Firma Bosch Rexroth utworzyła w siedzibie w Lohr am Main wewnętrzną grupę doradczą ds. zarządzania energią GoGreen. Koncern zatrudniający ponad 30 500 pracowników na całym świecie, przywiązuje dużą wagę do efektywnego wykorzystywania energii. Od 2011 roku specjalna grupa ekspertów wdrożyła setki działań energooszczędnych, wśród nich energetycznie chillery i sprężarkowe klimatyzatory serii Blue e+ w zakładach Elchingen.

Do 50% oszczędności energii na jednym pracującym chillerze!

Dotychczas ponad 15% zapotrzebowania na energię przypadało w obrabiarkach na chłodzenie. Chillery serii Blue e+ Rittal efektywnie zmniejszają to zużycie, co widoczne jest na przykładzie instalacji testowej w obrabiarce CNC w Bosch Rexroth w Elchingen. - W listopadzie 2017 roku wyposażyliśmy jedną z obrabiarek CNC w nowy chiller Blue e+ Rittal. Celem takich projektów jest znalezienie rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej – opowiada Leo Pototzky, szef projektu GoGreen w Bosch Rexroth.

Efektywność energetyczna

Naukowcy z PTW Darmstadt zmierzyli i udokumentowali zużycie energii zarówno przed przezbrojeniem, jak i po nim. Rozróżniano dwa tryby pracy maszyn: working i operational. By przeprowadzić szczegółową analizę, mierzono osobno zużycie wszystkich agregatów w maszynie, każdorazowo w okresie jednego tygodnia.

Zgodnie z otrzymanymi pomiarami, nowy chiller Blue e+ zużywa o około 50% mniej energii elektrycznej niż stary agregat. Oszczędność w przypadku klimatyzatora szafy sterowniczej Blue e+ wynosi ponad 80%!

Urok nowoczesności

W skład serii chillerów Blue e+ wchodzą trzy urządzenia o mocach chłodniczych 2,5, 4 i 5,5kW. Zapewniają one dodatkowe zabezpieczenie w postaci zintegrowanego czujnika przepływu w obiegu medium chłodzącego i kontroli poziomu napełnienia. Panel sterowniczy posiada ekran dotykowy wyświetlający wszystkie komunikaty w postaci tekstu – w 21 językach. 

Łatwe w obsłudze klimatyzatory mogą być stosowane na całym świecie, ze wszystkimi popularnymi częstotliwościami i napięciami sieciowymi. W aplikacji Blue e+ informacje są przesyłane bezprzewodowo, a integracja odbywa się przez USB lub przez różne profile sieciowe z interfejsem IoT.

Na optymalnych obrotach

O efektywności energetycznej w systemach chłodzenia decyduje współczynnik Energy Efficiency Ratio (EER). Jest on definiowany jako iloraz mocy chłodniczej do zastosowanej mocy elektrycznej. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. Tradycyjne chillery z regulacją obejścia gorącego gazu posiadają EER rzędu 1. Rittal w chillerach Blue e+ uzyskuje EER rzędu 4!

Kluczem do optymalizacji efektywności jest sprężarka z regulacją obrotów, dostarczająca zawsze dokładnie tyle mocy chłodniczej, ile aktualnie jest potrzebne. Jako napęd do sprężarek, Rittal stosuje precyzyjnie regulowane silniki synchroniczne DC. Chillery Blue e+ pracują w ten sposób na optymalnych obrotach i w porównaniu z agregatami z regulacją obejścia gorącego gazu, oszczędzają do 70% energii. 

Kolejną innowacją techniczną jest technologia Micro Channel w przenoszeniu ciepła, która pozwala zredukować ilość czynnika chłodniczego o nawet 55%. To z kolei sprzyja środowisku i prowadzi do kolejnych oszczędności.


Dowiedz się więcej