Cyrkulacje - lipiec 2012
Polecamy lekturę najnowszego, lipcowego numeru Cyrkulacje - magazynu o branży i dla branży HVAC. Cyrkulacje wydawane są przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja (SPW).
W numerze 10/2012 magazynu "Cyrkulacje":
■ Wiadomości
W dziale Kraj zamieszczane są wiadomości z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W bieżącym numerze: Finanse, Certyfikaty, Nagrody, Realizacje, Kadry, Nowe adresy, Publikacje, Internet, Konferencje i szkolenia, a także ogłoszenia pracodawców poszukujących pracowników.
■ Walne Zebranie Członków SPW
W ostatnich dniach czerwca członkowie Stowarzyszenia Polska Wentylacja zebrali się na corocznym Walnym Zebraniu. Wybrano nowe władze kadencji 2012-2014.
■ Serock 2012
Szóste już, coroczne spotkanie przedstawicieli firm wspierających Stowarzyszenie Polska Wentylacja w tym roku odbyło się w podwarszawskim Serocku.
■ Barometr rynku - I półrocze 2012
W czerwcu, jak co roku, Stowarzyszenie Polska Wentylacja przeprowadziło badanie koniunktury rynku. Na czternaście zadawanych w telefonicznej ankiecie pytań odpowiedzieli producenci lub dostawcy urządzeń z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Po przeanalizowaniu odpowiedzi respondentów ukazał się obraz kondycji branży oraz nastrojów panujących wśród jej przedstawicieli po pierwszym półroczu 2012 roku.
■ Powiew Italii w Warszawie
Warszawski biurowiec stojący przy ul. Wspólnej 62 ma zaskakującą historię. Zaprojektowany dla Bolesława Bieruta przez Marka Leykama, jednego z najlepszych polskich architektów okresu powojennego, odzyskał dawny blask dzięki modernizacji przeprowadzonej przez spółkę Euro Invest, będącą własnością Jana Kulczyka jednego z najbogatszych Polaków.
■ Para w służbie klimatyzacji
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach wpływa na komfort pracy. Badania potwierdzają, że poziom wilgotności w pomieszczeniach biurowych często spada poniżej 20-30%, chociaż powinien wynosić minimum 40%. Odpowiednie warunki wilgotnościowe można zapewnić za pomocą m.in. nawilżaczy parowych.
■ Normy EN dotyczące urządzeń wentylacji pożarowej
W ostatnim czasie Europejski Komitet Normalizacyjny CEN, a w ślad za nim jego polski odpowiednik PKN, opublikował dwie nowe normy z serii EN 12101, obejmującej elementy systemów wentylacji pożarowej. Oba dokumenty mają charakter norm zharmonizowanych.
■ Aspekt psychologiczny skuteczności ewakuacji
Na zachowanie ludzi podczas ewakuacji mają wpływ czynniki zarówno fizyczne, np. struktura architektoniczna i złożoność obiektu, jego wysokość i liczba kondygnacji, geometria budynku, wielkość powierzchni użytkowych i ich rozmieszczenie, jak i społeczne, np. wiek, cechy psycho-fizyczne, osobowość, emocje, wiedza na temat zachowania się w czasie pożaru, umiejętność szybkiej oceny sytuacji, prawidłowe interpretowanie sygnałów o niebezpieczeństwie, możliwość sprawnego przemieszczania się oraz orientacja przestrzenna.
■ Projektowanie systemów wentylacji pożarowej − wymagania przepisów techniczno-budowlanych
Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem celem instalacji wentylacji oddymiającej jest zapewnienie usuwania dymu z taką intensywnością, aby w czasie potrzebnym do ewakuacji ludzi na chronionych przejściach i drogach ewakuacyjnych, nie wystąpiło zadymienie lub temperatura uniemożliwia bezpieczną ewakuację (§270 ust. 1). Oprócz likwidacji kryterium 10 wymian na godzinę zlikwidowane zostały wymagania dotyczące wysokości montażu kratek nawiewnych i wywiewnych oraz odległości pomiędzy kratkami wywiewnymi, co ułatwia projektowanie instalacji, między innymi wykorzystujących wentylatory strumieniowe.
