemy kontynuowali wdrażanie nowych technologii w celu poczynienia dalszych postępów w tych obszarach - powiedział Ruixing Zhang, starszy dyrektor operacyjny fabryki Danfoss w Wuqing.

Lista 16 najbardziej inteligentnych fabryk na świecie została opublikowana przez Światowe Forum Ekonomiczne 10 stycznia, tuż przed dorocznym spotkaniem w szwajcarskim Davos. Jest ona uaktualnieniem opublikowanej w sierpniu ubiegłego roku listy 9 takich miejsc. Inicjatywa WEF pozwoliła stworzyć platformę, dzięki której firmy z różnych gałęzi przemysłu będą mogły wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej, a co za tym idzie - uczyć się od siebie wzajemnie.

 

Dowiedz się więcej

 

- W firmie Danfoss proces digitalizacji zachodzi na każdym szczeblu organizacyjnym. Nie boimy się znaczących inwestycje w tym obszarze. Mają one bowiem na celu upewnienie się, że zawsze znajdujemy się „na przodzie peletonu” i spełniamy oczekiwania oraz wymagania naszych klientów. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze wysiłki zostały docenione - powiedział Prezydent i CEO Danfoss, Kim Fausing.

Sprężarki przemysłowe firmy Danfoss wykorzystywane są w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych na całym świecie.

- Wybrane 16 fabryk to liderzy technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Tworzą nowe wartości w łańcuchu dostaw, usprawniają go, a także zwiększają swoją elastyczność względem klientów – tłumaczy Helena Leurent, przewodnicząca inicjatywy systemowej Shaping the Future of Production (pol.: kształtowanie przyszłości produkcji), Światowe Forum Ekonomiczne.

Fakty:
Fabryka w Wuqing zatrudnia 600 pracowników i jest jednym z kilku centrów produkcyjnych Danfoss, w których wykorzystuje się i regularnie inwestuje w inteligentne technologie. Kolejnym przykładem może być Danfoss Drives w duńskim Gråsten. Odwiedź fabrykę w Gråsten i odkryj zdalnie jej inteligentne rozwiązania. Na liście 16 najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, poza fabryką Danfoss, znalazły się fabryki takich firm jak BMW, Procter & Gamble, Siemens Industrial Automation Products oraz Schneider Electric.