281
282
Dospel

Dospel

Dospel to jeden z potentatów na polskim rynku wentylacji. Przedsiębiorstw ma w swojej ofercie wiele modeli wentylatorów domowych, przemysłowych oraz central wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Zajmuje się także produkcją elementów do budowy sieci rozprowadzających powietrze w budynkach. Swoje produkty eksportuje do ponad 50 krajów.

Przewaga konkurencyjna Dospel

 • Firma DOSPEL jako Lider Wentylacji posiada 46 lat doświadczenia na rynku wentylacji i jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek w branży.
 • Dynamiczny rozwój firmy ugruntował pozycję Lidera Wentylacji, a eksport produktów do ponad 50 krajów na całym świecie wciąż umacnia tę pozycję.
 • Dzięki szerokiej gamie asortymentu DOSPEL zdominował polski rynek wentylacji. W ofercie posiada wiele modeli wentylatorów domowych, które nie tylko zapewnią wysoką jakość powietrza, ale też estetycznie dopełnią wystrój Twojego wnętrza.
 • DOSPEL oferuje także wentylatory przemysłowe, elementy systemów wentylacyjnych, systemy wentylacji z rekuperacją oraz centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne do Twojej firmy.
 • Nasz zespół R&D podążając za nowymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi stale ulepsza design, trwałość i funkcjonalność produktów.
 • Jakość DOSPEL jest potwierdzona wieloma certyfikatami.

Bestsellery Dospel

Centrala wentylacyjna Luna 350

Zobacz gdzie kupić
Centrala wentylacyjna Luna 350

Centrala wentylacyjna Luna 350 przeznaczona jest do zapewnienia wymiany powietrza w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Zadaniem centrali jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej. Centrala standardowo wyposażona jest w bypass w postaci wymienialnej kasety letniej. Centrala oraz kanały dolotowe powinny być montowane w pomieszczeniu o temperaturze od 5 st. C do 30 st. C oraz odseparowane cieplnie od otoczenia. Centrala przeznaczona jest do montażu w pomieszczeniach zadaszonych, podpiwniczonych i suchych, powinna zostać zamontowana, aby umożliwić wykonanie zasyfonowania i swobodnego odpływu kondensatu z wanny.

Centrala LUNA poprawnie zamontowana nie wymaga szczególnych zabiegów konserwujących w trakcie użytkowania. Czynnością obsługową, którą należy przeprowadzić co najmniej raz na 3 miesiące, jest wymiana wkładów filtrów powietrza. Jest to istotne również dla zachowania wydajności centrali oraz utrzymania wysokiej efektywności energetycznej. W początkowej fazie użytkowania centrali zaleca się przeprowadzić comiesięczną kontrolę filtrów w celu określenia optymalnego okresu wymiany. W przypadku gdy jest wymagana duża czystość powietrza nawiewanego, zaleca się stosowanie zewnętrznego filtra kanałowego.

W celu wymiany filtrów należy zdemontować maskownice, odkręcić śruby zabezpieczające, zdemontować jedną część obudowy centrali, delikatnie wyjąć zużyte filtry i założyć nowe filtry. Po wymianie filtra należy zresetować licznik czasu.

Wkład filtracyjny wykonany z tkanin poliestrowych nie może być czyszczony i musi być wymieniony na nowy w razie potrzeby.

Wraz z centralą dostarczane są syfon oraz odcinek rurki służący do podłączania syfonu do centrali wentylacyjnej.

Podczas pracy centrali może wystąpić kondensacja pary wodnej na wymienniku. Jest to zjawisko normalne i nie oznacza nieprawidłowości w pracy urządzenia.W celu odprowadzenia kondensatu centrala została wyposażona w króciec, którego ujście znajduje się na dolnej ściance centrali. Do prawidłowego działania centrali konieczne jest podłączenie rurki odprowadzającej skropliny przez odpowiednie jej prowadzenie oraz zasyfonowanie. Rurka powinna mieć średnicę dostosowaną do króćca (średnica 16mm"). Należy ją wygiąć w kształt litery "U" oraz zalać wodą, aż do ustabilizowania się jej poziomu. Syfon wykonać w odległości ok. 120 mm od centrali, a promienie wygięć rurki nie powinny być mniejsze niż R=30 mm.

