273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja regulowana stężeniem CO2

Nie powiedziałem, że GAZEX montuje czujniki w domkach, ale, że ma tego samego dostawcę czujników. GAZEX również może zaoferować takie same obudowy do tych czujników, jakie właśnie ma Vallox, tylko w pieczarkarniach one nie mają sensu. Jeśli obejrzycie zdjęcie czujnika na stronie Valloxa (lub VI - do którego link podałem w poście wyżej) to stwierdzicie, że jest dość elegancki. Wystarczy wysłać zdjęcie do GAZEKu i zapytać, czy mogą coś takiego dostaczyć. NApewno potwierdzą. A co do "innej urody" czujników GAZEXu, to główny problem stanowią nie same czujniki, tylko ich sterowanie. W Valloxie sterowanie jest przeniesione do wnętrza centrali.

Firma GAZEX jest na polskim rynku przedstawicielem firmy SenseAir AB ze Szwecji. Vallox natomiast używa do swoich central czujników własnie tej firmy. Dokładnie jest to czujnik aSENSE® (vide:
http://www.senseair.se/products_asense.htm
)
Tyle tylko, że firma Vallox ma własne obudowy ze swoim logo.

Mam podkład budowlany biurowca (jedno piętro) na którym sa 2 sale konferencyjne i 7 pomieszczeń biurowych.Mam zaprojektować wentylację mechaniczną regulowana stężeniem CO2 w tych pomieszczeniach.Moze mi ktoś wyjasnić w jaki sposób te czujniki bedą podłączone do centrali wentylacyjnej.Podobno mozna podłaczyć do wentylatora i w ten sposób wentylator bedzie regulował przepływ powietrza, ale pasowało by zrobic do każdego pomieszczenia osobny wentylator.Czy łaczy sie te czujniki np z przepustnicami przy kratkach nawiewnych? A może jakis inny sposób podłaczenia by ten system działał.Z góry dziękuję za poważne odpowiedzi.

Najpierw musisz zdecydować czy będzie układ z recyrkulacją czy bez ale za to z wymiennikiem. Musisz też zdecydować ile będzie układów. Ja osobiście dla pomieszczeń biurowych zrobiłbym osobny układ, ponieważ on będzie pracował cały czas pracy biura a sale konferencyjne tylko czasami. Stosowanie wentylacji regulowanej stężeniem CO2 w pokojach biurowych nie ma raczej sensu bo minimalna ilość powietrza zewnętrznego będzie (raczej) większa niż normatywne 20 m3/m/osobę (patrz zalecane krotności wymian) a i recyrkulacji nie ma raczej sensu robić. (nie poruszam tematu chłodzenia w biurach). Za to sale konferencyjne prawdopodobnie będą chłodzone a więc ilość powietrza będzie zawsze większa od ilości powietrza zewnętrznego. Proponuję centralę nawiewno-wywiewną z recyrkulacją osobną na każdą salę. Czujnik CO2 może wtedy sterować stopniem recyrkulacji , sterowanie wydajnością ma taką wadę że zmienia się zasięg nawiewników. Możliwe jest również chłodzenie za pomocą klimakonwektorów i centrala tylko wentylacyjna, możba by było wtedy zastosować 1 centralę utrzymujacą stałe nadciśnienie w przewodzie tłocznym i układ przepustnic na kanałach. Czujnik CO2 który daje sygnał wyjściowy analogowy np 0-10V można podłączyć bezpośrednio do falownika wentylatora (ale nie wtedy, gdy jest 1 centrala na 2 sale). Obecnie falowniki posiadają możliwość programowania sposobu pracy w zależności od różnego rodzaju sygnałów dodatkowych. W przypadku regulacji ilości powietrza zewnętrznego poprzez recyrkulację czujnik CO2 musi być podłączony do sterownika i oczywiście ktoś musi zaprojektować i zaprogramować taką automatykę.Ostatnio SIMENS reklamował swoje nowe strowniki ale jest jeszcze kilka innych dobrych firm. Aby wybrać układ optymalny trzeba znać ograniczenia miejsca, założenia eksploatacyjne, możliwe źródła czynnika grzewczego i chłodu oraz zasobność portfela inwestora. Gorąco Cię namawiam, jak już zrobisz 2 lub 3 koncepcje to zwróć się do producentów konkretnych urządzeń i oszacuj koszt poszczególnych rozwiązań. Wbrew pozorom praca (dobrego) projektanta w dużej części polega na wycenach swoich koncepcji.

Bardzo dziekuję za cenne uwagi.Mam pytanie odnośnie tych układów.Piętro z pomieszczeniami które rozpatruję jest dosc małe i nie opłaca się stosować 2 central nawiewno-wywiewnych (jednej dla sal konferencyjnych, a dreugiej dla pomieszczen biurowych).Jak zrobic te 2 oddzielne układy i podłączyć do 1 centrali?Rozumiem też że jak robic oddzielne wymienniki dla tych dwóch układów, to należy zastosować 2 oddzielne centrala z całym pozostałym wyposazeniem?I jeszcze jedna prosba czy orientujesz sie jak policzyć oszczędności jakie nam daje zastosowanie czujników CO2?Czy mozna to obliczyc na etapie projektowania czy dopiero po jakimś czasie eksploatowania tego systemu?

podaj maila na g.nom@poczta.fm

A czy Pan Pijaw wie ile energii zużywa do pomiaru CO2 czujnik? Cztery dobre baterie wystarczają na 40-50 h pomiaru.

Wentylacja nie kończy się na domkach, są jeszcze inne obiekty, gdzie niezwykle mocno rozbudowane układy wentylacyjne i skomplikowane układy sterowania mają sens techniczny i ekonomiczny.

OCZYWIŚCIE zgadzam się w 100% chodzi mi tylko o to, że Pan Pijaw pisze, że takie czujniki z powodzeniem stosuje Venture Industis choć wiem, że nikomu tego nie zamontowali.

Czujniki są zasilane z centrali, więc nie mają baterii :-)
Pozdrowienia :-)

napisałem, że z powodzeniem stosuje to firma Vallox w swoich instalacjach.
Na ostatnim FORUM WENTYLACJA byli ich przedstawiciele (z dość ciekawą, ale kiepsko przedstawioną prezentacją) i trochę ich wypytałem. W Venture twierdzą, że kilka sprzedali, więc pewnie można gdzieś się dowiedzieć jak to pracuje.

napisałem, że z powodzeniem stosuje to firma Vallox w swoich instalacjach.
Na ostatnim FORUM WENTYLACJA byli ich przedstawiciele (z dość ciekawą, ale kiepsko przedstawioną prezentacją) i trochę ich wypytałem. W Venture twierdzą, że kilka sprzedali, więc pewnie można gdzieś się dowiedzieć jak to pracuje.

Jak słucham Szpakowskiego to mam wrażenie, że oglądam inny mecz jak czytam Pana to chyba byłem na innym forum niż to w Hotelu Gromada.

> - PAn naprawdę nazywał się Olavi Suominen, a Jatta to jego żona, prezentacja nie miała nic wspólnego z optymalizacją instalacji rekuperatorów, ale chociaż kraj się zgadzał - był to człowiek z Valloxa :-)))
Pozdrowienia :-)

ZAMONTOWAŁEM 4SZT CZUJNIKÓW CO2 DO DWÓCH CENTRAL I DZIAŁA TO ZNAKOMICIE UŻYTKOWNICY SĄ ZACHWYCENI

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.