Podczas fali upałów klimatyzacja w domu jest niezastąpiona. Aby urządzenia działały konieczne jest ich bezpiecznie użytkowanie i regularna konserwacja. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad zagwarantuje dobre samopoczucie przez całe lato, a także zadba o nasz budżet. Na co warto zwrócić uwagę?

Bezpieczna klimatyzacja – rady dla początkującego użytkownika

Klimatyzacja komfortu przestaje być dobrem luksusowym. Na jej montaż w domu lub mieszkaniu decyduje się coraz więcej osób. Według szacunków Open Finance, opartych o dane GUS, w 2018 roku w Polsce mogło być nawet 191 tysięcy klimatyzowanych domów. Dowiedz się, jak bezpiecznie z niej korzystać.

Postaw na fachowców i pamiętaj o serwisie

Nieprawidłowo dobrane i zamontowane urządzenia nie będą pracowały ani wydajnie, ani tym bardziej bezawaryjnie – mimo najlepszych parametrów. Przed montażem wymarzonej jednostki dobrze jest zadbać o certyfikowaną ekipę, która profesjonalnie przeprowadzi cały proces instalacji. Równie istotne jest wykonywanie okresowych przeglądów. Zaniedbanie tych czynności pogarsza jakość chłodzenia, a także zaburza pracę klimatyzatorów. Zaleca się, aby konserwacji dokonywał fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami przynajmniej dwa razy do roku – przed i po sezonie.

– Żeby móc przeprowadzać tego typu działania, specjalista musi przejść odpowiednie kursy i posiadać certyfikaty. Przede wszystkim najważniejsze są uprawnienia f-gazowe. Takie zaświadczenie w formie dowodu osobistego powinien posiadać każdy z instalatorów, podejmujący się montażu lub serwisowania klimatyzacji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zatrudniony przez nas monter może pochwalić się odpowiednimi świadectwami, możemy poprosić go o okazanie licencji. Istnieje także możliwość sprawdzenia na stronie Urzędu Dozoru Technicznego, czy dana firma posiada zezwolenie – tłumaczy Wojciech Gębarowski z firmy CentroClima, zajmującej się instalacją oraz serwisowaniem systemów HVAC.

Na etapie zakupu samych urządzeń warto zorientować się, w jakie filtry wyposażone jest urządzenie i w jaki sposób zachować je w czystości. Podczas użytkowania należy je regularnie wymieniać lub czyścić np. za pomocą ciepłej wody czy myć w zmywarce, jeśli takie jest zalecenie producenta. 

Nie schładzaj zbyt mocno

Korzystając z klimatyzacji w domu należy pamiętać również o bezpiecznym zakresie temperatur. Zależy on od wielu czynników, takich jak np. nasze preferencje, przyzwyczajenia, aktualne samopoczucie oraz przede wszystkim temperatury powietrza na zewnątrz. Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać podczas klimatyzowania pomieszczeń, jest utrzymywanie różnicy temperatur nie większej niż 7°C pomiędzy tą na zewnątrz a wewnątrz. Gdy za oknami żar leje się z nieba, a słupki rtęci pokazują prawie 28°C, nie popadajmy w panikę i nie ustawiajmy zbyt niskich temperatur rzędu 18 i 19°C. Tak znaczna różnica negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jeżeli jednak w klimatyzowanym pomieszczeniu przebywamy krócej niż 3 godziny, różnica nie powinna wynosić więcej niż 5°C. Tego typu zalecenia wynikają z przyzwyczajeń naszego organizmu, który potrzebuje czasu, aby odpowiednio przystosować się do panującej wewnątrz temperatury. Nagła zmiana z gorącego na zimne powietrze lub odwrotnie może wywołać szok, który najczęściej kończy się chorobą. Nowoczesne jednostki coraz częściej wyposaża się w funkcję automatycznego dopasowania temperatury. W ten sposób urządzenie samo reguluje swoją pracę, dbając o naszą wygodę i komfort.

Poznaj wszystkie funkcje na swoim pilocie

Odpowiednio zaprogramowany klimatyzator może nie tylko utrzymywać pożądaną wartość temperatury, ale również poziom wilgotności. Ważne jest także umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Nie powinna ona być montowana bezpośrednio nad miejscem, w którym stale przebywają ludzie, np. nad łóżkiem, kanapą czy biurkiem. Kierunkiem nawiewu możemy zarządzać tak, by strumień powietrza równomiernie rozchodził się po całym pomieszczeniu.

– Obecnie dostępne na rynku modele posiadają inteligentne funkcje, do których należy m.in. ochrona osób znajdujących się w obrębie bezpośredniego nawiewu klimatyzatora. Takie możliwości występują zarówno w klimatyzatorach domowych, jak i tych do użytku komercyjnego. Ważne, aby podczas pracy urządzenia pozamykać wszystkie drzwi oraz okna, żeby nie powodować innego, odczuwalnego ruchu powietrza – radzi Wojciech Gębarowski.

Zamknięte pomieszczenia to także mniejsze koszty eksploatacji urządzenia, ponieważ chłodne powietrze zostaje w klimatyzowanym pomieszczeniu. 

 

Ciesząc się sprawną klimatyzacją na lata, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które poprawią nasz komfort. Chociaż klimatyzacja staje się coraz popularniejsza, niestety nie każdy wie, jak ją właściwie użytkować. Utrzymywanie odpowiedniej różnicy temperatur oraz montaż jednostek we właściwym miejscu to proste kroki, które umożliwią nam bezpieczne korzystanie z całej instalacji. 

 

Dowiedz się więcej