24 stycznia br. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało możliwość dopłat na termomodernizację budynków indywidualnych. Eksperci już obliczyli, ile będzie można zaoszczędzić dzięki wsparciu rządu ocieplając dom, a także o ile zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, kiedy w dobrze ocieplonym domu już zamieszkamy.

Dopłaty rządu na termomodernizację
Autorzy obliczeń, inżynierowie ISOVER, przyjęli w kalkulacji za podstawę wyliczeń niepodpiwniczony dom z poddaszem użytkowym o powierzchni około 150 m2.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu - 40cm. Koszt takiego modelowego ocieplenia domu o powierzchni 150 m2 materiałami izolacyjnymi dobrej jakości zwróci się w okresie między 7 a 15 lat.

Tak więc przy założeniu dopłat w wysokości 10 proc. nasza inwestycja w dobrą izolację zwróci się w czasie o 10% krótszym. Zakładając jednak, że wysokość dotacji na modernizację będzie porównywalna z wysokością podobnych dopłat na zakup kolektorów słonecznych (taki projekt prowadzi obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska), które wynoszą około 40 procent, ocieplając dom o wspomnianej powierzchni 150 m2 będziemy mogli oczekiwać, że zwrot z inwestycji skróci się prawie o połowę.

Zarówno dopłaty do solarów jak i rozważane przez Ministerstwo Środowiska dopłaty na termoizolację budynków indywidualnych mają na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla wymagane przez Unię Europejską. Eksperci zwracają jednak uwagę, że rozwiązania przyjazne środowisku pozwolą też zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

- Dobrze zaizolowany dom potrzebuje mniej energii do jego ogrzania. W naturalny więc sposób mieszkając w takim domu będziemy musieli kupować mniej paliwa opałowego, a co za tym idzie mniej zapłacimy za ogrzewanie, nawet o trzy tysiące złotych - mówi Henryk Kwapisz, menedżer rozwoju rynku ISOVER.

Tym razem inżynierowie ISOVER przeanalizowali scenariusz, w którym istniejący dom zostanie docieplony. Za modelowy sposób ocieplenia niepodpiwniczonego domu o powierzchni 150 m2 domu ponownie przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu - 40cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5cm.

Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1700 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy około dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

O planach dotyczących wprowadzenia dotacji na termomodernizację budynków indywidualnych minister środowiska Andrzej Kraszewski mówił w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia w dniu 24 stycznia br.


Źródło: ''