Niestety, nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Użytkownik klimatyzacji musi sobie uświadomić jakie cele stawia przed instalacją. Są to mianowicie jak największy komfort przy znośnych kosztach użytkowania i inwestycji lub znikome wydatki związane z eksploatacją przy jak największej wygodzie.

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może zostać zastąpiona przez klimatyzację?

Właśnie dlatego istnieje możliwość, że klimatyzacja w końcu zastąpi wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i,  co najważniejsze, zrobi to z zyskiem dla klienta, bo zastąpienie będzie ze znaczną wartością dodatnią.

Aby dobrze to wytłumaczyć, musimy posłużyć się opinią o warunkach komfortu. Mają one związek z parametrami powietrza wewnątrz pomieszczenia, a także z temperaturą, która może oscylować w dość szerokim zakresie – od 20 do 26 oC, z wilgotnością względną – od 35 do 65% i prędkością powietrza – od 0,05 do 0,25 m/s. W otoczeniu tych wielkości pojawiają się różne relacje. Wentylacja mechaniczna spełnia odpowiednie warunki, ale w przypadku sytuacji, w których dochodzi do skrajnych temperatur, parametry mogą wahać się w granicach akceptowalnego komfortu, a czasem zdarza się również, że powodują wyraźny dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wentylacja odpowiedzialna jest jedynie za realizację dostawy i podgrzewania świeżego powietrza.

Sprawy mają się zupełnie inaczej w przypadku klimatyzacji, gdyż w swojej rozwiniętej postaci, potrafi ona zapewnić użytkownikowi właściwą temperaturę, wilgotność i czystość powietrza. Trzeba mieć jednak na względzie, że wydatki związane z użytkowaniem klimatyzacji są większe niż te związane z wentylacją z odzyskiem ciepła. Ponadto eksploatacja klimatyzatora nie zwalnia konsumenta od zapewnienia pomieszczeniom klimatyzacji, takiej jak klimatyzacja grawitacyjna, hybrydowa, czy też mechaniczna bez odzysku.
Co za tym idzie – jeśli potrzebujemy urządzenia, które zagwarantuje nam jak najmniejsze koszty związane z użytkowaniem, należy postawić na instalację z odzyskiem ciepła. Jeśli najbardziej cenimy sobie komfort, to konieczna będzie klimatyzacja.

Doskonałym systemem dla domów, biur oraz sklepów, będzie system klimatyzacji regulujący temperaturę. Dlaczego? Bo do konwersji powietrza używa urządzeń z odzyskiem ciepła. W związku z tym ogranicza koszty eksploatacji, oferując przy tym duże warunki komfortu.

Klimatyzatory kasetonowe FUJITSU z nawiewem obwodowym i indywidualną regulacją ustawienia lotek, zapewniają idealną wygodę.

Autor: Michał Zalewski, Kierownik Sekcji Szkoleń w Grupie KLIMA- THERM