Okazuje się, że właściwe poprowadzenie przewodów klimatyzacyjnych i odnalezienie odpowiedniego położenia dla centrali, wcale nie należą do łatwych zadań, z jakimi musi zmagać się projektant. Stosowna lokalizacja centrali jest zasadniczym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Centrala klimatyzacyjna-jak ją umieścić?

Centrale klimatyzacyjne były zwykle umiejscawiane na piętrach podziemnych. Z biegiem lat zaczęło ulegać to zmianie. Zaczęto zastanawiać się nad tym jak najskuteczniej skrócić drogę powietrza do pomieszczeń w taki sposób, by możliwe stało się nakreślanie pięter technicznych, przeznaczonych na rozmaite urządzenia techniczne (w tym centrale klimatyzacyjne). Takie rozwiązanie nie wykluczyło jednak wszystkich problemów, ponieważ w budynkach parterowych bądź niskich, piętra techniczne nie mają prawa bytu. Projektowanie stało się dużo łatwiejsze dzięki idei montowania centrali klimatyzacyjnych na dachach. Niestety z czasem pojawiła się przeszkoda związana z ochroną central przed wpływami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg i promieniowanie słoneczne. Mimo wszystko trudność została rozwiązana przez konstruktorów dość szybko – do obiegu wprowadzono materiały odporne na polskie warunki.


Okazuje się, że problemy techniczne i ekonomiczne związane z montażem central na dachach nie są jedyne. Pojawia się również kwestia estetyczna. Zamontowanie centrali klimatyzacyjnej na jednym z zabytkowych budynków w centrum Warszawy, nie spotkało się z uznaniem mieszkańców i urzędników – właśnie wtedy okazało się, że na dachach nie można umieścić wszystkiego. Abstrahując od zabytkowych budynków Warszawy, może okazać się, że w obiektach istniejących, central nie da się umieścić w piwnicy, czy na dachu; jedyną możliwością jest ulokowanie ich tuż obok budynku i tutaj nie ma mowy o estetycznych kwestiach.


Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Jak najbardziej. Jednym z nich jest szczegółowe zaplanowanie miejsca na centralę klimatyzacyjną już na etapie projektowania. Najkorzystniejsze wydaje się umieszczenie centrali, np. na środku dachu. Ponadto warto przemyśleć kwestię osłon, które w następnej kolejności skomponują się z elewacją – przechodzący obok budynku ludzie nie zauważą instalacji, a estetyka budynku zostanie zachowana.