Wyposażenie budynku w podstawowe instalacje – wodną, grzewczą i kanalizacyjną, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Instalacje muszę być zaprojektowane i zrealizowane w taki sposób, by były szczelne, bezzapachowe i ciche. Powinny zostać wykonane już na etapie płyty fundamentowej. Cały proces montażu możemy obserwować na przykładzie domu zeroenergetycznego GREEN POWER.

Dom zeroenergooszczędny?


Instalacja grzewcza

Jej zadanie z pozoru wydaje się banalne. Ma przyjmować ciepło wytwarzane przez kocioł i rozdzielać je do poszczególnych pomieszczeń. W Zeroenergetycznym domu GREEN POWER zostały zainstalowane aż trzy systemy grzewcze - ogrzewania podłogowego, standardowe grzejniki ścienne oraz nowatorski system sufitowy Nestsystems, które pracują autonomicznie, niezależnie od siebie.

Ogrzewanie podłogowe zostało zrealizowane już na etapie fundamentów, a w wielu środowiskach dominuje przekonanie, że taki krok ma przyczyniać się do zaoszczędzenia sporej ilości energii. Niestety nie jest to spowodowane nowoczesną technologią, a ma związek z ograniczeniami systemu. Temperatura może osiągać co najwyżej 55°C (przy grzejnikach oscyluje zaś w granicach 70-75°C), a zatem musi być dużo niższa niż w standardowych rozwiązaniach.

Twórcy zrezygnowali z szablonowego prowadzenia instalacji podłogowej jak najbliżej powierzchni. W domu GREEN POWER przewody znajdują się na izolacji termicznej płyty fundamentowej Izodom i zostały zalane 23-centymetrową warstwą betonu, który ma wpływ na zużytkowanie energii. Ponadto instalacja podłogowa składa się z wytrzymałych na wysoką temperaturę (nawet do 95 °C) rur z wielowarstwowego tworzywa syntetycznego. Ich rozpowszechnianiem zajmuje się firma Onninen, która może pochwalić się bogatą ofertą przewodów nieizolowanych termicznie. Właśnie ta cecha powoduje, że duża ilość ciepła przechodzi do betonu, nagrzewając tym samym podłogę. Specjalne ułożenie na styropianowych matach pokrytych folią aluminiową zapobiega uciekaniu ciepła na dół.

System centralnego odkurzania

Jak wiadomo każdy budynek wymaga gruntownych porządków. Zajmują one dużo cennego czasu i sprawiają, że człowiek traci całą swoją energię. Aby temu zapobiec, w domu Zeroenergetycznym zainstalowano system centralnego odkurzania, cieszący się bardzo pozytywną opinią wśród wielu osób, które zdecydowały się na jego montaż. Główną zaletą instalacji jest komfort użycia i całkowita eliminacja cyrkulacji zanieczyszczonego powietrza, następująca z reguły podczas standardowego odkurzania.

System zbudowany jest z jednostki centralnej, gniazd ssawnych oraz łączących je rur (muszą zostać osadzone na samym początku, podczas tworzenia fundamentów). Rury nie są jednak typowymi rurami hydraulicznymi – w przeciwieństwie do nich posiadają gładką powierzchnię wewnętrzną, przyczyniającą się do ograniczenia oporów przepływu powietrza. Dodatkowo pokrycie środkiem antystatycznym zapobiega przyklejaniu się kurzu do ścianek. Ogromną zaletą jest również łatwość w ich rozkładaniu. Wystarczy jedynie połączyć klejem pojedyncze segmenty, a w miejscach załamań wykorzystać specjalne kształtki.

Kanalizacja 

Instalacja kanalizacyjna stanowi podstawę każdego budynku. Mało kto wie, że jej rozkład dzieli się na etap zewnętrzny oraz wewnętrzny. Wykonanie przejść przez betonową płytę musi być zrealizowane już na odcinku fundamentów, dlatego też w domu Zeroenergetycznym ścieki w pierwszej kolejności zostają odprowadzone do impregnowanego szamba. Jest ono umiejscowione zgodnie z obowiązującymi odległościami – 5 metrów od okien i drzwi domu, 2 metry od granicy z sąsiednią działką i drogą, i 15 metrów od ujęcia wody. Takie ustawienie ma na celu zapewnienie szambiarce swobodnego dojazdu. Ścieki wypływają na zasadzie  siły ciążenia, dlatego też rury instalacji zostały ułożone ze spadkiem 2-3%. Warto również zaznaczyć, że średnice rur nieco się od siebie różnią – przekrój głównej rury wynosi 160 mm, poszczególne wyloty są odrobinę węższe (110 mm do ubikacji, 75 do umywalek i prysznicy).

Prace nad instalacją zajęły trzy dni, a koszt całego przedsięwzięcia wynosił około 2000 złotych.

 

 

Materiały: www.otodom.pl