Kotły kondensacyjne i ich wielka rewolucja!

ABC instalatora
Gaz ziemny to jeden z popularniejszych i tańszych rodzajów paliwa w dzisiejszych czasach. Infrastruktura gazowa rozwija się w dobrym tempie, zaś plany naszego państwa związane z tym źródłem energii są bardzo optymistyczne. Z tego względu, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można założyć, że przed kotłami gazowymi kreuje się świetlana przyszłość.


Kotły gazowe, tak jak większość urządzeń instalacyjnych, można podzielić na kilka grup związanych z rodzajem montażu, budową i pełnionymi funkcjami.

AristonNajważniejsze kryteria, charakteryzujące poszczególne typy tych urządzeń, to:

• sposób montażu (wiszące lub stojące)
• przeznaczenie (jednofunkcyjne do c.w.u. lub dwufunkcyjne do c.o oraz c.w.u.)
• możliwości odprowadzenia spalin (z otwartą lub zamkniętą komorą spalania)
• sprawności energetycznej (tradycyjne lub kondensacyjne)Firma Ariston, słynąca z najnowocześniejszych technologii, w swoim szerokim i kompleksowym asortymencie posiada wszystkie najbardziej ekologiczne, ekonomiczne oraz energooszczędne rozwiązania techniczne na rynku. Jednakże segmentem, cieszącym się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych są kotły gazowe kondensacyjne. Z tego względu w tej grupie urządzeń powstają najczęściej supernowoczesne technologie, co potwierdzają liczne patenty rejestrowane przez firmę Ariston. Najnowszym osiągnięciem włoskich inżynierów są gazowe, jednofunkcyjne kotły kondensacyjne GENUS PREMIUM EVO HP 45 i 65 kW oraz GENUS PREMIUM EVO HP 85, 100, 115 i 150 kW, w których oszczędność energii może sięgać nawet 35%. Zanim jednak przystąpimy do opisywania tych bardzo nowoczesnych urządzeń warto sobie przypomnieć czym jest cały proces kondensacji i skąd wynika sprawność urządzeń sięgająca aż 109%!


Kondensacja i sprawność w kotłach gazowych

KotłyCiepło uzyskane podczas procesu spalania gazu nazywane jest ciepłem „jawnym”. Oprócz niego istnieje też ciepło „utajone”, które w tradycyjnych kotłach (zwanych też konwencjonalnymi) jest tracone i w postaci pary wodnej razem ze spalinami odprowadzane do atmosfery. W kotłach kondensacyjnych ciepło „utajone” jest odzyskiwane w procesie schładzania pary wodnej ze spalin. Dlatego najważniejszą różnicą pomiędzy urządzeniami tradycyjnymi i kondensacyjnymi jest efekt ich działania - w kotłach kondensacyjnych wykorzystujemy dodatkowo ciepło „utajone” powstałe wskutek schłodzenia spalin z równoczesnym skropleniem pary wodnej w nich zawartych, zaś w kotłach tradycyjnych ciepło te tracimy bezpowrotnie.
Sprawność większa niż 100% - czy to możliwe? W pewnym sensie tak, pomimo że w myśl obowiązującej definicji „sprawność to stosunek energii uzyskanej do energii dostarczonej”, a więc nie powinno być możliwe uzyskanie sprawności większej niż 100%. Jednakże w przypadku kotłów kondensacyjnych ich sprawność obliczana jest podobnie jak w przypadku kotłów tradycyjnych, czyli bez uwzględnienia ciepła „utajonego”. Z tego względu możliwe jest uzyskanie teoretycznej sprawności sięgającej nawet 109%. Natomiast gdy w obliczeniach weźmie się pod uwagę ciepło „utajone” wynik sprawności kotła kondensacyjnego wyniósłby aż 98%, zaś kotła tradycyjnego jedynie ok. 80%.


Nowości w gamie urządzeń Ariston

Gazowe, jednofunkcyjne kondensacyjne kotły GENUS PREMIUM EVO HP o mocy 45 i 65 oraz 85, 100, 115 i 150 kW to absolutne tegoroczne nowości, które właśnie wchodzą na polski rynek. Urządzenia te są wyposażone w najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne rozwiązania techniczne, które poprawiają komfort obsługi oraz pozwalają na znaczące oszczędności podczas ich użytkowania. Kocioł GENUS PREMIUM EVO HP wyposażony jest w wentylator modułowy, który sam się adaptuje, pompę obiegową o dużej wydajności oraz wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej. Urządzenie firmy Ariston zostało tak zaprojektowane, że bez problemu może działać w systemie kaskadowym, obsługiwać wiele stref grzewczych oraz współpracować z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dla łatwej i wygodnej obsługi zamontowano w nim także wielofunkcyjny wyświetlacz LCD oraz wyposażono w zintegrowane złącze BUS, a dzięki protokołowi BUS BRIDGENET można je w prosty sposób zintegrować z systemami solarnymi. Kocioł ma także wbudowane zewnętrze złącze analizy spalin i czujnik ciśnienia minimalnego. Urządzenie wyposażono dodatkowo w funkcję zapobiegającą zamrożeniu i blokadzie pompy oraz funkcję odpowietrzania kotła. Sprawność kotła GENUS PREMIUM EVO HP przy znam. mocy ciepl. (30/40°C) wynosi od 107,2 do ponad 109%! Dzięki nim oszczędność energii może wynosić aż 35%.Wszystkie osoby zainteresowane tematyką grzewczą firma Ariston Thermo Polska zaprasza do konkursu organizowanego pod hasłem „Rozwiń nazwę NUOS i wygraj!”, w którym nagrodą jest podgrzewacz wody z pompą ciepła NUOS 80.

Szczegóły pod adresem: http://konkurs.nuos.aristonheating.pl.


Źródło: ''