Drewno na ogrzewaniu podłogowym - deski, klepki i kasetony
Sezon grzewczy w pełni. Planujesz na wiosnę remont i montaż ogrzewania podłogowego, ale nie chcesz rezygnować z posiadania drewnianych posadzek? Przekonaj się jak bogata jest oferta warstwowych dębowych podłóg, które można montować na instalacji grzewczej.
- Wybór podłogi z litego drewna spowoduje, że ogrzewanie będzie nieefektywne i nieekonomiczne. Co więcej, lity surowiec jest bardziej podatny na „pracę” drewna i wrażliwy na zmiany temperatur, także z uwagi na te czynniki nie zalecamy montażu na ogrzewaniu litych elementów – podkreśla Paweł Bekas z firmy Chapel Parket Polska, oferującej dębowe podłogi.
- Odpowiednim materiałem na „podłogówkę” jest drewno warstwowe, które nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła – dodaje P. Bekas.
Ekspert firmy Chapel Parket Polska przypomina także o normie DIN 4725, z godnie z którą na ogrzewaniu podłogowym można montować materiały o oporności przewodzenia ciepła nie przekraczającej wartości 0,15 m2K/W.
Opisane powyżej wytyczne mają znaczący wpływ dla wydajności całego systemu grzewczego. Drewniane podłogi poza typowo praktycznymi, powinny jednakowoż posiadać także walory estetyczne. - Osoby zainteresowane montażem drewna na ogrzewaniu podłogowym mają z czego wybierać. Elementy spełniające kryteria techniczne są dostępne w tak szerokiej palecie barw i rozmiarów, że nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie odpowiednią dla siebie podłogę – przekonuje Paweł Bekas i opisuje kolekcje warstwowych podłóg, które proponuje firma Chapel Parket Polska.
Klasyczne elementy heblowane
- Tylko nieliczne firmy w swojej ofercie posiadają heblowane warstwowe podłogi. Do ich wytworzenia niezbędna jest niezwykle ostra i jednocześnie precyzyjna maszyna do strugania. Dzięki niej jakość heblowania jest doskonała, a rysunek drewna wyrazisty – mówi P. Bekas.
Heblowane deski, klepki i kasetony z serii In Between są dostępne w dwóch grubościach (15 i 20 mm). Inwestor może wybrać heblowany materiał w wersji stylizowanej - przywodzący na myśl podłogi w wiekowych domostwach lub elementy nie poddane procesowi postarzania. W bogatej palecie każdy znajdzie kolor idealnie komponujący się z aranżacją wnętrza. Do dyspozycji są m.in. intensywne barwy będące efektem procesu patynowania oraz drewno w intrygujących kolorach takich jak: Kawowy, Duński błękit, Antyczny, czy XVII-wieczny czerwony.
Nowoczesne szlifowane podłogi
Z myślą o pomieszczeniach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce powstała z kolei seria Avance Floors. Te szlifowane warstwowe podłogi są także produkowane z drewna dębowego. Elementy (deski i klepki) są dostępne w ośmiu kolorach i czterech rodzajach wykończenia. Wśród nich znajdziemy m.in. podłogi z poprzecznymi nacięciami. - Subtelne nacięcia tworzą na powierzchni drewna nieregularną strukturę, co daje bardzo ciekawe efekty wizualne. Ślady po pile są delikatne, nie uszkadzają powierzchni drewna, nie obniżają więc jej walorów użytkowych – tłumaczy przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.
Niestandardowe rozwiązania
Jeśli drewniana podłoga ma zostać zamontowana w pomieszczeniu o dużym metrażu, warto zastanowić się nad wyborem desek w rozmiarze XXL. Chapel Parket Polska proponuje warstwowe heblowane deski o grubości 20 mm, które mogą mieć 265, 285 lub nawet 385 mm szerokości. Co ważne, najszersze deski (385 mm) mają minimum 2 metry długości.
Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż na ogrzewaniu wspomnianych już heblowanych kasetonów. Elementy te, choć są kojarzone głównie z pałacami i eleganckimi gabinetami, także można z powodzeniem montować na ogrzewaniu podłogowym. Obok wzorów Chantilly, Versailles, Albert, Cross Cassette i Renaissance z pewnością nie można przejść obojętnie.