Klimatyzator jak każde urządzenie elektroniczne ma dany okres swojej żywotności. Nieregularne przeglądy lub niepoprawne użytkowanie często może skutkować uszkodzeniem jednostek lub ich nieprawidłowym działaniem, które zwiększy koszty eksploatacji. Jedynie prawidłowe dbanie o urządzenia jest gwarancją długoletniego działania. Sprawdź, w jaki sposób dbać o klimatyzator oraz jakie usterki mogą się przytrafić podczas korzystania z instalacji?

Dlaczego klimatyzator się psuje i kiedy trzeba go wymienić?

Przede wszystkim, by nasz klimatyzator służył przez wiele lat, należy regularnie przeprowadzać przeglądy oraz serwisować go jedynie u licencjonowanych specjalistów. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nasze jednostki cały czas się psują lub koszty użytkowania przekraczają te, które obiecywał producent? Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie czy naprawiać stary klimatyzator, a może jednak zainwestować w nowy model?

 

Dlaczego klimatyzator się psuje?

Klimatyzatory, tak jak wszystkie urządzenia, wymagają regularnej konserwacji i przeglądów. Jedynie sprawny system spełnia swoją funkcję i przy tym zapewnia wszystkim użytkownikom odpowiedni komfort cieplny. Większość producentów zaleca, aby dokonywać przeglądów dwa razy do roku – przed i po sezonie chłodzenia. 
Jeżeli jednak korzystamy z klimatyzatora przez cały rok, np. wspomagając ogrzewanie centralne lub dogrzewając pomieszczenia w okresach wiosenno-jesiennych, warto serwisować urządzenie częściej. Ważnym elementem prawidłowej higieny jednostek klimatyzacyjnych jest również regularna wymiana filtrów. Tego typu części powinniśmy czyścić lub wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Pamiętajmy, że brudne filtry tracą swoje właściwości, zalegające zanieczyszczenia mogą również doprowadzić do hamowania przepływu powietrza przez chłodnicę, co spowoduje większe pobory prądu i zwiększenie kosztów eksploatacji. Nieprawidłowa cyrkulacja poprzez jednostkę wewnętrzną może spowodować, że zamiast otrzymywać schłodzone powietrze, klimatyzator będzie dmuchał ciepłym – wyjaśnia Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima.

 

Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Poznaj najczęstsze awarie klimatyzacji

Podstawowym błędem podczas samodzielnej instalacji klimatyzacji w domu, jest nieodpowiednie usytuowanie jednostki zewnętrznej. Zdarza się, że zostaje ona umieszczona w nadmiernie nasłonecznionym miejscu, w którym nagrzewa się, a to prowadzi do zmniejszenia efektywności klimatyzatora. Swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia jest tak samo ważny, gdyż przy ograniczonej wymianie, urządzenie będzie się przegrzewało. 
Częstym zjawiskiem jest także wyciek skroplin, który może wynikać z  niedrożnego odpływu. Klimatyzatory podczas schładzania powietrza jednocześnie je osuszają. To skutkuje  skraplaniem pary wodnej na chłodnicy, która ścieka do tacy ociekowej, skąd odprowadzona zostaje do kanalizacji grawitacyjnej lub poprzez pompkę skroplin. W przypadku nieprawidłowo wykonanej instalacji odpływu, spowoduje to przekroczenie pojemności w tacy ociekowej i wylewanie się cieczy na podłogę w pomieszczeniu – dodaje Hrehorowicz.

Kiedy należy wymienić klimatyzator na nowy?

Klimatyzator jak każde urządzenie elektroniczne ma pewne części wymienne. W przypadku starszych modeli możemy mieć problem z ich dostępnością, a ich brak może skłonić nas do zakupu nowych jednostek. Częstym zjawiskiem są także klimatyzatory działające on-off. Pomimo, że technologia ta już jakiś czas temu została wyparta przez inwertery, w niektórych gospodarstwach domowych występują jeszcze jednostki tej starszej generacji. Są one znacznie mniej efektywne niż te posiadające nowoczesną technologię. Urządzenia będą pracowały mniej wydajnie, głośniej oraz generowały dużo większe koszty. Niebezpieczny jest również wyciek freonu, który oprócz bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, może również pośrednio doprowadzić do zatarcia sprężarki, której koszt naprawy będzie porównywalny z zakupem nowego urządzenia. 

 

Klimatyzator to bezdyskusyjnie wygoda, nie tylko podczas upalnych dni, ale także uzupełnienie ogrzewania w zimie czy alternatywa w pierwszych miesiącach chłodu. By mógł służyć nam przez wiele lat i spełniać swoje funkcje, należy dokonywać regularnych przeglądów, przeprowadzanych przez certyfikowaną ekipę, czyścić filtry oraz prawidłowo konserwować urządzenie. Wymianę starego klimatyzatora warto rozważyć, kiedy koszty naprawy urządzenia przekraczają wartość nowego modelu lub na rynku nie mamy dostępu do części zamiennych. 

 

Dowiedz się więcej