Jako że człowiek większość swojego czasu spędza w budynku między czterema ścianami czy to w domu, czy to w biurze itp., niezwykle istotnym elementem jest dostarczanie do tych pomieszczeń odpowiedniej jakości powietrza i stworzenie odpowiedniej temperatury otoczenia. Zadania te realizuje klimatyzator. Co ważne powietrze nawiewane z urządzenia klimatyzacyjnego powinno być odpowiednio podane. Musi zostać zapewniona jego odpowiednia cyrkulacja po to, aby każda, przebywająca w danym pomieszczeniu osoba odczuwała wysoki poziom komfortu.

Sięgając do terminologii naukowej cyrkulacja powietrza to nic innego jak system prądów powietrznych przesuwających się nad Ziemią. W przypadku branży HVAC cyrkulację powietrza możemy, więc zdefiniować, jako przemieszczanie się w pomieszczeniu powietrza „wydmuchiwanego” z klimatyzatora. Oczywiście w zależności od typu klimatyzatora i jego mocy, a także od funkcji grzanie czy chłodzenie powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniu w inny sposób. W poniższym artykule postaram się omówić cyrkulację powietrza dla jednostek o mocy 2,6 i 3,5 kW, a więc klimatyzatorów, które najczęściej montowane są w domach oraz biurach.Klimatyzatory ścienne

 

Klimatyzatory ścienne ROTENSO

Zarówno w funkcji chłodzenia jak i grzania rozprowadzają powietrze po pomieszczeniu z prędkością od 1,5 m/s w odległości 1m od urządzenia do 0,5 m/s w odległości do 3 m od miejsca montażu klimatyzatora. Z uwagi na konstrukcję jednostki i nawiew powietrza jest ukierunkowany, zgodnie z prawami fizyki schłodzone powierzchnie wraz ze spadkiem prędkości nawiewu opada ku podłodze, ogrzane delikatnie podnosi się ku górze. Różnica poziomu na wysokości ok 1m w całym chłodzonym/grzanym pomieszczeniu wynosi zaledwie 2 °C, mierząc ją 1m od wylotu do 5 m od miejsca montażu klimatyzatora. Nie polecam planować miejsca pracy lub wypoczynku bezpośrednio pod klimatyzatorem, ponieważ zarówno w trybie chłodzenia jak i grzania temperatura powietrza nawiewanego bezpośrednio przy wylocie może być niekomfortowa dla człowieka. 

 

Klimatyzatory kasetonowe

Kaseta Tenji Rotenso dzięki czterem wylotom powietrza rozprowadza je po pomieszczeniu bardzo efektywnie a dzięki swojej konstrukcji cyrkulacja powietrza jest znacznie efektywniejsza od klimatyzatora ściennego. Dystrybucja powietrza z centralnego punktu pomieszczenia zapewnia równomierne uczucie komfortu. Powietrze rozprowadzane jest z dużą prędkością wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół po ścianach. Prędkość dmuchanego powietrza, jak i zadana temperatura stopniowo opadają do optymalnego poziomu, który jest osiągany na wysokości głowy, przebywającej we wnętrzu osoby. Dzięki temu nie odczuwa się przeciągu, lecz przyjemny chłód lub ciepło. 

 

Klimatyzator podsufitowy

Klimatyzatory podsufitowe Jato zapewniają szeroki kąt nawiewu, dzięki czemu idealnie nadają się do wysokich i długich pomieszczeń. Prędkość powietrza wyrzucanego przez klimatyzator sięga aż 3 m/s. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu i stopniowo opada po dalszej ścianie i wypełnia całe pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów kasetonowych osiąga ono optymalną prędkość i temperaturę na wysokości głów osób przebywający we wnętrzu.

 

Klimatyzator przypodłogowy

W klimatyzatorze przypodłogowym ANERU powietrze może być dystrybuowane za pomocą dwóch wylotów: górnego i dolnego. Oba wyloty jednocześnie stosowane są wtedy, gdy użytkownikowi zależy na szybkim schłodzeniu pomieszczenia. Częściej stosowany jest jednak górny wylot, który „wydmuchuje” schłodzone lub ogrzane powietrze z prędkością ok. 2 m/s, w kierunku sufitu. Powietrze następnie opada, wypełniając całe wnętrze. Klimatyzatory przypodłogowe z powodzeniem stosowane są na poddaszach oraz w miejscach, w których nie ma możliwości zamontować klimatyzacji na ścianie.

 

Podsumowanie

Świadomość dystrybucji powietrza przez różne typy klimatyzatorów i wiedza na temat jego przepływu przez pomieszczenia może okazać się nie tylko pomocna przy wyborze odpowiedniej jednostki, ale również przy projektowaniu wnętrz, a nawet przy rozmieszczeniu pracowników w biurze. Ważne, aby klimatyzator zamontować w takim miejscu, aby bez szkody dla zdrowia przebywających w nim osób, poprawiać, jakość powietrza w pomieszczeniu.

 

Sprawdź ofertę klimatyzatorów ROTENSO