Centrala wentylacyjna LUNA 350 została standardowo wyposażona w zabezpieczenie antyzamrożeniowe wymiennika ciepła w postaci termostatu wyłączającego wentylator nawiewny. Zabezpieczenie to ma chronić wymiennik przed zamrożeniem podczas występowania ujemnych temperatur zimową porą. W przypadku wystąpienia za wymiennikiem po stronie wywiewu temperatury niższej niż temperatura zadana na termostacie następuje wyłączenie wentylatora nawiewu. Skutkuje to podniesieniem temperatury na wywiewie (za wymiennikiem) aż do ponownego załączenia wentylatora nawiewanego. Sugerowaną temperaturą do ustawienia na termostacie zabezpieczenia jest +2 st.C.

Centrala wentylacyjna Selen II

Zobacz gdzie kupić
Centrala wentylacyjna Selen II

Selen II to centrala wentylacyjna, której przeznaczeniem jest tworzenie mikroklimatu. Wszystkie elementy standardowe centrali, skompletowane z centralą są najwyższej jakości oraz przeznaczone do dostarczania najlepszego powietrza użytkownikom.

Selen II jest to centrala wentylacyjna z rekuperacją skierowana na komfort wentylacji oraz czyste powietrze. Wszystkie elementy seryjnie dostarczone wraz z centralą są skonstruowane tak, aby zapewnić jak największy komfort oraz czyste powietrze.

Dwa wydajne wymienniki ciepła

Selen II to centrala z rekuperacją która posiada aż dwa hybrydowe wymienniki ciepła o dużej sprawności, łączna powierzchnia płyt wymiennika to ponad 50 m2. Zapewnia to niesamowitą wydajność oraz ogromny odzysk ciepła, dzięki czemu oszczędzamy energie.

Jakość powietrza

Centrala wentylacyjna Selen II wyposażona jest w wysokiej klasy wydajne filtry powietrza, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć do twojego domu czyste i zdrowe powietrze.

Automatyka

W pełni automatyczne sterowanie, również urządzeniami peryferyjnymi takimi jak: nagrzewnice wodne, elektryczne i GWC. Centrala posiada nowoczesny dotykowy panel sterowania z możliwością programowania wydajności centrali w trybie tygodniowym.

BY-PASS

Jest używany w okresie letnim, kiedy odzysk ciepła nie jest wymagany, polega na wysunięciu wymiennika ciepła i wstawienia w jego miejsce by-passu. Umożliwia to zwiększyć przepływ powietrza dając w upalne dni defekt chłodzenia.

Selen II występuje w wersji z modułem Wi-Fi. O konieczności wymiany filtra użytkownik jest informowany za pomocą komunikatu na wyświetlaczu panelu sterownika. Niepodważalną zaletą selen 500 i 800 jest ich kształt - wysokość poniżej 40 cm pozwala bez trudu zabudować centralę w suficie podwieszanym.

Kompatybilność

Niepodważalną zaletą Selen 500 i 800 jest ich kształt. Wysokość poniżej 40 cm pozwala bez trudu zabudować centralę w suficie podwieszanym.

Wydajność

Centrala wentylacyjna Selen II  zapewnia wydajność przeznaczoną do wentylacji posiadłości o powierzchni od około 350 do nawet 500 m2

Wygoda

Centrala wentylacyjna Selen II występuje w dwóch wariantach, jako centrala leżąca lub podwieszana. Dzięki temu każdy może wybrać, który wariant bardziej odpowiada jego potrzebom.

Asortyment Dospel

RIMERA to wentylatory  o niepowtarzalnym, wyglądzie, które idealnie uzupełnią Twoją łazienkę,  kuchnię i salon. Rimera posiada czwartą klasę ochronności IP, która wynika z jakości wykonania oraz wytrzymałej obudowy wykonanej z ABS-u i poliwęglanu. Wentylacja Rimera to unikalny design, który podkreśli wygląd  Twojego domu.

