Nowy czujnik Econavi przeznaczony jest dla systemów klimatyzacyjnych PACi oraz VRF skierowanych na obiekty komercyjne. Dzięki urządzeniu dochodzi do pełnej automatyzacji działania klimatyzacji oraz zwiększenia oszczędności energii. Jego docelowe przeznaczenie to hotele, sklepy oraz budynki biurowe.

Czujnik Econavi od Panasonic.
Czujnik Econavi został stworzony z myślą o zapewnieniu optymalnego komfortu termicznego przy jednoczesnej racjonalizacji zużycia energii. Urządzenie eliminuje konieczność ręcznego nastawiania temperatury i umożliwia jej automatyczne dostosowywanie w oparciu o kilka czynników. Należy do nich obecność osób w danym pomieszczeniu, ich aktywność oraz temperatura panująca na zewnątrz budynku.

Autoregulacja odbywa się w czasie rzeczywistym. Jeśli aktywność osób przebywających w pomieszczeniu jest wysoka, czujnik wykryje ciepło ludzkie i w trybie chłodzenia będzie zwiększał produkcję zimnego powietrza, natomiast w trybie grzania ograniczy wytwarzanie ciepła. Z drugiej strony, kiedy urządzenie będzie działać w trybie chłodzenia zmniejszona aktywność spowoduje podnoszenie temperatury. Jeśli pomieszczenie jest puste przez 20 minut, system Econavi będzie utrzymywał w pomieszczeniu temperaturę o dwa stopnie wyższą lub niższą od zadanej tak, aby wraz z przybyciem użytkowników jak najszybciej powrócić do wcześniej nastawionej temperatury komfortu. Po trzygodzinnej nieobecności osób Econavi wyłączy system klimatyzacji automatycznie, pozwalając na uniknięcie strat energii.

Czujnik znajdzie zastosowanie w wielu obiektach o charakterze komercyjnym. W przypadku hoteli, jeśli goście zapomną o wyłączeniu klimatyzacji w pokoju, Econavi zrobi to za nich. Z kolei w ruchliwym sklepie wzmocni przepływ powietrza, a gdy klienci opuszczą pomieszczenie – stopniowo zredukuje aktywność klimatyzacji. W ten sam sposób zadziała np. w sali konferencyjnej – kiedy uczestnicy spotkania z niej wyjdą, system wyłączy klimatyzację. Uruchomi ją ponownie, jak tylko wykryje obecność i aktywność ludzi.

czujnik

- Dostosowanie czujnika Econavi, znanego z domowych urządzeń klimatyzacyjnych Panasonic, do działania z systemami PACi oraz VRF, pozwala na automatyzację systemów chłodzenia i ogrzewania w budynkach komercyjnych. W efekcie właściciele i zarządcy tego typu obiektów uzyskują rozwiązanie ułatwiające znacznie ich pracę i dodatkowo zapewniające oszczędności energii – mówi Tomasz Lenarczyk, Sales Manager w firmie Panasonic.

Czujnik jest kompatybilny ze wszystkimi jednostkami z linii PACi oraz VRF – kasetowymi, ściennymi, kanałowymi i podsufitowymi. Mieści się w małej skrzynce, która może zostać ulokowana w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, a jej instalacja nie sprawia trudności.

Czujnik będzie dostępny od października br. u autoryzowanych dystrybutorów firmy Panasonic

Źródło: ''