Rzadko się zdarza, by w domu zabrakło prądu - jednak się zdarza. W ostatni weekend - w związku z wichurami i uszkodzeniami linii energetycznych - prądu nie było w kiludziesięciu tysiącach domów w całej Polsce. Co dzieje się wtedy z rekuperatorem? Jak zachowuje się system rekuperacji, gdy w gniazdku, do którego podłączony jest rekuperator, zabraknie prądu?

Co zrobić, gdy w domu z rekuperacją zabraknie prądu?

Ponieważ rekuperator jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, podczas braku w dostawie prądu system rekuperacji przestaje działać - tak samo, jak lodówka, pralka, zmywaka, telewizor i... kocioł gazowy, którego pompa obiegowa zasilana jest energią elektryczną.

Rekuperator nie wywiewa, ani nie nawiewa wtedy powietrza do pomieszczeń. Atmosfera zaczyna gęstnieć i do złudzenia przypomina taką, jaka na co dzień jest w domach wyposażonych w wentylację grawitacyjną: bez otwarcia okien: zaduch. Z godziny na godzinę rośnie także poziom dwutlenku węgla.

Pomaga wtedy rozszczelnienie okien (gdy bardzo zimno), uchylenie (gdy jest cieplej) czy wręcz otwarcie okien, gdy temperatura na zewnątrz jest komfortowa). Przeciągów nie zalecamy robić - mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie, gdy powietrze jest zimne.

Gdy zasilanie powraca, wentylatory rekuperatora wznawiają swoją pracę bez żadnych dodatkowych czynności i w ciągu kilkudziesięciu minut sytuacja wraca do normy: można w pełni cieszyć się świeżym powietrzem bez otwierania okien.

Zapobiegliwym polecamy montaż agregatu prądotwórczego, który podtrzyma działanie urządzeń elektrycznych, ale czy warto? Każdy musi odpowiedzieć sam sobie, ale z reguły tego się nie robi.

 

 

Źródło: Rekuperatory.pl