DX-Therm, inteligentny strop na każdą pogodę
Zastanawiałeś się kiedyś, od czego zależy komfort cieplny w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze? A może, jak najskuteczniej zapewnić optymalną temperaturę w budynku, rezygnując z tradycyjnych grzejników? Nowy strop DX-Therm ze zintegrowanym ogrzewaniem i opcją chłodzenia oferuje komfortowe, energooszczędne i przyjazne dla zdrowia ciepło każdego pomieszczenia.
W praktyce oznacza to, że siedząc na przykład przy ścianie lub oknie odczuwamy zimno, a nawet przeciąg. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm traci ciepło, oddając je na przykład ścianie. Jest to zgodne z popularną zasadą fizyki, która głosi, że ciepło przekazywane jest zawsze od ciała ciepłego do zimnego. Ściany i okna to typowe elementy, które przy ogrzewaniu konwekcyjnym mają wyraźnie niższą temperaturę niż ta panująca w środku pomieszczenia. Taka sytuacja może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, gdyż ciepło naszego organizmu będzie oddawane chłodniejszym elementom pomieszczenia.
Aby odczuwane przez nas ciepło było korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia, temperatura pomieszczenia i powierzchni jego elementów powinna być mniej więcej na takim samym poziomie. Decydującym czynnikiem w tym przypadku jest sposób przekazywania ciepła. Jedną z najbardziej efektywnych dróg jego przenoszenia jest promieniowanie - mówi Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert. W procesie promieniowania ciepło jest przekazywane do zimnych elementów np. ścian, podłogi, a następnie do otoczenia. Taka wymiana gwarantuje równomierne, łagodne i przyjemne rozchodzenie się ciepła, zapewniając identyczną temperaturę w całym pomieszczeniu – dodaje Gornisiewicz.
Model przenoszenia ciepła za pomocą promieniowania został zastosowany w płytach stropowych DX-Therm firmy Dennert. Dzięki temu wykorzystują one całą powierzchnię sufitu do efektywnego grzania pomieszczeń. Rozwiązanie jest tak skuteczne, że możemy zrezygnować z instalacji innego systemu grzewczego, na przykład grzejników czy ogrzewania podłogowego – mówi Oskar Gornisiewicz. DX-Therm świetnie sprawdzi się zatem w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach lub pomieszczeniach, którym chcemy nadać unikalnego charakteru.
W przypadku DX-Therm system grzewczy umieszczony jest bezpośrednio w stropie i nie wymaga podwyższenia podłogi, jak przy ogrzewaniu podłogowym. Dzięki takiej konstrukcji DX-Therm zapewnia jeszcze większą swobodę projektowania i urządzania pomieszczeń.
Wykorzystanie zasady promieniowania do ogrzewania budynków wpływa korzystanie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie. Wadą tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego jest bowiem samo zjawisko konwekcji, tj. wymiany powietrza na skutek różnicy temperatur. W wyniku przemieszczania się powietrza dochodzi do unoszenia się kurzu oraz znajdujących się w nim zanieczyszczeń (roztoczy, zarodników pleśni itp.), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie alergików i małych dzieci. Ogrzewanie wykorzystujące zjawisko promieniowania minimalizuje unoszenie się kurzu, zapewniając przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. Udział konwekcji przy ogrzewaniu za pomocą stropu DX-Therm wynosi zaledwie 2% - tłumaczy Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert
Przy wyborze ogrzewania ważną rolę dla każdego inwestora odgrywają również takie czynniki, jak efektywność i koszty utrzymania systemu grzewczego. Zastosowanie stropu DX-Therm pozwala zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu do ogrzewania podłogowego lub za pomocą grzejników. Jest to możliwe dzięki szybkiemu czasowi reakcji stropu, który osiąga pełną wydajność już po 66 minutach – tłumaczy Oskar Gornisiewicz. Ponieważ promieniowanie cieplne rozchodzi się ze stropu na poszczególne elementy budowlane pomieszczenia, panele, dywany czy izolacja podłogi nie wpływają na efektywność rozwiązania. Do zasilania DX-Therm można wykorzystać zarówno gaz, olej, prąd, a najlepiej pompy ciepła, przy zastosowaniu których możliwe jest również energooszczędne chłodzenie.
Strop DX-Therm dostarczany jest na budowę jako gotowy element. Jego wysoka wytrzymałość (500kg/m2) powoduje, że rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w blokach, biurach czy budynkach użyteczności publicznej.
Źródło: ''