Wentylatory Rimera to seria urządzeń o niepowtarzalnym, nowoczesnym wyglądzie, które dopełniają wystrój pomieszczeń. Produkty firmy Dospel zachwycają nie tylko niebanalną estetyką, ale i innowacyjnością zastosowanych rozwiązań. Jednym z nich jest opatentowana przez firmę Dospel technologia specjalnie wyprofilowanych hybrydowych śmigieł, które wraz z kierownicą powietrza tworzą idealnie zgrany duet. W efekcie praca urządzenia jest bardzo cicha, a poziom hałasu nie przekracza 26dB. To wszystko zapewnia ultra szybką wymianę oraz maksymalny przepływ powietrza. Urządzenie posiada czwartą klasę odporności IP, która wynika z precyzyjnie skomponowanych elementów i solidnej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego typu ABS oraz poliwęglanu.

Wentylatory domowe

Zobacz gdzie kupić

Wentylatory domowe DOSPEL to wentylatory uniwersalne. Znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w wentylacji łazienek, kuchni sypialni, jak również pomieszczeń biurowych czy mieszkalnych. Dostępnych jest pięć podstawowych wentylatorów dla kanałów wentylacyjnych o średnicach [mm]: 100, 120, 125, 150 i 200. Większość modeli jest wyprodukowanych z ochroną klasy IP X4. Obudowy wentylatorów są wykonywane z wysokiej jakości ABS z antystatycznym dodatkiem, co zapobiega gromadzeniu kurzu. W wentylatorach Dospel stosowane są silniki z łożyskiem kulkowym. Przedłuża to żywotność wentylatora, zmniejsza hałas i może być dzięki temu zainstalowany w pozycji pionowej lub poziomej. Modele z łożyskami ślizgowymi mogą być instalowane jedynie w pozycji pionowej.

Centrale wentylacyjne

Zobacz gdzie kupić

Centrale wentylacyjne Przeznaczone są do zapewnienia sprawnej wymiany powietrza w budynkach. Zadaniem centrali jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz doprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskaniem energii cieplnej.

Głównym przeznaczeniem central wentylacyjnych z rekuperacją jest:

 • mechaniczne wymuszenie obiegu powietrza podczas wentylacji pomieszczeń
 • odzysk ciepła z powietrza oraz filtrowanie powietrza nawiewnego do pomieszczeń.

Centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła pozwalają na stałą wymianę powietrza zapewniając nam w ten sposób zdrowe i komfortowe warunki przebywania w budynkach i pomieszczeniach. Odzysk ciepła z usuwanego powietrza znacznie zmniejsza koszty ogrzewania budynku.

Selen II - to centrala wentylacyjna, której

przeznaczeniem jest tworzenie mikroklimatu. Wszystkie elementy standardowe, skompletowane z centralą są przeznaczone do dostarczenia najlepszego powietrza użytkownikom.

Niepodważalną zaletą Selen II jest jej kształt. Centrala Selen II występuje w dwóch wariantach: jako centrala podwieszana, jako centrala leżąca. Jej warianty można rozróżnić także w kategorii wydajności: 500 m3 oraz 800 m3, a każda z nich może występować w wersji z Wi-Fi. O konieczności wymiany filtra użytkownik jest informowany za pomocą komunikatu na wyświetlaczu panelu sterowania.

Zakończenia wentylacyjne

Zobacz gdzie kupić

DOSPEL oferuje bogaty asortyment zakończeń wentylacyjnych, które umożliwiają stworzenie skutecznego systemu wymiany powietrza oraz stanowią jego estetyczne wykończenie. Kratki ścienne i sufitowe służą do wentylacji nawiewnej i wywiewnej, są dekoracyjnym wykończeniem przewodu wentylacyjnego. Ponadto sprzyjają prawidłowej dystrybucji powietrza wewnątrz pomieszczenia i w przypadku ich instalacji na zewnątrz, chronią przed przedostawaniem się opadów atmosferycznych do wnętrza budynku.

