273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

współczynniki przejmowania ciepłą

Bo architekci o tym czesto decyduja a nie inzynier instalator. O artystach mozna pisac obszerne ksiazki ale to juz chyba inna bajka.
A tak na mrginesie to nie ma za wielu inzynierow instalatorow w Polsce, ktorzy maja dobra wiedze z zakresu wymiany ciepla w budynku i jak naprawde budynek pracuje w ciagu calego roku. Moze Pan sie powaznie zdziwic ze rozmieszczenie izolacji (od srodka lub na zewnatrz) wnosi powazne roznice w pracy przegrody pomimo ze wartosc U jest taka sama. Ale aby to ocenic trzeba uzyc bardziej skomplikowany aparat matematyczny niz wzor na wartosc U. Jak przegroda pracuje rowniez zalezy czy jest to Szwecja, Polska, Wlochy lub jakis kraj z Afryki czyli jednym slowem od klimatu (wymaga to analizy klimatu w danym regionie).
Ale nie mam zamiaru Panu dawac wiedzy za friko. Musialem duzo czasu (rowniez srodkow finansowych) spedzic aby opanowac umiejetnosc symulacji pracy przegrody jak i rowniez calego budynku.
Pozdr.

Szkoda było czasu i pieniędzy bo poszły na marne. Wszystko to jest dostępne w literaturze. a dlaczego więcej w dachu niż w podłodze? Widocznie tak ma być!

Jak zadzwoniłem do danfosa pl, dlaczedo termozawory montuje się na górze na wlocie a w Danii na dole na wylocie (by mogły coś mierzyć) odpowiedzieli "Tak się u nas przyjeło"
Podobnie z izolacją fizyka namiotu i domu to ta sama fizyka, a w namiocie zimą gdzie sobie najwięcej dasz izolacji? W Ładnym Domu (8)/2005 str 88 gość dało w podłodze 25 cm styropianu , ma ogrzewanie wyłącznie elektr. bez kominka i porównaj go z resztą prezentowanych domów.

Bede bardzo wdzieczny za umieszczenie tutaj tytulow tej literatury.
Pozdr.
PS Ksiazki tez kosztuja.

Panie TB kto z Danfossa (z nazwiska) nawtykał Panu takich głupot na temat zaworów termostatycznych? Niech Pan w końcu to napisze bo powtarza Pan brednie nie podając źródła!!!

Panie TB ja ciągle czekam na odpowiedź: Kto w Danfosie takich głupot Panu nawtykał?

Nie pamiętam , zadzwoniłem na infolinię z rok temu i przełączono mnie do konsultanta.
Ale dlaczego "głupoty" czy "nn" też by zamontował termostat pod parapetem na górze???!
Sprzewdaję grzejniki 15 lat i takiego (z górnym termostatem) jeszecze nie sprzedałem, moi producenci takich nie robią. Zawsze pomiar temperatury jest na "wejściu" powietrza na grzejnik.
Przepraszam, że nn czekał ale myślałem, że to pytanie to poprostu żart.

To nie żart, miałem zamiar zadzwonić i zapytać w Danfossie kto tu wszystko pokręcił Pan czy też ta Osoba.
Z termostatem na dole to Pan widział, ale grzejnik z bocznym zasilaniem podłaczony do instalacji z rozprowadzeniem przy podłodze.
Coś takiego mozna zobaczyć na stronie Biassi http://www.biasi.co.uk/style2000.htm.
Zaręczam ze nie jest tak że Tylko w Polsce montuje się z głowicą na górze - robi się tak w większości przypadków (wszystkie grzejniki typu V). Dlaczego tak się robi?
Szkoda tłumaczyć, bo Pan i tak nie potrafi słuchać.
Niech Pan więc nie wypisuje bzdur, ze pani/pan z informacji powiedział na odczepnego że "w Polsce tak się przyjeło". Proponuje jeszcze raz zadzwonić i zapytać o nazwisko rozmówcy.
W ten sam sposób może kazdy pisać ze gdzieś tam zadzwonił i mu powiedziano. Jak mu powiedziano i nie wie kto to lepiej to trzymać dla siebie, bo potem moze się okazać że nie o tym ropozmawiał i nie to powiedziano, albo że nie do tej osoby zadzwonił.
Jak Pan już bedzie wiedział z kim z Danfossa Pan rozmawiał to proszę o informację.
Pozdrawiam i życzę umiaru w wypowiedziach

Dlaczego Pisze Pan , ze kłamię ? Dlaczego bzdury? Przecież tez sprzedaję grzejniki i takiego jak Pan pisze nigdy nie sprzedałem, takie z "górnym" pomiarem są poprostu gorsze i po co sie denerwowac. Termostat prawidłowo montuje się pod grzejnikiem i w dobrych firmach tak jest.

Ja nie piszę że Pan kłamie. Ja piszę że powołuje się Pan na źródło nie do sprawdzenia. Proponuje też, że jeśli Pan chce nadal się na nie powoływać to wypadałoby podać osobę która wypowiedziała tak kontrowersyjne zdanie.
"takie z "górnym" pomiarem są poprostu gorsze" - w sumie nie gorsze tylko równorzędne, bo jedno i drugie rozwiazanie nie jest idealne, a stosowanie punktowego pomiaru zawsze obarczone bedzie błędem.

Tu się zgodzić muszę, bo wiem, że każdy pomiar obarczony jest błędem. Z tym, że uważam, termostat powinien mierzyć temperaturę powietrza "wchodzącego" na grzejnik, bo wtedy ten "błąd " jest do przyjęcia, przynajmniej dla mnie. Pomiar temperatury w pokoju z tolerancją 0,1 st a 4-5 st to jest różnica jakości, choć obydwa pomiary obarczone błędem.

nn www.danfoss.pl b.ładna reklamówka X-tra col.

. - i to ma być argument? Głowica w drabince? O czym my tutaj rozmawiamy? O drabinkach, czy o grzejnikach płytowych? To dwie rózne rzeczy, jak słońce i księżyc. Trzeba być niespełna rozumu, by w drabince z dolnym podejsciem montować zawór z głowicą na górze grzejnika.
Pozdrawiam zdziwiony podanym przykładem

Udało się dodzwonić. DANFOSS Doradztwo techniczne "automatyka" 0585129125 Rozmowa sprzed chwili. " Może pan montować na dole na wylocie, jak pan chce mierzyć temperaturę na wys. stóp, nic się nie stanie. Natomiast u nas przyjeło się mierzyć temperaturę wyżej tym gdzie przebywamy. "
Więc nie jest dyskusyjne czy technicznie można montować temozawory na dole na wylocie, Panie "nn" lecz gdzie pomiar będzie bardziej wiarygodny i oddający warunki w pokoju. A ponieważ to sam sprawdzałem, dlatego twierdzę, że miejscem tym jest dół grzejnika.

Mozna wiedziec jako to Pan sprawdzil, ze jest to lepsza lokalizacja zaworu ze wzgledu na pomiar. Moze jakies uzasadnienie nie zdanie "ze tak jest lepiej".
Czy jak mamy zawor termostatyczny z pomiarem temperatury oddzielnie rowniez musze montowac "sensor" 10cm nad podloga?
Pozdr.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.