Budynki mieszkalne są największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Europie i przyczyniają się do zużycia około 40% energii. Usprawnienie klasy energetycznej tych budynków jest więc krytycznym krokiem w redukcji całościowej emisji dwutlenku węgla, do którego zobowiązała się Unia Europejska.

Energooszczędny dom „napędzany” energią słoneczną

Utrzymanie obecnego standardu życia przez kraje Unii Europejskiej wymaga dostaw energii na niezmienionym poziomie cenowym. Jednocześnie, aby zapobiegać dalszemu zanieczyszczeniu środowiska naturalnego należy stosować takie źródła energii, które nie będą produkować gazów cieplarnianych. Jednym z istotnych elementów redukcji CO2 jest połączenie elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz paneli fotowoltaicznych. Dom ogrzewany w taki sposób będzie spełniał wymaganą przez UE charakterystykę energetyczną. Dodatkowo, gdy system ten porówna się z innymi tradycyjnymi systemami centralnego ogrzewania np. na gaz to okazuje się, że jest on atrakcyjniejszy cenowo oraz łatwiejszy w instalacji.

Taki system zainstalowano, m.in., w Danii, w energooszczędnym domu Energy +. Dom wyposażony jest w system grzewczy DEVI, zestaw fotowoltaiczny o mocy 6 KWp oraz system wentylacyjny z odzyskiem ciepła Danfoss Air. W przeciągu całego 2014 roku dom wyprodukował 5800 KWh energii elektrycznej zużywając na ogrzewanie oraz inne cele bytowe (oświetlenie, przygotowanie posiłków, ciepła woda użytkowa itp.) 6000KWh. Dodatkowa instalacja paneli solarnych o powierzchni 4,4m2 wyprodukowała 2500KWh energii cieplnej zużytej do podgrzewania ciepłej wody w ciągu lata.

Ogrzewanie i wentylacja kontrolowane są z jednego miejsca poprzez panel centralny DEVIlinkTM, który umożliwia ustawienie temperatur oraz indywidualnych harmonogramów czasowych ogrzewania we wszystkich pokojach. Rozwiązania zastosowane w Energy + nie wymagają specjalnej infrastruktury i mogą być zainstalowane w różnych konstrukcjach budynków.

System grzewczy składa się  z  jednostronnie zasilanych kabli grzejnych DEVIflexTM 6T zasilanych napięciem 230V. Kable umieszczone są na parterze domu w standardowej wylewce betonowej znajdującej się pod posadzką. Na piętrze zastosowano cienkowarstwowe panele grzejne DEVIdryTM  umożliwiające „suchy” montaż bezpośrednio pod podłogami panelowymi. Dzięki temu reakcja systemu grzejnego jest bardzo szybka i precyzyjna. Kontrola temperatury w każdym pomieszczeniu realizowana jest poprzez czujniki podłogowe i powietrzne podłączone do urządzeń wykonawczych DEVIinkTM FT/RS, komunikujących się bezprzewodowo z  wspomnianą wcześniej centralą DEVIlinkTM. Odpowiednią jakość powietrza w całym domu zapewnia centrala wentylacyjna Danfoss Air odbierająca nawet 90% ciepła ze zużytego powietrza odprowadzanego z budynku.

Projekt ten jest dobrym przykładem pokazującym kierunek, w jakim może zmierzać budownictwo domów jednorodzinnych w Polsce. Niewątpliwie dodatkowym impulsem zwiększającym atrakcyjność takiego rozwiązania jest wchodząca w życie ustawa OZE, która po 1 stycznia 2016 r. umożliwia odsprzedaż ewentualnych nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez domową instalację fotowoltaiczną do państwowej sieci energetycznej na dogodnych warunkach przez okres 15 najbliższych lat” – mówi Zbigniew Gałązka, Menedżer Produktu DEVI. 

Zamieszczone porównanie kosztów dotyczy 30-letniego okresu eksploatacyjnego dla tzw. domu energooszczędnego (roczne zapotrzebowanie na ciepło 50 KWh/m2) dla dwóch systemów grzewczych: ogrzewania podłogowego DEVI ze sterowaniem DEVIlinkTM wspomaganego przez zestaw fotowoltaiczny 6KWp z inwerterem typu „on grid” oraz tradycyjnego systemu ogrzewania podłogowego wodnego wyposażonego w wiszący kocioł kondensacyjny wraz z  odpowiednią automatyką regulacyjną dla każdego pomieszczenia (elektrozawory, mieszacze, itp.). Koszty inwestycyjne obejmują oprócz kosztów zakupu obu systemów również ich montaż, koszt wykonania  przyłączy oraz budowy dodatkowych elementów (np. przewodu kominowego).