Nasady kominowe – instalowane są przy wyjściu przewodu wentylacyjnego, przeważnie na dachu budynku i służą do zwiększenia przepustowości systemu wentylacyjnego lub kanału dymowego przez zwiększenie ciągu.

Kratki drzwiowe osadzone są w skrzydle drzwiowym. Stosowane są w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym do pomieszczeń sanitarnych. Kratki drzwiowe ułatwiają wymianę powietrza świeżego z powietrzem w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości innej ich wymiany.

Dospel system

Zobacz gdzie kupić

Dospel system to kompleksowe rozwiązanie w zakresie wentylacji. W jego skład wchodzą przewody wentylacyjne płaskie i okrągłe, kolanka, łączniki, trójniki itp. System służy do skutecznego odprowadzenia i doprowadzania powietrza wentylacyjnego. Przeznaczony jest w szczególności do instalacji w budynkach mieszkalnych i biurowych. Części systemu są lekkie i łatwe w montażu, a wytrzymałość termiczna elementów wynosi 40stC. Przewody i kształtki Dospel System  są nie palne.


Podstawowymi elementami systemu są przewody okrągłe i płaskie produkowane w trzech długościach

 • 0,5m,
 • 1,0m,
 • 1,5m.

Oprócz przewodów są dostępne różnego rodzaju kształtki i elementy montażowe niezbędne do montażu instalacji wentylacyjnej. System wykonany jest z ABS kształtki i łączniki oraz PVC – kanały. Montaż – przewody wentylacyjne należy łączyć za pomocą łączników. Łączenie przewodu okrągłego z prostokątnym należy przeprowadzić za pomocą łącznika przekrojów zmiennych. W celu uzyskania długości pośredniej, przewód należy przyciąć za pomocą urządzenia do cięcia tworzyw lub piłką do cięcia metalu. Po zamontowaniu instalacji należy ją uszczelnić za pomocą sylikonu, pianki lub taśmy uszczelniającej.

Wentylatory kanałowe

Zobacz gdzie kupić

Wentylatory kanałowe Dospel znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Zadaniem dla tych wentylatorów jest wspomaganie działania wentylacji grawitacyjnej poprzez wzmocnienie strumienia powietrza. Wentylatory przystosowane są do montażu w pozycji pionowej lub poziomej.

Wentylatory przemysłowe

Zobacz gdzie kupić

Wentylatory kanałowe przeznaczone są do montażu kanałowego. Stosowane są do przenoszenia i wzmacniania strumienia powietrza wewnątrz sieci kanałów wentylacyjnych. Wyróżniamy wentylatory kanałowe promieniowe i osiowe.

Wentylatory kanałowe przeznaczone są do wentylacji pomieszczeń o niskim stopniu zapylenia i przystosowane do montażu w pozycji pionowej lub poziomej w kanałach wentylacyjnych, zatem znajdują zastosowanie w różnorodnych instalacjach wentylacji mechanicznej. Zapewniają szybką wymianę oraz maksymalny przepływ powietrza. Szeroki zakres parametrów technicznych oraz nowoczesny wygląd sprawiają, iż wentylatory te znajdują zastosowanie w wentylacji budynków użyteczności publicznej, lokali handlowych, hal i magazynów, a także budynków gospodarczych.

Nasze wentylatory zapewniają najwyższy komfort pracy, co wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem wydajności pracy. Wysokie wartości i szeroki zakres parametrów technicznych oraz nowoczesny i estetyczny wygląd sprawiają, iż wentylatory te znajdują zastosowanie w wentylacji budynków użyteczności publicznej, lokali handlowych, hal przemysłowych, magazynów, a także budynków gospodarczych. Wentylatory przemysłowe mają możliwość regulowania prędkości ich pracy.

Publikacje Dospel

Katalog Dospel 2021
Katalog Dospel 2021

Firma Dospel prezentuje katalog produktów 2021.

Katalog Dospel 2020
Katalog Dospel 2020

Firma Dospel zaprezentowała katalog produktów na rok 2020. Dla uła...

