Centrale AirMedic są przeznaczone do obiektów szpitalnych, w których wymagany jest stały przepływ świeżego powietrza ze 100% odseparowaniem strumienia powietrza nawiewanego od wywiewanego. Urządzenia te gwarantują czystość, szczelność oraz niezawodność.

AIR MEDIC – perfekcyjna higiena


Na krajowym rynku dostępne są różne centrale wentylacyjne w tzw. wersji higienicznej. Jednak niektóre z tych urządzeń pomimo posiadania atestów higienicznych nie spełniają zasadniczych warunków higienicznych zdefiniowanych w normie PN-EN 13053. Problem dotyczy głównie sposobu wykonania istotnych elementów składowych centrali, które decydują o możliwości nieprzerwanego dostarczania do pomieszczeń czystego powietrza. W praktyce okazuje się, że mimo przyznanych atestów jakość wykonania niektórych central, a szczególnie przyjęte rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, są niewłaściwe i przeczą podstawowym zasadom higieny oraz utrzymania czystości w trakcie eksploatacji. Niedopuszczalne jest, aby sama higieniczna centrala wentylacyjna stała się źródłem zanieczyszczeń i bakterii. Oznacza to, że nie zawsze centrala higieniczna centrali higienicznej równa.

Zabójczy metr sześcienny powietrza


Proszę sobie wyobrazić, że w 1m3 powietrza, które nas otacza, żyje na ogół od kilkuset do kilku tysięcy organizmów niewidocznych gołym okiem. Nie są one zazwyczaj groźne dla ludzi zdrowych, ale mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osób o osłabionych organizmach. Szczególnym przypadkiem zwiększonego ryzyka zakażeń są szpitale, gdzie emisja niebezpiecznych mikroorganizmów do powietrza jest wysoka. Jako ciekawostkę wspomnę, że w XIX w. śmiertelność pacjentów poddanych zabiegom operacyjnym dochodziła do 75%. Na szczęście to już historia. Obecnie w salach operacyjnych o najwyższych standardach mikrobiologicznych ryzyko infekcji zdecydowanie spadło. Należy też mieć świadomość, że pomimo rozwoju cywilizacyjnego wyeliminowanie ryzyka zakażeń jest niemożliwe.

Gwarancja czystości od firmy Dospel


Dospel Professional Technologies to jeden z największych producentów urządzeń i systemów z zakresu wentylacji oraz klimatyzacji. Jest również producentem central w wykonaniu higienicznym AirMedic. Centrale AirMedic są przeznaczone do obiektów szpitalnych, w których wymagany jest stały przepływ świeżego powietrza ze 100% odseparowaniem strumienia powietrza nawiewanego od wywiewanego. Urządzenia te gwarantują czystość, szczelność oraz niezawodność.

AirMedic

Długa żywotność


Szkielet centrali wykonany jest z zamkniętych profili aluminiowych odpornych na korozję. Sprawia to, że urządzenie cechuje się zwartą i stabilną konstrukcją, a także możliwością wieloletniego funkcjonowania. Długą żywotność oraz pełną higieniczność zapewniają również kątowniki, prowadnice, wsporniki, płyty wentylatorów i wanny wykonane z blachy nierdzewnej. Wysoką szczelność centrali gwarantuje budowa ścian wewnętrznych i klap rewizyjnych – ich hermetyczność zapewniona jest podwójnym zamknięciem z uszczelką. W klapach umieszczone są okna inspekcyjne z oświetleniem, umożliwiające bieżącą kontrolę pracy centrali.

Higiena łatwa w utrzymaniu


Budowa central higienicznych Air Medic umożliwia częste czyszczenie i łatwe utrzymanie higieny na odpowiednim poziomie. Idealnie gładka powierzchnia podłogi umożliwia utrzymanie perfekcyjnej czystości w centrali oraz jej okresową dezynfekcję. Rozwiązania konstrukcyjne, takie jak wymienniki i zespoły wentylatorów w wersji epoksydowanej, odpornej na ścieranie i antystatycznej czy zamontowanie klap rewizyjnych po obu stronach obudowy, zapewniają dostęp do wszystkich urządzeń montowanych w centralach, a tym samym możliwość ich czyszczenia i dezynfekcji. System odprowadzania wilgoci pozwala z kolei na sprawne odprowadzanie wody po intensywnym myciu i zabezpiecza urządzenie przed wtórnym zanieczyszczeniem. Centrala AirMedic posiada również doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną dzięki specjalnym panelom warstwowym z rdzeniem poliuretanowym lub wełną.

Referencje


Dodam jeszcze, że Centrale Dospel Professional Technologies zostały zamontowane między innymi w Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku (około 200 jednostek wentylacyjnych) – jednym z najnowocześniejszych szpitali w Europie, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Tak naprawdę lista referencyjna jest długa i imponująca. Na zakończenie chciałbym wszystkim czytelnikom życzyć dużo zdrowia, aby zagadnienie central higienicznych mogli poznać tylko i wyłącznie z niniejszego artykułu.Wcześniej pełnił w firmie Dospel funkcje CIO oraz dyrektora ds. marketingu i rozwoju biznesu. Ukończył Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki na Politechnice Częstochowskiej. Jego doświadczenie w sektorze informatyki i rozwoju firmy w obszarze działań marketingu strategicznego i wizualnego to przeszło 8 lat spędzonych w firmie Dospel. Pasje: lotnictwo, arachnologia, podróże, fotografia, crocodile’s catching. Prywatnie – mąż i ojciec.