Jednym z najpopularniejszych typów agregatu wody lodowej jest agregat chłodzony powietrzem. Urządzenie posiada kompaktową budowę stanowiącą jego główną zaletę.

Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem przeznaczone są do stosowania w obiektach o ograniczonej ilości miejsca do ich montażu. Urządzenia funkcjonują poprawnie, gdy istnieje swobodny dostęp do powietrza zewnętrznego, zapewniający skuteczne chłodzenie sekcji skraplaczy agregatu. Z biegiem lat firma Cool opracowała i ujednoliciła dostępne opcje oraz akcesoria do tego typu agregatów, montowane w ich obudowach takie jak: moduły hydrauliczne, różne wersje wentylatorów, opcje zdalnego sterowania itp. Wszystkie te cechy nie mają jednak wpływu na zmianę ogólnego gabarytu urządzenia, a tym samym na projektowaną lokalizację. Ponadto tego typu agregaty są tańsze w porównaniu do innych wersji oraz łatwiejsze w obsłudze i naprawach.

Każdy inżynier lub projektant musi pamiętać, by w procesie doboru właściwego modelu zwracać uwagę na szereg uwarunkowań. Pod kątem zastosowań czysto klimatyzacyjnych, istotne jest określenie, w jakim rodzaju instalacji będzie pracował agregat. Inne cechy będzie posiadał agregat pracujący np. tylko dla potrzeb central wentylacyjnych, a inne pracujący na klimatyzację komfortu, czyli we współpracy np. z klimakonwektorami. Ponadto często są to układy zintegrowane. Istotne jest też obliczenie niezbędnej wydajności maksymalnej oraz sprawdzenie zakresu regulacji agregatu tak, by można było dostosować jego wydajność do aktualnego zapotrzebowania (w zależności od aury na zewnątrz).

Pozostałe czynniki wpływające na dobór agregatu to m.in.:

  • lokalizacja i powiązany z nią sposób transportu na miejsce montażu, 
  • nośność dachu, na którym będzie montowane urządzenie,
  • wymagania dotyczące hałasu, 
  • sąsiedztwo innych urządzeń, które mogą mieć wpływ na prawidłową pracę agregatu,
  • ilość miejsca do obsługi serwisowej,
  • możliwość ingerencji osób trzecich,
  • chłodzone medium – woda czy roztwór glikolu,
  • opór instalacji hydraulicznej (ważny dla doboru właściwej pompy w module hydraulicznym agregatu),
  • pozostałe wymagania klienta.

 

W porównaniu do typowych układów klimatyzacyjnych, instalacje przemysłowe generują często dodatkowe wymagania, głównie związane z gwarancją nieprzerwanej pracy agregatu. Bardzo często wykorzystuje się dublowanie niektórych podzespołów, jak np. pompy ciepła obiegu hydraulicznego z automatycznym załączaniem pompy rezerwowej na wypadek awarii jednej z nich. Ponadto urządzenie powinno być przystosowane do całorocznej pracy w panujących warunkach klimatycznych. Medium chłodzone najczęściej określane jest przez inwestora. Agregaty najczęściej są włączone w system zdalnego nadzoru z powiadamianiem o stanach pracy i alarmach. Z tego powodu, agregat współpracujący z systemami Free Cooling, musi być dostosowany do wymagań takiej opcji: mieć możliwość adaptacji sterowania do współpracy z zewnętrzną chłodnica FC lub wręcz w ramach dostępnych opcji posiadać wbudowany system FC. Częściej niż w projektach klimatyzacji komfortu w przemyśle stawiane są wymagania dotyczące ekologiczności czynnika chłodniczego w agregacie.

 

W zakresie eksploatacji i obsługi serwisowej śmiało można stwierdzić, że agregaty produkowane w dzisiejszych czasach są mniej kosztowne w utrzymaniu niż te sprzed 10 – 15 lat. Znaczna większość obecnie produkowanych urządzeń posiada sprężarki hermetyczne typu scroll, które są właściwie bezobsługowe, m.in. nie wymagają okresowej wymiany zaworów, a nawet oleju chłodniczego. Częstotliwość wykonywania przeglądów w praktyce zależy od stopnia obciążenia w skali roku. Urządzenia, które pracują cały rok w przemyśle powinny być serwisowane nawet 4 razy w roku. Wśród głównych czynności prowadzonych podczas wizyt konserwacyjnych jest kontrola układów zawierających czynnik chłodniczy pod kątem ewentualnych wycieków oraz stanu technicznego zespołów skraplaczy. Jest to niezwykle istotne, gdyż wspomniane elementy w przypadku jakichkolwiek problemów mogą generować poważne w skutkach awarie. Każdy wyciek czynnika jest brzemienny w skutkach zarówno pod kątem finansowym, jak i z punktu widzenia ochrony środowiska. W praktyce agregaty poddane regulacji w momencie uruchomienia, nie wymagają okresowych zmian w nastawach regulacyjnych w ciągu roku. Ważne jest także pozostawienie właściwego dostępu dla serwisantów. Ponadto zaleca się instalację systemu monitorowania stanu urządzenia, który pozwoli na bieżącą kontrolę ogólną bez konieczności podchodzenia do agregatu.

 

Firma PPH COOL posiada w swojej ofercie całe serie agregatów chłodzonych powietrzem z zastosowanymi nowoczesnymi rozwiązaniami, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Wśród przykładowych rozwiązań znajdziemy wymienniki mikrokanałowe skraplaczy, które gwarantują obniżenie zawartości czynnika chłodniczego w obiegu i wpływają korzystnie na współczynniki efektywności. Na życzenie klienta wprowadzono także wentylatory skraplacza z silnikami EC o wyższej klasie energetycznej. PPH COOL w swoich urządzeniach stawia na ograniczenie stosowania freonów i przestrzega przepisów. Te zasady pozwoliły na zaprojektowanie i wprowadzenie do produkcji całej linii agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem pod nazwą AQUACOOL GREEN z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 (propan). Czynnik ten nie należy do substancji kontrolowanych, a ewentualna jego emisja do atmosfery nie jest obciążana opłatami. 

 

Jednym z projektów, które firma zrealizowała w tym roku jest dostawa do zakładu Effector SA we Włoszczowej systemu dwóch agregatów AQUACOOL Green VCGV o mocy chłodniczej łącznej ok. 1000kW z czynnikiem R290 oraz chłodnicy suchej Stefani (PPH COOL jest dystrybutorem tej marki) pracującej w trybie Free Cooling w okresach niskich temperatur zewnętrznych. Agregaty i sucha chłodnica oraz pompy obiegowe pracują w systemie automatycznym. Agregaty AQUACOOL posiadają sprężarki śrubowe z płynną regulacją wydajności. Dzięki temu rozwiązaniu Klient może używać systemu wody lodowej przyjaznego środowisku, a tym samym oszczędnego w eksploatacji z powodu możliwości skorzystania z ,,darmowego chłodu„ z chłodnicy FC. Należy także wspomnieć, że wykorzystanie Free Coolingu daje w naszych warunkach klimatycznych od 25 do 40% oszczędności zużycia energii.

 


Sprawdź ofertę firmy PPH COOL