Czyste powietrze to dziś nieoceniona wartość. Szczególnie, gdy coraz częściej docierają do nas alarmujące informacje o zanieczyszczeniu powietrza pyłami zawieszonymi, węglowodorami czy tlenkami siarki i węgla.

Alnor zapewnia czystą instalację wentylacyjną z certyfikatem M1

Ustawodawcy starają się obniżyć emisję szkodliwych substancji poprzez przepisy i dyrektywy, a użytkownicy zaopatrują się w filtry o co raz wyższych klasyfikacjach skuteczności filtracji. Jednak, może warto zadbać o czystość wentylacji już na samym początku?

Zgodnie z tym założeniem w Finlandii powstała Building Information Fundation RTS. Instytucja ta zajmuje się klasyfikacją czystości nowo produkowanych elementów wentylacyjnych. Chociaż aplikacja jest dobrowolna, w Finlandii stała się w pewnym sensie standardem w branży HVAC. Wśród wielu certyfikatów obecnych na rynku europejskim i światowym, ten jest warty uwagi, gdyż wpływa bezpośrednio na jakość powietrza transportowanego przez system wentylacyjny. 

W związku z tym ALNOR przystąpił do programu i w październiku 2017 otrzymał certyfikat klasy czystości M1 na okrągłe kanały i kształtki z blachy ocynkowanej. Wymaganie, jakie RTS stawia przed producentem wentylacji to:
- produkt nie zwiększy koncentracji zanieczyszczeń w systemie wentylacyjnym,
- produkt nie wydziela nieprzyjemnych zapachów ani zanieczyszczeń w formie gazów lub cząstek,
- produkt będzie łatwy w czyszczeniu.

Po przebadaniu próbek w University of Eastern Finland oraz audytu w siedzibie Alnor, podczas którego badane były losowe elementy prosto z taśmy produkcyjnej i magazynu, firma otrzymała raport, z którego wynika, że proces produkcyjny spełnia rygorystyczne wymagania RTS.

Certyfikacją M1 objęte zostały kanały i kształtki Spiral Z275, kształtki tłoczone i segmentowe oraz przepustnice na okres 3 lat. Okres certyfikacji można oczywiście przedłużyć pod warunkiem, że proces technologiczny nie uległ znaczącym zmianom. 

 

Sprawdź informacje o aktualnych certyfikatach

 

W związku z dbałością o klasę czystości kanałów i kształtek także po opuszczeniu magazynów, firma Alnor zaślepia wszystkie kanały, a kształtki pakowane są do zamkniętych kartonów.

 

Certyfikaty czystości klasy M1