Ekstrawagancki design, a także coraz lepsze dopasowanie do potrzeb klientów to tylko niektóre z udogodnień klimatyzacji. Producenci projektują coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne urządzenia. Główne udogodnienia to: sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi, filtry oczyszczające, ogrzewanie czy kontrola wilgoci. Co jeszcze może nas zaskoczyć w tym sezonie?

Rola klimatyzacji to już nie tylko chłodzenie powietrza. Jednostki dostępne na rynku, wyposażone zostały w wiele dodatkowych funkcji, o których nie wiemy, a przekładają się one na nasz komfort. Co w związku z tym potrafią klimatyzatory?

Czystość powietrza i poziom wilgoci pod kontrolą
Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza dotyka nas nie tylko podczas przebywania poza domem. Wszelkie zanieczyszczenia przedostają się również do naszych pomieszczeń oraz biur poprzez uchylone drzwi, kanały wentylacyjne czy nieszczelne okna. Dzięki specjalnej funkcji oczyszczania powietrza, w którą wyposażone są najnowsze klimatyzatory, nie musimy się już dłużej martwić o drobinki szkodliwych pyłów pod naszym dachem. Tego typu urządzenia czuwają nad poziomem zanieczyszczeń przez całą dobę, także wtedy, gdy są wyłączone. Gdy normy bezpieczeństwa zostaną przekroczone, uruchamia się funkcja oczyszczania i błyskawicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Kontrola wilgotności zapewnia natomiast odpowiednie nawilżenie w całym pomieszczeniu, eliminując tym samym nieprzyjemną suchość gardła i oczu. 

Dają możliwość zdanego sterowania
Jedną z najistotniejszych funkcji klimatyzatorów jest zagwarantowanie jej użytkownikom komfortu. Każdy z nas marzy o powrocie, po wyczerpującym dniu w pracy, do odpowiednio schłodzonego i przyjemnie odświeżonego mieszkania. Dlatego właśnie nowe urządzenia wyposażone są w timery, które w łatwy sposób możemy zaprogramować, dostosowując je do naszych potrzeb. 
– Znajdując się w dowolnym miejscu, sterujemy naszym klimatyzatorem za pomocą WiFi. Możemy wracać z urlopu lub podróży służbowej i wcześniej ustawić pożądaną przez nas temperaturę jednym kliknięciem w telefonie. Wymaga to jedynie ściągnięcia i zainstalowania specjalnej aplikacji ze strony producenta. Tak łatwe sterowanie zapewnia o wiele większą elastyczność pracy urządzenia, szybsze osiągnięcie komfortu cieplnego oraz znaczne oszczędności. Wiele z aplikacji dostępnych na smartfona oferuje również stały dostęp do informacji dotyczących temperatury i wilgotności panujących w naszym domu – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w montażach i projektach klimatyzacji. 

Dbają o Twoje zdrowie
Każdy z klimatyzatorów wyposażony jest w filtr oczyszczania powietrza, który regularnie się czyści. Na rynku dostępna jest szeroka gama filtrów, które wprowadzają zdrowy i przyjemny mikroklimat do domu. Filtry dezodyrujące z węglem aktywnym oraz generator jonów ujemnych skutecznie poprawią jakość powietrza oraz eliminują wszelkie nieprzyjemne zapachy – nawet dym tytoniowy. Filtry z uwalniającą się witaminą C mają za to zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry, poprawiają jakość snu, a także zmniejszają poziom stresu. Srebro słynie z kolei ze swoich bakteriobójczych właściwości. Dlatego filtr antybakteryjny emitujący jego atomy oczyści powietrze z nieprzyjaznych zarazków. 

Roztaczają piękny zapach
Niechcianych zapachów skutecznie pozbędziemy się, używając np. wspomnianych filtrów. Ulubiony zapach może zostać z nami na dłużej – woń kwiatów, cytrusów czy kojące nuty drzewa cedrowego. A do tego wcale nie potrzebujemy domowych odświeżaczy powietrza. Specjalne urządzenia podłączone do wentylacji są w stanie rozprowadzać wybrany przez nas zapach po całym domu. Tzw. aromatyzery wykorzystują metodę zimnej dyfuzji. Zapach połączony z przefiltrowanym powietrzem tworzy mgiełkę, która trafia do układu wentylacji, a stamtąd przemieszcza się do wybranego pomieszczenia. Zapachy mogą być dostosowane do pór roku, naszego samopoczucia i upodobań. Są one trwałe i równomiernie rozprowadzane po każdej z wybranych powierzchni. Wszystko zależy od nas. 

Ogrzewają w chłodne dni
Dla projektantów systemów klimatyzacji jedną z najważniejszych cech jest użyteczność. Trudno się o nią starać, gdy nasze urządzenia są używane tylko przez parę miesięcy w roku. Dlatego wprowadzona wielofunkcyjność pozwala działać klimatyzatorom przez cały rok. Dzięki funkcji pompy ciepła możemy skutecznie dogrzewać nasze pomieszczenia podczas chłodniejszych dni. Jest to możliwe po przełączeniu urządzenia na tryb ogrzewania. W taką funkcję wyposażone są już klimatyzatory typu split, multisplit lub VRV. To świetne rozwiązanie w okresach przejściowych, takich jak jesień i wiosna, gdy temperatura w ciągu dnia jest wysoka, natomiast w ciągu nocy drastycznie spada. Funkcja pompy ciepła w naszym klimatyzatorze pozwala zrezygnować z uruchamiania centralnego ogrzewania, a mieszkanie dogrzewać jednostką klimatyzacyjną.

Znacznie większe zainteresowanie sektorem klimatyzacji daje producentom szansę na wprowadzanie coraz to nowocześniejszych modeli urządzeń. Cicha praca czy wysoka wydajność energetyczna to obowiązkowe elementy, w które powinien być wyposażony każdy klimatyzator. Odpowiedni dobór instalacji zagwarantuje nam nie tylko przyjemny klimat w upalne dni, ale także będzie służył przez cały rok. 

 

Dowiedz się więcej