Właśnie dobiegły IV Warsztaty zorganizowane przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w Hotelu Autos w Solcu Kujawskim. Można było w nim uczestniczyć w dniach 23-24 października br.

Bardzo wartościowe wystąpienia, burzliwa dyskusja a do tego spotkanie ludzi z
Podczas warsztatów poruszano wiele różnorodnych zagadnień związanych z instalacją chłodniczą.

Uczestnicy pierwszego dnia mieli okazję wysłuchać takich wykładów jak:
- "Nieszczęśliwe wypadki i niebezpieczne uszkodzenia przy urządzeniach podlegających dozorowi technicznemu"
- "Rola prowadzącego instalację amoniakalną oraz organów PSP w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym na przykładzie emisji czynnika chłodniczego"
- "Przypadki wycieku amoniaku, a skażenie środowiska"
- "Bezpieczeństwo eksploatacji amoniakalnych instalacji chłodniczych w myśl obecnych przepisów. Propozycje nowelizacji"
- "Kontenerowe maszynownie amoniakalne"
- "Optymalizacja pracy amoniakalnych sprężarek śrubowych"
- "Sprężarki jednośrubowe - konstrukcja, eksploatacja, serwis"
- "Ocena ryzyka ubezpieczeniowego w chłodniach"

W drugim dniu odbyły się takie wykłady jak:
- "Nowoczesne chłodnice amoniakalne"
- "Nowe wyroby firmy Danfoss dla chłodnictwa przemysłowego"
- "Wpływ temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości i ilości wymiany powietrza na skuteczność odprowadzania ciepła podczas wychładzania półtusz wołowych"
- "Zakłócenia w pracy instalacji chłodniczej i ich rozwiązanie przez obsługę techniczną"
- "Wpływ standardów projektowych na eksploatację instalacji chłodniczych"
- "Postęp w technice sprężania, a warunki obsługi, serwisowania i napraw"


Tegorocznymi prelegentami byli między innymi: Panowie Zbigniew Zdziarski oraz Krzysztof Waligórski, Pan Sławomir Sulkowski, Pan Włodzimierz Nekada Trepka, Pan Arkadiusz Baczewski, Pan Piotr Weroński, Pan Maciej Galiński, Pan Mikołaj Klenkiewicz czy też Pan Arkadiusz Krajka.

Tegoroczne wykłady zostały stworzone i zaproponowane z myślą o uczestnikach. Były one dosyć kontrowersyjne i prowadziły do burzliwych ale bardzo kreatywnych dyskusji. Część z nich stanie się na pewno inspiracją na kolejną edycję warsztatów. Jak zauważyć można na dołączonej galerii sala hotelu wypełniona była po brzegi. Świadczyć to może jedynie o rosnącej popularności organizowanego spotkania.


Po zakończeniu wykładów Pan Arkadiusz Krajka, dyrektor zakładu maszyn wirowych w METALKO Sp. z o.o., zaprosił na prezentację Zakładu Maszyn Wirowych METALKO Sp. z o.o.

Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że wydarzeniu patronowali: Prezes Urzędu Dozoru Technicznego, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Krajowe Forum Chłodnictwa Związek Pracodawców. Oczywiście Redakcja wentylacja.com.pl także uczestniczyła w Warsztatach, choć chyba nie aż tak aktywnie jak uczestnicy, którzy aktywnie dyskutowali w debacie.

18 listopada br. Zapraszamy na szkolenie pt.:"Dokumentacja Powykonawcza Urządzeń Chłodniczych i Ziębniczych - podlegająca odbiorowi UDT".

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu „Maszynista Chłodni/ Operator Amoniakalnych Instalacji Chłodniczych”, które odbędzie się w terminie 24-29 listopada br. Jest to jedno z niewielu szkoleń, które odbywa się otoczeniu instalacji dzięki uprzejmości firm lokalnych. Daje to możliwość zdobycia nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktycznej. Grupa liczy do 20 osób, stąd każdy z uczestników tego szkolenia jest w stanie w aktywny sposób wziąć w nim udział.

Ponadto już w dniach 4-5 grudnia br. odbędzie się "Szkolenie okresowe z BHP i stosowania sprzętu Ochrony Dróg Oddechowych i Ciała - dla pracowników obsługujących amoniakalne instalacje chłodnicze".

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony www.szkolenia-bydgoszcz.com.pl i do zapoznania się z aktualnym harmonogramem szkoleń!


Galeria z IV Warsztatów
Teraźniejszość i Przyszłość Amoniakalnych Instalacji Chłodniczych


Źródło: ''