■ Problemy w funkcjonowaniu systemów wentylacji pożarowej
Próby odbiorowe jasno pokazują, że bardzo rzadko udaje się zaprojektować i wykonać instalacje wentylacji pożarowej, bez popełnienia błędów. Jednocześnie można zaobserwować, że wykonanie prób odbiorczych, niemal w każdym przypadku pozwala usunąć wykryte nieprawidłowości niewielkim nakładem czasu i środków.
■ Zastosowanie GPWC w budownictwie komercyjnym
Systemy GPWC są stosowane w budownictwie komercyjnym, np. w supermarketach, biurowcach, szkołach, i halach przemysłowych. Pozwalają one na zmniejszenie zużycia energii cieplnej do 30% a energii zużywanej do celów klimatyzacyjnych do 40%. Wyniki badań prowadzone w obiekcie pilotażowym dostarczyły nowych danych na temat tego rozwiązania.
■ Pytanie do eksperta
Eksperci odpowiadają na pytania: Na co należy zwracać uwagę podczas montażu systemu detekcji gazów w garażu wielo stanowiskowym? oraz Dlaczego należy bardzo dokładnie usuwać powietrze z układów chłodniczych?
■ Dobry projekt – w jaki sposób przygotowywać projekty wentylacji oddymiającej
Instalacja oddymiająca (m.in. przewody oraz klapy odcinające do instalacji wentylacji oddymiającej) w świetle europejskiego prawa traktowana jest jako urządzenie przeciwpożarowe. W związku z tym, urządzenia te muszą mieć dopuszczenia do stosowania w budownictwie wydane przez odpowiednie jednostki, a mianowicie certyfikat na zgodność z normą zharmonizowaną lub aprobatą techniczną, krajową lub europejską. Bardzo ważne jest prawidłowe oznaczenie wymaganej odporności ogniowej urządzenia, wynikającej z zakresu jego zastosowania (urządzenia jednostrefowe i wielostrefowe). Dobrym przykładem są tu przewody oddymiające.
■ Świadomy inwestor – dobry wykonawca
Firmy wykonawcze wentylacyjno-klimatyzacyjne działają na bardzo trudnym rynku. Wiele wątpliwości budzi podejście inwestorów, którzy w czasach okrojonych budżetów nie zawsze dokonują racjonalnych wyborów. Kryterium najniższej ceny dorobiło się nawet żartobliwego skrótu CCC, który tłumaczy się jako Cena Czyni Cuda.
■ Strefa studenta
Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze Politechnika Poznańska i Politechnika Krakowska, a także informacja o praktykach w Warbud Vinci Facilities.
■ Nowości produktowe
W dziale Nowości prezentujemy najnowsze produkty, które weszły na rynek. Oprócz krótkiego opisu i zdjęcia, zamieszczamy najważniejsze cechy każdego z nich, a także kontakt do osoby odpowiedzialnej za udzielanie bardziej szczegółowych informacji na temat pokazanej nowości.
■ Przegląd wentylatorów dachowych oddymiających
Na rynku polskim dostępnych jest wiele typów oddymiających wentylatorów dachowych. Aby ułatwić projektantom wybór, przygotowaliśmy przegląd techniczny tych urządzeń - klasy F400 i F600.
■ Strefa studenta
Rubryka dla studentów i o studentach. W bieżącym numerze: studenci Politechniki Śląskiej poznają branżę, laboratoria na Politechnice Lubelskiej oraz laboratorium Wentylacji Pożarowej na Politechnice Warszawskiej.
■ Bakcyl latania
Kolejnym człowiekiem z pasją, którego sylwetkę prezentujemy na łamach „Cyrkulacji” jest Radosław Górzeński, adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, któremu udało się połączyć pracę zawodową z wielką pasja jaką jest lotnictwo.
CYRKULACJE to ogólnopolskie czasopismo branżowe wydawane przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Propaguje wiedzę techniczną, informuje o nowościach, pokazuje przykłady dobrych realizacji i ciekawe inwestycje. Czasopismo jest skierowane do projektantów, wykonawców, producentów i dystrybutorów związanych zawodowo z branżą wentylacyjno-klimatyzacyjną. Tytuł nawiązuje do cyrkulacji powietrza w instalacji, a także cyrkulacji i wymiany myśli, poglądów i opinii - stąd liczba mnoga. Pismo i jego prenumerata oraz wysyłka są bezpłatne. Zamówienia drogą mail za pośrednictwem wentylacja.com.pl: ZAMÓWIENIE - CYRKULACJE (prosimy o podanie adresu i wykonywanego zawodu).