Panasonic wprowadził zmodernizowane, trzyrurowe agregaty z linii ECOi przeznaczone do systemów VRF z technologią odzysku ciepła. Nowe modele charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem COP sięgającym 4,77 przy obniżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i mniejszych kosztach eksploatacji. Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w biurowcach i innych dużych obiektach komercyjnych.

Bardziej wydajna seria systemu ECOi Panasonic
W ramach linii ECOi dostępne są zmodernizowane agregaty Panasonic o nominalnej mocy od 8 do 16 KM. Trzyrurowe urządzenia zapewniają bardzo wysoką wydajność, która w przypadku standardowej ośmiokonnej jednostki przy 100-procentowym obciążeniu oznacza osiągnięcie wskaźnika COP na poziomie 4,77.

Nowa seria systemów z technologią odzysku ciepła ECOi zyskała możliwość przewymiarowania do 150 proc., co pozwala na stworzenie bardziej rozległych instalacji bez jednoczesnego ponoszenia wyższych kosztów inwestycyjnych. Co więcej, zwiększona została maksymalna długość orurowania między jednostką zewnętrzną a najbardziej oddaloną jednostką wewnętrzną, która w nowej serii wynosi 180 metrów. Obie te cechy pozwalają na stworzenie łatwego do zmontowania, elastycznego układu składającego się z maksymalnie 52 jednostek wewnętrznych przy połączeniu trzech współpracujących jednostek zewnętrznych i uzyskanie w ten sposób łącznej mocy 48 KM.

Nowe agregaty Panasonic z linii VRF charakteryzują się również szerokim zakresem temperatur, w których mogą wydajnie pracować. Wprowadzenie sprężarki ze zbiornikiem wysokociśnieniowym zapewnia pracę w trybie ogrzewania w temperaturach między -20 a +16 stopniami Celsjusza. Z kolei w trybie chłodzenia urządzenia będą działać efektywnie od -10oC do +43oC dzięki zastosowaniu nowych wentylatorów z technologią Inverter+. Ich wprowadzenie pozwala również trzyrurowym systemom z linii ECOi na wytworzenie wysokiego sprężu dyspozycyjnego o ciśnieniu 80 Pa.


Kolejną innowacją zastosowaną w zmodernizowanych systemach VRF jest możliwość selektywnego odszraniania jednostek zewnętrznych. Ze względu na płynną współpracę urządzeń sterowanych przez mikroprocesor, proces ten nie wywiera negatywnego wpływu na produkowaną przez nie temperaturę dostarczaną do jednostek wewnętrznych.
Jednostki z serii ECOi są elastycznymi urządzeniami, umożliwiającymi ograniczenie poboru mocy na jednym z trzech poziomów zapewniających optymalne osiągi. Ma to szczególne znaczenie w okresach szczytowego obciążenia sieci, ponieważ pozwala na wykorzystanie energii dla innych potrzeb.


Nowe urządzenia nie zajmują dużej powierzchni, co pozwala na ich łatwe zainstalowanie. Można je stosować zarówno w nowych, jak i istniejących w budynku układach grzewczych i chłodzących.