Stojąc przed wyborem konkretnego modelu warto pamiętać, że nawet najlepszy klimatyzator bez odpowiedniej izolacji nie tylko nie spełni swojego zadania, ale również narazi nas na niepotrzebne koszty. Dlatego też firma Armacell stworzyła Tubolit Split&DuoSplit – idealne rozwiązanie dla systemów klimatyzacyjnych typu Split.

Bądź gotowy na lato, czyli jak poprawić sprawność naszej klimatyzacji

Dwu- lub wieloczęściowe klimatyzatory typu Split cieszą się coraz większą popularnością już nie tylko w budynkach biurowych, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. I nic w tym dziwnego, wszak wydzielenie najbardziej hałaśliwego elementu jakim jest sprężarka i zainstalowanie jej na zewnątrz, w miejscu gdzie jest najmniej uciążliwa, bez wątpienia zwiększa komfort użytkowania. Niestety takie posunięcie ma również swoje wady – w przeciwieństwie do klimatyzatorów jednoczęściowych pojawia się problem transportu czynnika chłodzącego pomiędzy modułami systemu. A to niestety wiąże się najczęściej z jego ogrzaniem, a tym samym obniżeniem sprawności instalacji klimatyzacyjnej, co w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia poboru energii elektrycznej. By zminimalizować to zjawisko, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji, która uniemożliwi swobodną wymianę ciepła pomiędzy czynnikiem chłodzącym a otoczeniem. Pomoże nam w tym Tubolit Split &DuoSplit firmy Armacell.

Nie trać energii

Tubolit Split i DuoSplit firmy Armacell jest systemem preizolowanych rur, stworzonych z myślą o urządzeniach klimatyzacyjnych typu Split/Multisplit. Został on przystosowany do współpracy z gazami chłodniczymi R-410A oraz R-407C, jakie stosowane są w nowoczesnych klimatyzatorach. Składa się on z miedzianej rurki, na którą fabrycznie nałożono izolację Tubolit. W wersji Tubolit DuoSplit dwie rury preizolowane połączone są ze sobą opatentowaną warstwą klejącą pozwalającą na łatwe łączenie i rozłączanie rur. Otulina izolacyjna została stworzona na bazie polietylenu i charakteryzuje się bardzo niskim przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę dla wymiany energii pomiędzy otoczeniem a czynnikiem chłodzącym. Pozwala to naszej klimatyzacji na znacznie bardziej wydajne działanie oraz obniżenie kosztów związanych z jej eksploatacją – zminimalizowanie zjawiska ocieplania czynnika pozwala bowiem uzyskać pożądaną temperaturę przy niższym poborze energii elektrycznej. W tym miejscu istotny jest również fakt, że proces nakładania izolacji na rury jeszcze przed ich montażem eliminuje miejsca łączeń, które mogą stanowić słabe punkty w ochronie rur, występujące w typowych izolacjach nakładanych już po montażu. Co więcej, zamknięta struktura komórkowa materiału Tubolit zapobiega skraplaniu się wilgoci na powierzchni zimnych rur, co jest o tyle istotne, że kapiąca woda może doprowadzić do powstania nieestetycznych zacieków na ścianach. Specjaliści z firmy Armacell nie zapomnieli także, że przynajmniej część rur będzie znajdować się na zewnątrz budynku, dlatego powierzchnia systemu Tubolit Split&DuoSplit została zabezpieczona specjalną, białą folią poliolefinowo-kopolymerową, która nie tylko zabezpiecza delikatną izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również skutecznie blokuje promieniowanie UV, które z czasem mogłoby uszkodzić otulinę.

Instalacja bez problemów

Poza doskonałymi właściwościami ochronnymi, system Tubolit Split&DuoSplit firmy Armacell ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę, a mianowicie jest on bardzo łatwy w montażu. Certyfikowane, ciągnione rury chłodnicze są bowiem miękkie i łatwo poddają się modelowaniu, a ich jednolita powierzchnia pozbawiona szwów spawalniczych, pozwala znacznie zredukować ryzyko ich rozszczelnienia podczas gięcia. Co więcej, nałożenie izolacji już na etapie produkcji nie tylko skraca czas montażu, ale również eliminuje możliwość nieprawidłowego jej założenia, co mogłoby przyczynić się do obniżenia jej parametrów. Natomiast przystosowanie systemu Tubolit Split&DuoSplit firmy Armacell do współpracy ze złączkami wtykowymi typu SAE, sprawia, że czas potrzebny na instalację całego systemu jest skrócony do minimum.

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska ul. Targowa 2 tel. 71 3175025 fax 71 3175115
www.armacell.com


Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

Źródło: ''