Historia firmy Dospel

Historia firmy DOSPEL sięga 1974 roku, kiedy to w Ko­nopiskach koło Częstochowy Bogusław Myśliwiec otworzył mały zakład usługowy, specjalizujący się w naprawach silników. Za­kład szybko zdobył zaufanie klientów, właściciel postanowił rozszerzyć profil działalności, początkowo o produkcję wanien galwanizacyjnych, prostowników i zgrzewarek, później żyrandoli mosiężnych. Krokiem milowym w rozwoju firmy było wejście na rynek produktów AGD. W 1980 r. przedsiębiorstwo, jako jedno z pierwszych w Polsce, rozpoczęło produkcję lokówek elek­trycznych. Dynamiczne wkroczenie w ten segment rynku pozwolił na dalsze inwestycje i poszerzenie wachlarza produktów.

Dospel rozwija się w niewiarygodnie szybkim tempie, zostaje zakupiony kompleks w dzielnicy Gnaszyn w Częstochowie (budynki dawnej fabryki tapet przy ul. Głównej - powierzchnia 25 OOO m2), w którego halach powstały dwie linie produktowe. Dospel Comfort oraz Dospel Professional oferują szeroki asortyment wentylatorów domowych, przemysłowych, za­kończeń wentylacyjnych, systemów wentylacji z odzyskiem cie­pła oraz central wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Tym sposo­bem za rządów Bogusława Myśliwca firma posiada najszerszy wachlarz produktów spośród wszystkich firm w branży wentylacyjnej.

Kilka lat później już w budynkach przy ul. Leśnej w Częstochowie­ Dospel rozpoczął produkcję wentylatorów. Pierwszym produktem był prosty wentylator domowy do montażu ściennego o średnicy 100 mm. Z nastaniem lat 90-tych DOSPEL wkracza na drogę dynamicznego rozwoju. Rozpoczyna się produkcja wentylatorów na szerszą skalę. Przy ul. Leśnej stoją już dwie hale (250 i 300 m2). Po 1995r. DOSPEL „stawia"na wentylatory. Rozpoczyna się masowa produkcja, a następnie tworzenie profesjonalnej sieci dystrybucji i zdobywanie rynków zagranicznych. Asortyment produktów zostaje dostosowywany do zmieniających się potrzeb klientów. Jeszcze większa uwaga koncentruje się na estetyce, jakości i trwałości wyrobów. Wytwarzane produkty uzyskują certyfikaty świadczące o spełnieniu wszelkich międzynarodowych standardów jakości i bezpieczeństwa. Kompleks budynków przy ul. Leśnej „rozrasta się" do 4000 m2. W 2000 roku Prezesem firmy zostaje Sebastian Myśliwiec.

Dalszy dynamiczny rozwój firmy powoduje, że w Europie powstają pierwsze oddziały zagraniczne. Pozycję lidera wzmacnia eksport produktów do ponad 50 krajów na całym świecie. Jednocześnie potwierdza to wiarygodność producenta oferującego zaawansowany technologicznie produkt w naj­bardziej atrakcyjnej na rynku cenie. Jakość oferty DOSPEL Professional została wielokrotnie potwierdzana licznymi certyfikatami. Od początku swojej działalności firma DOSPEL dba o właściwą i profesjonalną obsługę swoich klientów. Z myślą o nich firma wprowadziła System Zarządzania Jakością ISO oraz ma wszystkie wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Ponadto przedstawiciele handlowi działa­jący na terenie całej Polski oraz kilku krajów europejskich zawsze pomogą w wyborze właściwego urządzenia.

Katalogi i cenniki Dospel

Katalog Dospel 2021
Katalog Dospel 2021

Firma Dospel prezentuje katalog produktów 2021.

Katalog Dospel 2020
Katalog Dospel 2020

Firma Dospel zaprezentowała katalog produktów na rok 2020. Dla uła...

Kontakt z Dospel

 • +48 (34) 370 30 00
 • marketing@dospel.com

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.